SORUMLU BULUNDU

SORUMLU BULUNDU

GEÇİŞ KRİZİNİN SORUMLUSU MUHACERET DAİRESİ MÜDÜRÜ Geçtiğimiz günlerde Kıbrıs’ın iki tarafı arasında krize eden olan geçişlerdeki belge karmaşasının nedeni olarak güneydeki Yabancılar ve Muhaceret Dairesi Müdürü Anny Şakalli’in yayınladığı gen

A+A-

GEÇİŞ KRİZİNİN SORUMLUSU MUHACERET DAİRESİ MÜDÜRÜ

 

Geçtiğimiz günlerde Kıbrıs’ın iki tarafı arasında krize eden olan geçişlerdeki belge karmaşasının nedeni olarak güneydeki Yabancılar ve Muhaceret Dairesi Müdürü Anny Şakalli’in yayınladığı genelge gösterildi. 

Güney Kıbrıs’ta yayınlanan günlük gazetelerden derlenen bilgilere göre, Şakalli’nin Kıbrıs (Güney) Yönetimi İçişleri Bakanı Neoklis Silikiotis’in onayı alınmadan tüm geçiş noktalarına gönderdiği genelge, KKTC kimliği veya pasaportu ibraz eden Kıbrıslı Türklerin geçişlerine izin verilmemesini emrettiği belirtildi.

17 Ekim Pazartesi günü yayınlanan genelge sonrası güneye geçmek isteyen pek çok Kıbrıslı Türk’e, bundan böyle sadece “Kıbrıs Cumhuriyeti” kimliği veya pasaportu gösterenlere geçiş izni verileceği bilgisi aktarılmıştı.

Güneydeki Gazeteler, olayın duyulmasının ardından Kıbrıs’ın kuzeyinden gelen şikayetler ve Kıbrıs Türk basınının konuya gösterdiği yoğun ilgi nedeniyle bakan Silikiotis’in zor anlar yaşadığını yazdı. Yenidüzen’in çarşamba günü yayınladığı “Güneye Geçiş Krizi” başlıklı haberinde, Kıbrıs (Güney) Yönetimi İçişleri Bakanlığı’ndan bir yetkilinin, Silikiotis’in konu ile ilgili soruşturma başlattığı ifade edilmişti.    

Güneyde yayınlanan Cyprus Mail’de çıkan habere göre, Yabancılar ve Muhaceret Dairesi Müdürü Şakalli’nin bundan böyle bakanın onayı olmadan genelge yayınlaması yasaklandı.

Silikiotis’in konu hakkında bilgi sahibi olur olmaz genelgeyi geri çektiği, eski uygulamayı yürürlüğe koyduğu ve aynı karmaşanın bir daha yaşanmaması için sıkı önlemler aldığı belirtiliyor. 

Kıbrıs (Güney) Yönetimi İçişleri Bakanlığı Genel Müdürlüğü’ne vekalet eden Andreas Aşiotis, “Bundan böyle mevcut durumda değişikliğe neden olabilecek tüm genelgeler bizzat bakan tarafından onaylanması gerekecek” derken, şu anda yapılan uygulamanın, geçmişte yapılanla aynı olduğunu, Kıbrıslı Türklerin KKTC kimliği veya pasaportu ile güneye geçiş yapabileceklerini söyledi.

 Aşiotis’in açıklamasında, Şakalli’nin genelgeyi Kıbrıslı Türklerin geçişlerinin hızlandırılması için yayınladığını, geçiş noktalarında KKTC kimliklerinin kontrol edilmesinin çok fazla zaman aldığını ifade etti. Aşiotis, Kıbrıs Cumhuriyeti kimliği veya pasaportu gösteren herhangi birinin beklemeksizin geçiş yapabileceğini söylese de geçişler sırasında “Kıbrıs Cumhuriyeti” kimliğini ibraz eden Kıbrıslı Türklerin kimlik numaralarının görevli polis tarafından not edildiği biliniyor. 

Aşotis, konu ile ilgili bakanın başlatmış olduğu soruşturmanın devam ettiğini ancak konu ile ilgili bilgi veremeyeceğini aktardı.

Cyprus Mail, hafta içinde yaşanan karmaşanın İçişleri Bakanlığı tarafından yaratılan tek karmaşa olmadığını, bu yılın nisan ayında, herhangi bir bilgi veya açıklama yapılmadan yabancılara “Kıbrıs Cumhuriyeti” kimliği çıkarılması durdurulmuştu.  

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1388 defa okunmuştur