SONDAJ ÇALIŞMASI BAŞLIYOR

SONDAJ ÇALIŞMASI BAŞLIYOR

Hürriyet gazetesinin haberine göre, Türkiye ile KKTC adına Akdeniz’de sondaj çalışması başlatacak olan Norveç bandıralı sismik araştırma gemisi, Antalya açıklarına ulaştı. Norveçli firma CGG Veritas’a ait geminin kıta sahanlığı anlaşması imzal

A+A-

 

 

Hürriyet gazetesinin haberine göre, Türkiye ile KKTC adına Akdeniz’de sondaj çalışması başlatacak olan Norveç bandıralı sismik araştırma gemisi, Antalya açıklarına ulaştı.

Norveçli firma CGG Veritas’a ait geminin kıta sahanlığı anlaşması imzalanmadan önce Türkiye karasularında bulunduğu ve bazı bölgelerde araştırma yaptığı ortaya çıktı. Rumların sondaj kararı almasından sonra, Enerji Bakanlığı’nın firma ile Doğu Akdeniz’de de sondaj çalışması yapılması için görüştüğü ve iki taraf arasında prensipte anlaşmaya varıldığı bildirildi. Geminin 20 milyon dolara kiralanması planlanıyor. Şirketin, Kıbrıs’ın güneyine inilmesine karşı bir çekince duymadığı ifade edildi.

PİRİ REİS DE GELİYOR

TC Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, halen İzmir Limanı’nda demirli bulunan Piri Reis gemisinin bugün Akdeniz’e hareket edeceğini açıkladı. Yıldız, “Yakın vadede Akdeniz’de suların ısınmasını beklemiyoruz” dedi.

Piri Reis'te son hazırlıklar yapılıyor

Petrol sondajının yapılabilmesi için gerekli sismik araştırmaları (deniz tabanının ve altının incelenmesi) gerçekleştirebilecek Türkiye'nin tek gemisi olma özelliğine sahip Piri Reis'te, hazırlıklar son aşamasına geldi.

Demirli olduğu Urla İskelesi'nde erzak yüklemesi tamamlanan Piri Reis'e, uzun yolculuğu için yakıt ikmali yapılacak.

Piri Reis'in, İzmir Liman Başkanlığı'ndan alınacak izinlerin ardından yola çıkması bekleniyor

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1693 defa okunmuştur