1. HABERLER

  2. SEKTÖR

  3. Son Zamanların Popüler Gıdası Chia Tohumu Nedir?
Son Zamanların Popüler Gıdası Chia Tohumu Nedir?

Son Zamanların Popüler Gıdası Chia Tohumu Nedir?

Günümüzde chia tohumları içerisinde bulunan sağlıklı ve etken maddeleri ile yeniden dikkat çekiyor.

A+A-

 

YENİDÜZEN ADVERTORIAL

            Chia tohumu, yüzyıllardır pek çok medeniyet tarafından kullanılmıştır. Bu tohumlar savaşçılar için adeta bir yakıt özeliği taşımaktaydı. Günümüzde chia tohumları içerisinde bulunan sağlıklı ve etken maddeleri ile yeniden dikkat çekiyor. Chia tohumunun faydaları incelendiğinde ise sağlıklı ve dirençli bir vücuda kavuşmanın yanı sıra diyet ve zayıflama konularında diyetisyenlerin önerdiği gözde bir besin türü olmuş durumdadır. Beyninizi güçlü tutabilecek özelliğe sahiptir. Bu nedenle günümüzde sık sık adını her yerde duymaktayız.

Chia tohumu diğer adıyla salvia hispanica, nane bitkileri ailesine mensup olup çiçekli bir bitkidir. Anavatanı, Meksika toprakları olup bu kurak ortamda yetişen chia tohumları en kaliteli tohumlardır. Bu yerin dışında kumlu topraklarda gelişimini çok rahatlıkla sağlayabilir. Kuraklığa dayanıklı olup aynı zamanda kurak yerleri de sevmektedirler. Maya ve Aztekler zamanında verdiği güç ve enerji sayesinde çok değerli bir bitki idi. Bu tip medeniyetlerin her zaman gözde bitkisi olmuştur. Özellikle savaşçılar ve askerler bu bitkiyi çiğ olarak tüketirlerdi ve bu sayede 24 saat boyunca dinç bir şekilde savaşmaya, yol almaya devam ederlerdi. Kimi zaman değerli olması sebebi ile para birimi olarak kullanılmıştır.

Chia tohumlarına tarihsel açıdan baktığımızda, M.Ö 3500 yılına kadar uzanmaktadır. Köklü bir geçmişi olan bu bitki hangi medeniyetin eline geçtiyse o medeniyet mutlak bir güce sahip olurdu. Mutlak gücün sadece bir tohumdan olması bile bu bitkinin ne kadar önemli ve anlamlı olduğunu bizlere göstermektedir. Bununla birlikte ticaretin ve ulaşımın zamanla kolaylaşması ile birlikte keşifler esnasında bu bitki bulunmuş ve araştırılmak için Avrupa ya götürülmüştür. Binlerce yıllık bir şöhretinin olmasına karşılık ülkemizde yeni bilinmektedir. Özellikle pek çok diyetisyen tarafından sıkça önerilmektedir. Bununla ilgili pek çok aşçı ve diyetisyen, chia tohumlu yapılmış olan yemek veya tatlıların daha sağlıklı olduğunu ve vücuda yararının oldukça muazzam olduğunu belirtmiş ve kanıtlamışlardır.

Bununla ilgili son dönemlerde pek çok tatlı ve yemek tarifi de ortaya çıkmaya başlamıştır. Chia tohumu, özellikle yoğurtla kullanımda büyük bir etkiye sahip olmaktadır. Bunun dışında çiğ tüketimi çok önemlidir ki, Aztek kabilesinin savaşçıları bu tohumu çiğ olarak kaşıkla ya da avuçla tüketirlerdi. Her acıktıklarında açlıklarının bastırmak için ya ısıtılmış ya da çiğ olarak chia tohumunu tüketirlerdi. Enerji ve tok tutması ile ün salan chia tohumu sayesinde askerler 24 saat boyunca hiç acıkma hissiyatı yaşamazlardır. Tüketimi ile birlikte boya yapımına da oldukça elverişli olan bu tohumlar, kendi medeniyetlerinin simgesini olduğunu belirtmek için boyasını yapıp yüzlerine sürerek bu değeri vücutlarında yaşatırlardı.

Esasına baktığımızda chia tohumu glüten içermemesi sebebiyle en başta dikkat çekmektedir. Gluten olmaması vücuda gereksiz kalori alımını önleyeceği gibi bu gereksiz kalori ve yağları eritebileceğimiz anlamına gelmektedir. İçerisinde magnezyum, demir, A ve C vitaminlerinin barındırır. Bununla birlikte protein oranı yüksek bir bitkidir. Bu özellikleri ve içinde bulunduğu etken protein ve vitaminleri ile birlikte kendisine “enerji bombası” olarak ta isimlendirilir. Unutulmaya yüz tutmuş olan bu bitkinin özelliklerinin yeniden araştırılması sayesinde unutulan bu bitki yeniden eski değerine kavuşmuştur.

Zayıflamaya yardımcı olan bir bitkidir. Vücuda fazlasıyla enerji vermesiyle sizi hareketli ve dinç tutmaktadır. Bununla birlikte insülin değerlerini düşürmeye yardımcı olur. İçerisinde bulunan lif ve omega-3 yağları da hem sindirimi düzenliyor, güçlendiriyor ve aynı zamanda sağlık açısından sizleri zorlu kış şartlarında dirençli kılıyor. Bu sepele enerjinin ve sağlıklı beslenmenin kaynağı chia tohumlarıdır.

Chia tohumu hakkında daha fazla bilgi edinmek için diyetetik uzmanları gibi profesyonel danışmanlardan görüş almanızda fayda bulunmaktadır. Aynı zamanda kilo verme amacıyla tüketmeyi planlıyorsanız bunun için bir diyetisyen gözetimi ve yönlendirmesi ile hareket etmenizi tavsiye ederiz. Günümüzde artık bir diyetisyenden destek almak hem kolay hem de uygun hale gelmiştir. Appvice Online Diyetisyen platformu üzerinden kolaylıkla bir çok farklı diyetisyenden destek alabilirsiniz.

           

Bu haber toplam 2395 defa okunmuştur