1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Toplumsal Cinsiyet Rollerinin Türkçe Atasözleri ve Deyimlere Yansıması
SOKAKTA BİR YIL

SOKAKTA BİR YIL

Hava - Sen, KTHY’nin feshedilmesinin 1. yıldönümü dolayısıyla bugün Lefkoşa’da bir dizi eylem yapıyor. Siyahlar giyen ve KTHY’nin “batırılmasını” protesto eden Hava - Sen üyeleri, sabah KTHY eski Genel Merkezi önünde bulunan

A+A-

 

 

 

Hava - Sen, KTHY’nin feshedilmesinin 1. yıldönümü dolayısıyla bugün Lefkoşa’da bir dizi eylem yapıyor.

 

Siyahlar giyen ve KTHY’nin “batırılmasını” protesto eden Hava - Sen üyeleri, sabah KTHY eski Genel Merkezi önünde bulunan “eylem çadırı” önünde pankartlı eylem yaptı.

 

Buradan, aralarında KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel’in de bulunduğu eylemciler, Cumhurbaşkanlığı’na yürüyerek, ana giriş kapısına siyah çelenk bıraktı ve alkışlarla protesto etti.

 

Cumhurbaşkanlığı önünde basın açıklaması yapan Hava - Sen Sözcüsü Tarkan Atakan, KTHY çalışanları olarak 1 yıldır sokaklarda olduklarını ve bu 1 yılı “Utanç Yılı” olarak nitelediklerini belirtti.

 

Atakan, KTHY’nin batmadığını, aksine batırıldığını iddia ettiklerini ifade ederek, KTHY’nin adının bile büyük paralar ettiğini kaydetti ve şirketin nasıl batabileceğini sordu.

 

KTHY’nin Cumhurbaşkanlığı seçimlerine “meze yapıldığını” ileri süren Atakan, bu 1 yılda çok eylemler yaptıklarını, ancak devletin en yüksek makamına seslerini duyuramadıklarını anlatarak, bu yüzden Cumhurbaşkanlığı’na siyah çelenk bıraktıklarını kaydetti.

 

“Cumhurbaşkanı’nın kendi sayelerinde o makama geldiğini” öne süren Atakan, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nu; “1 yıldır eylem yapan çalışanların sesini duymadığı, sorunun çözümüne yönelik el atmadığı, duyarsız kaldığı ve Cumhurbaşkanlığı makamına gelmek için KTHY’yi harcadığı” iddialarıyla protesto ettiklerini söyledi.

 

KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel de, KTHY çalışanlarının 1 yıldır işsiz olduğunu, ekonomik gücünü kaybettiğini ve okula gönderdiği çocuklarına gerekli olanağı sağlayamadığını kaydederek, yetkililerden KTHY çalışanlarının sorunlarına el atmasını istedi.

 

Gökçebel, yetkililerin duyarsız davrandığını savunarak, KTHY’nin kendilerine büyük bir ders olduğunu, bunun kendilerine ülkenin öz kurumlarına sahip çıkmayı öğretmesi gerektiğini ifade etti.

 

Eski KTHY çalışanları, Cumhurbaşkanlığı’nın önünden ayrılmalarının ardından Cumhuriyet Meclisi’ne yürüdü ve burada Genel Kurulu izleyici locasından izlemeye başladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1227 defa okunmuştur