SOĞUTMA HAMLESİ

'SOĞUTMA' HAMLESİ

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu sondaj kriziyle ilgili telefon görüşmesi yaptı. Reuters'ın haberine göre, Yunan hükümet sözcüsü Ilias Mosialos gazetecilere yaptığı açıklamada, "İki saat önce Başbakan (Papan

A+A-

 

 

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu sondaj kriziyle ilgili telefon görüşmesi yaptı.

Reuters'ın haberine göre, Yunan hükümet sözcüsü Ilias Mosialos gazetecilere yaptığı açıklamada, "İki saat önce Başbakan (Papandreu), Sayın Erdoğan'la bir telefon görüşmesi yaptı" dedi.

Kıbrıs meselesi ile Doğu Akdeniz'de petrol arama sürecinin ele alındığı görüşmede Papandreu'nun, "itidalli ve sakin olunması gerektiğini" söylediği ifade edildi.

Mossialos, Papandreu'nun ayrıca, Kıbrıs Rum kesiminin, egemen bir ülke olarak ne yapacağına karar verme hakkı bulunduğunu, bölgede sorun yaratabilecek tek yanlı hareketlerden kaçınılması gerektiğini söylediğini belirtti.

Mossialos, söz konusu görüşmenin, iki başbakanın New York'ta BM Genel Kurul Toplantısı çerçevesinde yapmaları planlanan görüşmenin yerine yapıldığını söyledi.

İŞBİRLİĞİ TOPLANTISI KONUSUNDA MUTABAKAT SAĞLANDI

Anadolu Ajansı, iki liderin, yapılan telefon görüşmesinde ayrıca Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi Toplantısı'nın hazırlıklarını ele aldığını ve toplantının önümüzdeki aylarda gerçekleştirilmesi konusunda mutabakata vardığını bildirdi.

"Yunanistan'ın her zaman arzu ettiği şeyin, Türkiye Cumhuriyeti ile işleyebilir bir ilişki sağlanması olduğunu" ifade eden Mossialos, "ekim sonu ya da kasım başında ortamın, Türkiye'ye gitmeyi planlamamıza olanak sağlayacak şekilde olmasını ümit ediyoruz" dedi.

 

 

 

 

Bu haber toplam 1463 defa okunmuştur