ŞİMDİ DE MAĞUSA

ŞİMDİ DE MAĞUSA

Sivil toplum örgütleri ve Mağusalılar Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı’nın Gazimağusa sahillerinde belirlenecek bir bölgeye petrol dolum tesisi yapılması kararına tepki gösterdi. “Mağusa Akdeniz’in, çöplüğü haline getirilemez”

A+A-

 

 

Sivil toplum örgütleri ve Mağusalılar Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı’nın Gazimağusa sahillerinde belirlenecek bir bölgeye petrol dolum tesisi yapılması kararına tepki gösterdi. 

 

“Mağusa Akdeniz’in, çöplüğü haline getirilemez”

 

 

Lefke’de yapılması düşünülen ancak Çevre Etki Değerlendirme Komisyonu’nun bölgenin uygun olmayacağı raporu vermesi üzerine Mağusa sahillerine yapılması gündeme gelen petrol dolum tesisi, Mağusalı vatandaşların ve bazı sivil toplum örgütlerinin tepkisine neden oldu. YENİDÜZEN’e konuşan bazı sivil toplum örgütü yöneticileri yapılacak petrol dolum tesisi ile Gazimağusa sahillerinin Akdeniz’in çöplüğü haline dönüşebileceğini vurguladılar. Mağusa’nın yeteri kadar kirli olduğuna değinen yöneticiler Mağusa’nın bir petrol dolum tesisini kaldıramayacağını vurguladılar. Gazetemize konuşan Gazimağusalı vatandaşlar da Gazimağusa’nın turistik bir bölge olduğunu ve yapılacak dolum tesisinin de sahillerin kirlenmesiyle de beraber deniz canlıların da yok olmasına neden olacağını söylediler. “ Ülkemize zaten 3 tane turist geliyor. Bu tesis de yapılırsa artık hiç gelmez” diye konuşan bir vatandaş ise büyük memleketlerin dahi bir sızıntı karşısında “ allem galem” olduğuna vurgu yaptı.

 

Mağusa İnsiyatifi sözcülerinden Dr. Okan Dağlı:  Mağusa çöplük haline getirilemez

KTAMS Mağusa Bölge Sorumlusu Ceyhun Ümiter: Gereken mücadeleyi vereceğiz

Güç-Sen Genel Sekreteri Erol Emin: Mağusa’yı öldüremeyiz

Mağusa- Suriçi Derneği Başkan Yardımcısı Serdar Atai: Konuşulanlara göre kaldıramayız

 

Açıklamalar, Mağusalıların görüşleri ve haberin ayrıntıları bugün YENİDÜZEN’de

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1184 defa okunmuştur