SENDİKALARDAN SOMALİYE YARDIM KAMPANYASI

SENDİKALARDAN 'SOMALİ'YE YARDIM' KAMPANYASI

DAÜ-SEN ve KTOEÖS Somali'ye yardım kampanyası başlattı. DAÜ-SEN YARDIM HESAP NO: 141921, KTOEÖS YARIM HESAP NO: 155555

A+A-

DAÜ-SEN AFRİKA’YA YARDIM KAMPANYASI BAŞLATTI

 

Doğu Akdeniz Üniversitesi Akademik Personel Sendikası (DAÜ-SEN), açlık ve kuraklıkla boğuşan Afrika’ya yardım kampanyası başlattı.

 

DAÜ-SEN’den yapılan açıklamada, kampanyaya katılmak isteyen vatandaşların Kooperatif Merkez Bankası 141921 numaralı hesabına para yatırabilecekleri veya DAÜ-SEN’in 630 12 44/14 numaralı telefonunu arayabilecekleri, ya da info@dausen.org adresine e-posta gönderebilecekleri kaydedildi.

 

Açıklamada, Doğu Afrika’da tarihte az görülen kuraklık nedeniyle yaşanmakta olan açlığın her gün yüzlerce insanın hayatına mal olduğu kaydedilerek, “bu durum sürerken siyasilerin iftar yemekleri düzenlemesi” eleştirildi.

 

Açıklamada, Kuzey Kıbrıs Türk Kızılayı’na da eleştirilerde bulunularak, “Kuzey Kıbrıs Kızılayı’nın bugün en fazla uğraş vermesi gereken konu Doğu Afrika’da açlıktan ölen insanlara yardım olması gerekirken hem vizyonuna, hem geleneklere hem de akla aykırı olarak tüm şehirlerde iftar yemekleri düzenlemeyi tercih etmektedir” ifadelerine yer verildi.

 

KTOEÖS DE,  YARDIM KAMPANYASI BAŞLATTI

 

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), Somali halkına yardım amacıyla “Somali Seninleyiz” adı altında yardım kampanyası başlattı.

 

KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel yaptığı yazılı açıklamada, son üç ayda Somali’de beş yaş altı 29 bin çocuğun hayatını kaybettiğini, yaklaşık 600 bininin ise ölüm tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirterek, öğretmen duyarlılığı ve hassasiyetini bilen sendika yönetim kurulunun Somali halkına yardım kararı aldığını ifade etti.

 

Gökçebel, yardım kampanyasını hızlı ve amaca yönelik tamamlamak için ÖYAK (Öğretmenler Yardımlaşma Kooperatif Bankası)’nın tüm şubelerinde 155555 numaralı “Somali Seninleyiz” hesabı açıldığını, halkın ve tüm üyelerinin 9 Eylül’e kadar açılan yardım hesabına bağış yapabileceklerini ifade etti.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 997 defa okunmuştur