1. HABERLER

  2. RÖPORTAJ

  3. Şahali:“İrademize, yurdumuza sahip çıkma sadece güzel bir söz olmamalı…”
Şahali:“İrademize, yurdumuza sahip çıkma sadece güzel bir söz olmamalı…”

Şahali:“İrademize, yurdumuza sahip çıkma sadece güzel bir söz olmamalı…”

“Daha güzel bir toplum yaratmak adına CTP’nin güçlü bir desteği var.” “Toplumuz bizden çok şeyler bekliyor. Yeter ki Kıbrıs Türk toplumunun varlığı ve iradesiyle ilgili somut, anlaşılır hedefleri halkımızın önüne koyalım” “Çözüm olmadan bir şey olmaz doğ

A+A-

Parti içi demokrasiler, ülke genelindeki demokrasinin de aynasıdır. Tabandan tavana yayılan bir siyaset kültürü içerisinde, her kitle, sesini önce kendi siyasi hareketi içerisinde duyurma fırsatı bulur, böylece yaşamına yön verir. Bu nedenle, siyasi partilerin merkezilerinden çok daha önemlisi belki de ilçe, köy, bucak örgütleridir … YENİDÜZEN, bu anlayış içerisinde ve eşitlikçi bir tavırla, Cumhuriyetçi Türk Partisi – Birleşik Güçler’in ilçe kurultaylarındaki adaylarla görüşüyor, onların düşüncelerini sizlere aktarıyor…


8 Mayıs’ta yer alacak CTP Güzelyurt İlçe Kongresi’nde, başkanlık için aday olan iki isimden biri Doğan Şahali ülke siyaseti, Güzelyurt  ilçesi, Cumhuriyetçi Türk Partisi ve hükümete dair sorularımızı yanıtladı

CTP Güzelyurt İlçesi Başkan Adayı Doğan Şahali:

“İrademize, yurdumuza sahip çıkma sadece güzel bir söz olmamalı…”

 

• YENiDÜZEN: Ülkedeki siyaset iklimini nasıl değerlendiriyorsunuz?
• ŞAHALİ: Ülkedeki siyaset iklimini iç açıcı görmüyorum. Özellikle son 4- 5 yıldır yaşananlar Kıbrıs Türk toplumunu endişelendiriyor. Kıbrıs sorunundaki tıkanma sonucunda insanımız karamsar. Bir yandan da özellikle Lefkoşa’daki seçim sonucundan halkımızın geleceğe yönelik kendi varlığı ve ülkeyle ilgili umutlarının canlandığını da görüyoruz.

• YENiDÜZEN: Toplum genelinde, partizanlığın değil adaletin, eşitliğin ve daha ileri bir demokrasinin hakim olması için bir baskı var mı? İnsanlar siyasilerden “menfaat” mı bekliyor gerçekte yoksa “adalet” mi?
• ŞAHALİ: Kıbrıs Türk toplumu 50 yılı aşkın belli bir anlayışla yönetildi. Çok küçük aralıklarla farklı hükümet şekillerine muhatap olsa da özellikle 1974 sonrasında yaşanan süreçlere baktığımızda, UBP iktidarları dönemlerinde bireysel kurtuluş öne çıktı. Ama geldiğimiz noktada bunun artık sonuç üretmediğini, toplumsal olarak adalet, eşitlik duygularıyla hareket edilmesi gerektiğini kavrandığını görüyor ve hissediyoruz. İnsanlar hem menfaat hem de adalet bekliyor. Ama birinci menfaat olgusunun gerilediğini, adalet ve eşitlik olgusunun öne çıktığını izlemekteyim. Bu da toplum için umut vericidir.

• YENiDÜZEN: Erken ya da normal bir seçimde, bir değişim ön görüyor musunuz? Hem iktidar, hem de anlayış değişimi anlamında?
• ŞAHALİ: Son dört yıllık süreç içerisinde toplumun içine düşürüldüğü durumu, biz de CTP ve CTP’liler olarak gündemimizin başına koyuyoruz. CTP’nin varlık nedeni toplum ve toplumun varlığıdır. Toplumun ileriye gitmesi, barışa, çözüme ulaşmayla ilgilidir. Yeter biz üzerimize düşeni yapalım, insanımız CTP’ye destek verecektir. 

• YENiDÜZEN: Kıbrıs sorunu çözümlenmeden ve talepler, beklentiler, bütçe gerçeğimiz içerisinde “kendi kendimizi yönetme irademizi” ele almak mümkün mü?
• ŞAHALİ: Tabii gerçekçi olmak gerekirse, 1974 sonrasına baktığımız, Kıbrıs Türk toplumunda “bütçe meclise” diye direnen insanlar olarak, bütçedeki sıkıntıyı görmek gerekir. Bütçemizin aşağı yukarı 3’te 1 oranında kredi ve yardımlarla takviye edildiği gerçeğini biliyoruz. Ancak bu durum kendi kendimizi yönetme idealimizi ortadan kaldırmamalı. Hem bütçemizi doğru yönetmeyi başarmalıyız, hem de insanımızın yaşamına kalite katmayı… Çözüm olmadan bir şey olmaz doğru bir yaklaşım değildir. Evimizin içini mümkün olduğu kadar tertiplememiz gerekiyor.

• YENiDÜZEN: İLÇENİZDEKİ tabloyu nasıl görüyorsunuz, insanlarla bire bir temaslarınızda en önemli şikayetleri ve beklentileri nelerdir?
• ŞAHALİ: İnsanlarımız ekonomik olarak çok zor durumdadırlar. Aldığı maaşın 4- 5 yıldır yerinde sayması, ürettiğinin çok ucuz bir biçimde ya elinden alınması ya satamaması, esnafımızın artık hiç satış yapmadan kepenk kapattığı bir gerçektir.
Bu nedenle de, Güzelyurtlu’nun da CTP’den beklentileri büyüktür.
Tabii bizim sorumluluğumuz ve görevimiz bir o kadar artıyor. Çok daha fazla üretmeli, örgütlü güzümüzü artırmalı, hem toplumu hem de mücadeleyi ileri taşımalıyız.

• YENiDÜZEN: İlçe başkanlığına aday oldunuz, nedir ön gördüğünüz, bu kararı neden verdiniz ve neler yapmak istiyorsunuz?
• ŞAHALİ: CTP’li olmak bir yaşam biçimidir. Bir göreve talip oluyorsak, mücadeleye daha ciddi katkı koymak, insanımızın mutluluğu için daha fazla çalışmak içindir. İnanıyorum ki CTP için mücadele eden tüm arkadaşlarımız bu duygularla hareket etmektedir. En önemlisi CTP üyeliğidir, bunun ötesinde diğerleri gelip geçici görevledir. Ama ilçemizle ilgili gerçekten kafamızda oluşturduğumuz daha örgütlü, daha dinamik, toplum sorunlarına çok daha duyarlı olmamız gerektiğidir. Bu konuda tabi ki asıl olan gönül birliğidir, birlikte hareket etme yeteneğini sağlamaktır.

‘Toplumun bizden beklentisi büyük’

• YENiDÜZEN: Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin şu anda ANA MUHALEFET pozisyonunda ve ülkeyi yönetmeye aday bir siyasi parti olarak KURULTAY sürecini nasıl geçirmeli, KURULTAY’ın ardından mutlaka atması gereken adımlar nelerdir?
• ŞAHALİ: Tabi CTP çok kurultay yaşadı, bu kurultayda ilçe kongremizden sonra yaşanacaktır. Klasik bir söylemle ben CTP kurultayının partiyi daha ileri noktalara taşıyacağı inancındayım. Toplumuz bizden çok şeyler bekliyor. Kadrolarımızla, özverimizle, deneyimizle bu güç CTP’de vardır. Yeter ki Kıbrıs Türk toplumunun varlığı ve iradesiyle ilgili somut, anlaşılır hedefleri bu kurultayla birlikte halkımızın önüne koyabilelim. Bu konuda benim hiçbir tereddüdüm yoktur. Halkımızda bunu yaşayarak görecektir. Kurultaydan sonra önümüzde üç seçim vardır. Bunun da ötesinde Kıbrıs sorunundaki hareketlenme bizim barışa ve çözüme olan özlememiz, halkımızı o noktalara taşımak görevleri bizi beklemektedir.

• YENiDÜZEN:  Cumhuriyetçi Türk Partisi, geçmiş HÜKÜMET döneminin ÖZELEŞTİRİSİNİ yaptı mı? Yeni dönem için DERSLER var mı çıkardığınız, düşünceniz nedir?
• ŞAHALİ: CTP tarihinde her zaman kendi bünyesinde değerlendirmeleri yapar, gerekli sonuçları çıkarır ve ona göre hareket etmeye çalışır. Tabi ki zaman zaman eksikler, yanlışlıklar olabilir. Toplumun yararına olmayan, toplumu geriye götürecek davranışlara CTP’de yer yoktur. Bundan sonrası için tüm üyelerimize ve topluma yüzümüzü daha fazla dönmemiz, iletişim kanallarını açık tutmamız önemlidir. Böylece, olası eksikliklerle ilgili daha fazla diyalog şansımız olacaktır.

• YENiDÜZEN: Size, tüm adaylara SÖZ HAKKI vermek istedik ve YENİDÜZEN olarak EŞİTLİK içerisinde tüm ilçelerde bunu yapmak istiyoruz. YENİDÜZEN’in yayıncılık çizgisini nasıl buluyorsunuz, genel olarak medyaya bakışınız nedir?
• ŞAHALİ: Adayların görüşlerinin bir şeklide basın yoluyla kitlelere ulaşması güzel bir çalışmadır. YENİDÜZEN’in CTP tarihiyle özdeşleşen bir gelişimi vardır. Evet CTP taraftır iyiden, doğrudan, güzelden, barıştan yana… Ama farklı sesleri de demokratik bir anlayış içerisinde zaman zaman okuyoruz; bu da bizim zenginliğimizdir.

• YENiDÜZEN: Son olarak sizin eklemek istediğiniz düşünceleriniz nelerdir?
• ŞAHALİ: Son olarak daha öncede söylediğim gibi, CTP’nin varlık nedeni toplumun varlığıdır. Kıbrıs Türk toplumu varsa CTP vardır. Bu genel ilkenin altını kalın çizgilerle çizmek istiyorum. İrademize, yurdumuza sahip çıkma güzel bir söz olmamalıdır. Sözün ötesine geçmelidir. Hayatın her alanında bu duruşumuzu sergilememiz şarttır. Bu mücadele Kıbrıs Türk halkının güvendiği bir limanı vardır, bu CTP’dir… Bu anlamda CTP ve CTP’lilerin sığınacak bu limanı iyi koruması, iyi kollaması, umudu hiç eksiltmemek adına son derece önemlidir. Karpaz’dan Yeşilırmak’a kadar örgütlü gücümüzle, sevgimizle, mücadelemizle, yurt sevgisini her bir insanımızın yüreklerine örelim… Gelecekten gerçekten umutluyum…

Bu haber toplam 2369 defa okunmuştur