SAĞLIKTA YENİ UYGULAMA

SAĞLIKTA YENİ UYGULAMA

Sağlık Bakanlığı’nda ‘Komisyon’ sistemi Sağlık Bakanlığı tahliller için başlattığı yeni uygulamayla, laboratuarlara sevk ettiği hastalardan ‘peşin’ ücret alırken, bir kısmı bakanlığa kalan ücretten ise laboratuarlara ay s

A+A-

 

 

Sağlık Bakanlığı’nda ‘Komisyon’ sistemi

 

Sağlık Bakanlığı tahliller için başlattığı yeni uygulamayla, laboratuarlara sevk ettiği hastalardan ‘peşin’ ücret alırken, bir kısmı bakanlığa kalan ücretten ise laboratuarlara ay sonunda ödeme yapıyor. 165 TL’lik tahlilden 60, 135 TL’lik tahlilden 50 TL kâr elde eden Sağlık Bakanlığı, geçmiş dönemlerde bu tahlillerden ücret almıyordu.

 

Sağlık Bakanlığı tahliller için başlattığı yeni uygulamayla, laboratuarlara sevk ettiği hastalardan ‘peşin’ ücret alırken, bir kısmı bakanlığa kalan ücretten ise laboratuarlara ay sonunda ödeme yapıyor.

 

 

Bulaşıcı hastalıkların yayılmaması, tahlil sonuçlarının güvenilir olması için ‘devlet kontrolünün’ sağlandığını belirten Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Akçaba, Sağlık Bakanlığı’nın tahlillerden aldığı ücretin de ‘doktor ve sekreterya’ hizmetleri karşılığı olduğunu kaydetti. Akçaba, daha önce laboratuarların ‘rekabet’ten dolayı düşük ücretlerle tahlil yaptıklarını, yeni uygulama ile disiplin sağlandığını aktardı…

 

Uygulama bir nevi laboratuarlar arasındaki ‘rekabeti önleyip’ güvenilirliği artırırken, bir taraftan da Bakanlığı ‘Komisyoncu’ durumuna düşürüyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1824 defa okunmuştur