RUSYA AKDENİZE GİRİYOR

RUSYA AKDENİZ'E GİRİYOR

Rusya ve Rus enerji devi Gazprom’un, adanın güneyinde Rum Yönetimi tarafından münhasır ekonomik bölge ilan edilen parsellerde hidrokarbon araştırmalarına yakın ilgi gösterdiği bildirildi. Rum Radyo ve Televizyon Kanalı RİK’in Moskova muhabiri

A+A-

 

 

Rusya ve Rus enerji devi Gazprom’un, adanın güneyinde Rum Yönetimi tarafından münhasır ekonomik bölge ilan edilen parsellerde hidrokarbon araştırmalarına yakın ilgi gösterdiği bildirildi.

Rum Radyo ve Televizyon Kanalı RİK’in Moskova muhabirinin bildirdiğine göre Rus enerji devi Gazprom, “doğal gaz yatakları bulunması için MEB’de jeolojik araştırmalar yapmaya herhangi bir zamanda hazır olduğunu” ifade etti.

Haberde, Rusya’nın bu konuya büyük ilgi gösterdiği de kaydedildi.

Haberde, Rus uçak gemisi “Admiral Kuznetsov”un büyük bir kruvazör eşliğinde, Doğu Akdeniz’e inmek için 19 Kasım’da yola çıkacağı da bildirildi.

Rus donanmasının bulunduğu Kuzey denizindeki deniz üslerinde büyük bir hareketlilik gözlemlendiğini belirten RİK, Rum tarafındaki bir limana demirleme ihtimali bulunan Rus donanması ile uçak gemisinde yaklaşık 25 uçak ve helikopterler bulunduğunu kaydetti.

Bu arada bugün Rum basınında yer alan bir haberde, Güney Kıbrıs ile Rusya arasında MEB’de bulunan iki parseli kapsayan doğalgaz çıkarma anlaşmasının imzalanmasının gündemde olduğu öne sürülmüştü.

Rum Simerini gazetesinin haberine göre, iki parselde, Rum tarafı ile Rusya arasında doğalgaz çıkarılması konusunda anlaşmaya varıldı.

Haberde, ''Amiral Kuznetsov'' isimli Rus uçak gemisinin gelecek ay Akdeniz'e inecek olmasının sebebinin de bu anlaşma olduğu öne sürüldü. Rusya'nın Kıbrıs Rum yönetimine vermeyi kararlaştırdığı borcun da bu anlaşma çerçevesinde verileceğini iddia eden gazete, geminin gövde gösterisi olarak Güney Kıbrıs'taki limanlardan birine yaklaşmasının da ihtimal dahilinde olduğunu aktardı.

Haberde ayrıca Fransa, İngiltere ve Norveç'in de Güney Kıbrıs'ın diğer parsellerinde işbirliği yapma konusunda ''flört eden ülkeler olduklarını'' iddia etti. Kıbrıs Rum yönetimi ile Rusya arasında yapılan kredi anlaşmasına göre, Kıbrıs Rum yönetimi Rusya'dan yüzde 4,5 faizle 2,5 milyar Euro’luk kredi alacak. Kredi anlaşmasının Ocak ayında yürürlüğe girmesi bekleniyor.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2235 defa okunmuştur