1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ONBİNLER BARIŞ İÇİN BULUŞTU'
RUM BASINI YAZDI

RUM BASINI YAZDI

Rum gazeteleri, Din İşleri Dairesi tarafından Larnaka’daki Hala Sultan Tekkesi’nde düzenlenen Kadir Gecesi kutlamasına katılmak isteyen ancak TC kökenli oldukları gerekçesiyle bazı kişilerin Güney’e geçişişine izin verilmemesi haberlerin

A+A-

Rum basını, Metehan Barikatı’ndaki gerginliği yazdı


“8 yüz kişiden yarısı yerleşik”

Rum gazeteleri, Din İşleri Dairesi tarafından Larnaka’daki Hala Sultan Tekkesi’nde düzenlenen Kadir Gecesi kutlamasına katılmak isteyen ancak TC kökenli oldukları gerekçesiyle bazı kişilerin Güney’e geçişişine izin verilmemesi haberlerine yer verdiler.
Rum basınından Fileleftheros gazetesi, Rum polisinin, önceki gün öğleden sonra Kıbrıslı Türkleri taşıyacak olan otobüslere, içindeki yolcuların büyük çoğunluğunun “yerleşik” diye nitelendirdikleri TC kökenli olması nedeniyle geçiş izni vermediğini yazdı.
Gazete otobüslerin ayrıca gerekli araç sigorta belgesine sahip olmadığını da belirtti.
Rum basınından Alithia gazetesi, “Ay. Demet Barikatında Yerleşikler Tarafından Olay” başlıklı haberinde, Hala Sultan Tekkesi’ne gitmek isteyen “yerleşikleri” ve Kıbrıslı Türkleri taşıyan 8 otobüsün Güney Kıbrıs’a geçiş yapacağı “Ay.Demet”(Metehan) barikatında dün gerginlik yaşandığını yazdı.

YARISI YERLEŞİK

Otobüslerin gerekli araç sigorta belgelerini temin edeceği ve gidecekler arasında hiç “yerleşik” bulunmayacağı konusunda BM ile anlaşmaya varılmasına karşın, otobüslerde bulunan 8 yüz kişiden yarısının “yerleşik” olduğunu ileri süren gazete, polisinin bunun üzerine, otobüslerin geçişlerine izin vermediğini, daha sonra “yerleşiklerin” buna “misilleme” olarak bir otobüsle, geri gönderilmemeleri için, Güney Kıbrıs’tan KKTC’ye yönelik yolu kapattığını öne sürdü.
Gazete, TC kökenliler ile Kıbrıslı Türklerin, Kıbrıslı Rum gazetecilere ve polise, sözlü küfürde bulunduklarını da savundu.
Simerini gazetesi ise haberi “Ramazan İçin ‘Kutsal’ Olay” başlığında aktardı ve yaşanan gerginliğe yer verdi.
Gazete, polisin; yolcuları taşıyan 18 otobüsten 17’sinin gerekli araç sigorta belgelerine sahip olmadığı ve yolculardan yarısının “yerleşik” olduğunu tespit ettiğini yazdı.

50 KIBRISLI TÜRK ARAÇLARIYLA GEÇTİ

TC kökenlilerin, geçişine izin verilmemesinin ardından, tepki olarak, “Ay.Demet”(Metehan) sınır kapısının bir otobüsle geçişlere kapatıldığını, bunun sonucunda da (Güney Kıbrıs’a geçmek isteyen) diğer araç geçişlerinde de aksama olduğunu yazan gazete BM’nin olaya müdahale etmesinin ardından durumun normale döndüğünü ve yolun açıldığını belirtti.
Habere göre daha kötü olayların yaşanmaması ve TC kökenlileri KKTC’ye geri göndermek için bölgeye çok sayıda BM askeri ve polis gücü aktarıldı.
Gazete, yolun açılmasının ardından dün akşam saat 19.00 gibi, 18 otobüsten sadece, içinde 46 Kıbrıslı Türk’ün bulunduğu bir otobüse geçiş izni verildiğini de yazdı.
Gazete, 50 kadar Kıbrıslı Türk’ün de, kendi araçlarıyla Hala Sultan Tekkesi’ne gittiğini yazdı.

LUKA: “TEK OTOBÜSE İZİN VERİLDİ”


Rum Adalet ve Kamu Düzeni Bakanı Lukas Luka konu hakkında yaptığı açıklamada, “hiçbir yerleşiğin, Kuzey’den Güney Kıbrıs’a geçmediğini sadece içinde 46 Kıbrıslı Türk’ün bulunduğu tek otobüsün geçişine izin verildiğini” söyledi.
Luka, geriye kalan ve içinde TC kökenlilerin bulunduğu otobüslerin sigorta belgelerinin bulunmadığını sonuç olarak “Kıbrıs Cumhuriyeti” yollarında dolaşmalarının mümkün olmadığını ileri sürdü.
Luka, “herhangi bir yabancı özgür bölgeleri ziyaret etmek isterse, devletin yasal giriş kapılarından -ki bunlar limanlar ve havalimanlarıdır- gelmelidir” şeklinde konuştu.
Luka ayrıca, “yerleşiklerin, sorun çıkarmak için maksatlı olarak otobüslerde bulunmasının da ihtimal dışı olmadığını” iddia ederek geçen yıl da aynı sorunun ortaya çıktığını ve bu kişilerin geçiş yapamadığını anımsattı.

SİLİKİOTİS’TEN TALİMAT

Fileleftheros gazetesi aldığı bilgilere dayanarak Rum İçişleri Bakanı Neoklis Silikoitis’in, Hala Sultan Tekkesi’ndeki Kadir Gecesi kutlamasına katılacak olan Kıbrıslı Türklere ve Hala Sultan Tekkesi Hocası Şakir Alemdar’a, ibadetleri için her türlü kolaylığın sağlanması için talimat verdiğini yazdı.
Gazete bu kolaylıklar çerçevesinde bazı “odalar, oda-mutfağın” da tedarik edildiğini yazdı.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1757 defa okunmuştur