1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Dakikası 3 TL
PRİM AFFI YÜRÜRLÜKTE

PRİM AFFI YÜRÜRLÜKTE

Gecikmiş Sosyal Sigorta prim borçlarının ve gecikme zamlarının ödeme planıyla ilgili yasa gücünde kararname Pazartesi gününden bu yana yürürlükte. Kararname çerçevesinde tercih edilecek plana ve dönemine göre gecikme zamları yüzde 70 ile 90 arasında bağış

A+A-

 

 

Gecikmiş Sosyal Sigorta prim borçlarının ve gecikme zamlarının ödeme planıyla ilgili yasa gücünde kararname Pazartesi gününden bu yana yürürlükte.

Kararname çerçevesinde tercih edilecek plana ve dönemine göre gecikme zamları yüzde 70 ile 90 arasında bağışlanıyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi ve bakanlığın üst düzey yetkilileri, konuyla ilgili kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla bu sabah Cumhuriyet Meclisi Mavi Salon’unda bir basın toplantısı düzenledi.

MUHACERET YASA TASARISI

Önümüzdeki haftalarda Muhaceret Yasa Tasarısı’nın yürürlüğe girmesiyle, ülkede kaçak duruma düşmüş birçok kişinin, bu kararnamelerden faydalanarak yeniden kayıt altına girme ve Sosyal Güvenlik haklarına sahip olma imkanı yakalayacağını söyleyen Ünverdi, ayrıca, son bir yıldır üzerinde “titizlikle çalıştıkları” Sosyal Sigorta ve Sosyal Güvenlik yasa tasarıları çerçevesinde, son dönemde primlerini ödeyemeyen sigortalılara eksik yatırımlarını tamamlama ve yeni yasal değişiklikler ile emekliliklerini öngörme olanağı sunulacağını belirtti.

ÖDEME PLANI

Sigortalılara kararnamelerden yararlanmaları için iki farklı ödeme planı sunduklarını belirten Ünverdi şöyle dedi:

“Bunlardan birincisi, sigorta primleri ve gecikme zamlarının % 30’unun peşin ve geriye kalan % 70’inin de en çok 36 ay vade ile ödenmesidir. Bu durumda gecikme zamlarının % 70’i bağışlanmaktadır.

İkincisi ise, prim borçlarının tek bir defada ve peşin olarak ödenmesi halinde sigorta primlerinin tümünün ve 2000 - 2009 yılları arasındaki gecikme zammının % 80’inin ve 2010 ile 2011 Haziran ayı arasındaki gecikme zamlarının % 90’ının bağışlanmasıdır.”

Ünverdi ilk iki günde başvuru sayısının 70 olduğunu açıkladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1442 defa okunmuştur