Polis ŞİDDETİNE şikayet

Polis ŞİDDETİNE şikayet

19 TEMMUZ OLAYLARINDA POLİSİN DARP ETTİĞİ EYLEMCİLER, LEFKOŞA POLİS MÜDÜRLÜĞÜ’NE GİDEREK ŞİKAYETTE BULUNDU BIÇAKLI: “EYLEM ANAYASAL BİR HAK… POLİSE HİÇBİR MÜDAHALESİ OLMAYAN İNSANLARIN DARP EDİLEREK KANLAR İÇİNDE BIRAKILMASI KABUL EDİLE

A+A-

19 TEMMUZ OLAYLARINDA POLİSİN DARP ETTİĞİ EYLEMCİLER, LEFKOŞA POLİS MÜDÜRLÜĞÜ’NE GİDEREK ŞİKAYETTE BULUNDU

BIÇAKLI: “EYLEM ANAYASAL BİR HAK… POLİSE HİÇBİR MÜDAHALESİ OLMAYAN İNSANLARIN DARP EDİLEREK KANLAR İÇİNDE BIRAKILMASI KABUL EDİLEMEZ”

MAMALI: “HALKIN VERGİLERİYLE HİZMET EDEN POLİS YA KENDİ İÇİNDEKİ ÇÜRÜKLERİ AYIKLAYACAK, YA DA SUÇ İŞLEYEN POLİSLERİ KORUYAN BİR ÖRGÜT OLARAK ALGILANACAK”

Sendikal Platform, 19 Temmuz günü yapılan eylemler sırasında polisin eylemcilere şiddet uyguladığı gerekçesiyle Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne şikayette bulundu.

Başvurularını fotoğraf ve video görüntüleriyle destekleyen 20 civarında kişi, polise ifade vererek şikayetini iletti.

Platform, polisin gerekli soruşturmayı başlatmaması halinde, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuracağını duyurdu.

Sendikal Platformu oluşturan sendikaların temsilcileri ve hukukçuları, Lefkoşa Polis Müdürlüğü önünde toplanarak önce basına açıklama yaptılar; ardından 20 civarındaki şikayetçi binaya girerek şikayet başvurusunda bulundu.

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Barış ve Özgürlük Bayramı nedeniyle 19 Temmuz’da adaya gelişi sırasında yapılan eylemlerde polisle eylemciler arasında gerginlikler yaşanmış ve bazı eylemciler tutuklanmıştı.

BIÇAKLI: “EYLEM ANAYASAL VE YASAL HAKTIR”

TÜRK -SEN Başkanı Arslan Bıçaklı, Sendikal Platform adına basına yaptığı açıklamada, hukuk devletlerinde ülkelerin anayasa ve yasalarla yönetildiğini vurgulayarak, makamlara gelenlerin kendi iradeleriyle ülke yönetemeyeceğini kaydetti.

Eylem ve miting yapmanın anayasal ve yasal hak olduğunu, önceden izin gerektirmediğini belirten Bıçaklı, halkın ve çalışanların haklarını koruyup geliştirmek için yapılacak eylemlerin de bu kapsamda olduğunu anlattı.

19 Temmuz’da Hamitköy çemberi, KTHY önü ve KTAMS binasındaki eylemlerde istenmeyen olaylar yaşandığını hatırlatan Bıçaklı, “polise karşı hiçbir müdahalesi olmayan insanları polisin darp etmesinin, kanlar içinde bırakıp hastanelik etmesinin kabul edilemeyeceğini” söyledi.

Arslan Bıçaklı, suç işleyenlere yasalara göre işlem yapılabileceğini, kimsenin anayasal hakkını kullandı diye darp edilemeyeceğini ifade ederek, Sendikal Platform’un yaptığı değerlendirme sonrasında polise şikâyette bulunmaya karar verdiklerini anlattı.

Bıçaklı, gerekli işlemler yapılmazsa, şikâyetlerini daha ileriye taşıyacaklarını da yineledi.

Hükümetin “ben bilirim ve yaparım, ben ne istersem yapacağım” noktasında olduğunu savunan Bıçaklı, halkına ve çalışanına hiç kulak vermeden talimatları uygulamak için icraat yapan hükümete karşı eylemlerinin artarak devam edeceğini söyledi.

MAMALI: “POLİS YEMİNİ…”

Sendikal Platform avukatı Barış Mamalı ise, polislerin yasaları ve anayasaya uyacağına dair şerefi ve onuru üzerine yemin ederek göreve başladığını belirtti.

Polis örgütünün en can alıcı kurumlardan biri olduğunu; vatandaşın canını, malını, namusunu emniyet altına alma görevi bulunduğunu anlatan Mamalı, vatandaşın da bu amaçla vergi verdiğini söyledi.

Barış Mamalı, özetle şunları dile getirdi:

“Ama 19 Temmuz tarihinde Polis Örgütü, anayasal toplantı ve gösteri yürüyüşü yapma hakkını, yani düşünce özgürlüğünü kullanmak isteyen insanların bu haklarını kullanırken, yasalar gereği onların güvenliğini ve asayişi sağlamakla yükümlüyken, tam tersi bu insanların anayasal hakkını kullanmasını engelledi. Engellemekle de kalmayıp eylemcileri hiçbir hukuki mazeretleri olmadan, yasal mesnedi bulunmadan tartaklayarak, fiziksel temasta bulunarak, hatta darp ederek suç işlemiştir.”

Avukat Barış Mamalı, bugünkü girişimlerinin polis örgütüne bir şans verme anlamı da taşıdığını belirterek, şöyle dedi:

“Ya insanların vergileriyle hizmet eden bu örgütümüz kendi içindeki çürük elmaları temizleyecek ve suç işleyen, anayasaya uymayan, yasaları çiğneyen kendi elemanlarını ayıklayarak gerekli yasal işlemleri yaparak kamu vicdanını rahatlatacak; ya da bu örgüt, toplum tarafından kendi içerisinde suç işleyen bu polis mensuplarını koruyan bir örgüt olarak algılanacaktır.”

“ŞAHSİ CEZA DEĞİL… DEMORKATİK SİSTEMİ OTURTMAK”

Mamalı, mücadelelerinin temel amacının polislere şahsi ceza verilmesi olmadığını, demokratik ve insan haklarına dayalı sistemi oturtabilmek, yakalayabilmek ve devletin fert için var olduğu noktasında insan hak ve özgürlüklerini layık olduğu noktaya getirebilmeyi amaçladıklarını anlattı.

Bu hukuk mücadelesinin başlangıcını yaptıklarını kaydeden Mamalı, 19 Temmuz’daki eylemlerde polis şiddetine uğrayanların delilleriyle birlikte şikâyette bulunacağını söyledi.

Mamalı, fotoğraf ve görüntüler için gazetecilere teşekkür de etti ve basından elde ettikleri delillerle şikâyetleri yapacaklarını bildirdi.

“TATMİN EDİCİ NETİCE ALMAZSAK AİHM’E”

Tatmin edici netice almazlarsa mücadelelerini Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşıyacaklarını da ifade eden Avukat Barış Mamalı, “KKTC’nin kendi adli mekanizmasında gerekli kararları üretmemesi halinde AİHM’in yapılanları mahkûm edeceği” görüşünü de dile getirdi.

Daha sonra Avukat Barış Mamalı ve polisten şikâyetçi olan 20 civarında kişi Lefkoşa Polis Müdürlüğü binasına girerek şikayet işlemlerini yaptı.

Bu haber toplam 1328 defa okunmuştur