PETROL KRİZİNİN PERDE GERİSİNİ ANLATTI

'PETROL KRİZİ'NİN PERDE GERİSİNİ ANLATTI

Kıbrıs’taki petrol ve doğalgaz gündemini yıllardır takip eden deneyimli gazeteci, Kathimerini Genel Yayın Yönetmeni Andreas Paraschos doğalgaz ve petrol krizini YENİDÜZEN’e yorumladı: “Bugün artık ipler bizim elimizde değil…”

A+A-

 

 

Kıbrıs’taki petrol ve doğalgaz gündemini yıllardır takip eden deneyimli gazeteci, Kathimerini Genel Yayın Yönetmeni Andreas Paraschos doğalgaz ve petrol krizini YENİDÜZEN’e yorumladı:

“Bugün artık ipler bizim elimizde değil…”

Güney’de yayımlanan Kathimerini’nin başındaki isim Andreas Paraschos, Kıbrıslıların büyük bir kısmının doğalgaz ve petrol çalışmalarının içyüzünü bilmediğini belirtti. Şu anda Doğu Akdeniz’de gerçekleşmekte olan arama faaliyetlerinin Rusya’nın bölgedeki doğalgaz hâkimiyetini sona erdirmek üzere Amerika tarafından planlanan bir çalışma olduğunu dile getiren Paraschos,  Amerika’nın kafasındaki yeni proje ile Doğu Akdeniz’de şu anda üzerinde çalışılan parselden çıkacak olan doğalgaz ve petrolün büyük bir kısmını himayesi altına alacağını belirtti.

Paraschos’un değerlendirmelerinde öne çıkanlar şöyle;

 

 “Kıbrıslılar gerçekleşen doğalgaz arayışı ile zengin olma hayallerinde, ne kadar para kazanacağının hesabını yapmakta. Gerçekleşen bu para kazanma hayali ile Kıbrıs’ın gerçekleri olan mevcut ekonomik sıkıntı, kayıp şahıslar gibi konular gelinen noktada geri plana itilmiştir”

“Doğalgaz miktarı ortaya çıkınca herkes görecektir ki olayın aktörleri değişecek, Amerikan şirketi Noble’a ek olarak İsrail, Rus, Fransız şirketleri eklenecektir.  Bulunacak ve işlenecek kaynakların dağıtımı esnasında çok büyük ihtimal ‘terminal’ inşaatı Almanya’ya verilecektir”

“Tüm politikaların temelinde ekonomi yattığına göre, gerçekleşen çalışmalarda telaffuz edilen rakamların on milyarca dolar olduğu bir atmosferde bu iklimin değişmesine büyük güçler izin vermeyecektir. Tüm bunlar yaşanırken uluslararası aktörlerin bir müddet daha Kıbrıs Sorunu’nun çözülmesini istemeyeceği inancındayım”

“Gelişen olayların doğru okunması kaçınılmazdır. Gerçek her gün değişiyor ve gün gelecek Türkiye de bu doğalgaz pastasından pay alacak duruma gelecektir. Amerika şu anda Türkiye’ye beklemesini işaret ediyor ama bu bekleyiş uzun sürmeyecektir. Ama an itibarı ile bir gerçek var ise bir zamanlar Kıbrıs’ı yeniden birleştirme şansımız vardı ama bugün artık ipler bizim elimizde değil”

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1876 defa okunmuştur