1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. “Paylaşım Mutfağı” 1 yaşında
“Paylaşım Mutfağı” 1 yaşında

“Paylaşım Mutfağı” 1 yaşında

LTB ihtiyaçlı bireylere günde bir kez yemek sağlama amacıyla kurduğu “Paylaşım Mutfağı”nın birinci yılını tamamlaması nedeniyle etkinlik düzenlendi.

A+A-

 Lefkoşa Türk Belediyesi’nin (LTB) ihtiyaçlı bireylere günde bir kez yemek sağlama amacıyla kurduğu “Paylaşım Mutfağı”nın birinci yılını tamamlaması nedeniyle etkinlik düzenlendi.

LTB’den yapılan açıklamaya göre, Bedesten’de yapılan etkinliğe, LTB Başkanı Mehmet Harmancı, UBP Milletvekili Ersin Tatar, TDP Başkanı Cemal Özyiğit, Sivil Savunma Teşkilatı Başkanı Erdoğan Çelebi ve bazı LTB Belediye Meclis üyeleri katıldı.

LTB Başkanı Harmancı, katkı yapan kurum, kuruluş, işletme ve kişilere teşekkür belgesi takdim etti. Etkinlikte, Lefkoşa Belediye Orkestrası kısa bir dinleti, LTB Engelsiz Dans ekibi üyeleri de dans gösterisi sundu.

harm.jpg

HARMANCI: “YEREL YÖNETİMLERDE BİR İLKİ HEP BİRLİKTE HAYATA GEÇİRDİK”

LTB Başkanı Harmancı, “Paylaşım Mutfağı”nı kurum, kuruluş, sivil toplum ve duyarlı bireylerin katkılarıyla hayata geçirdiklerini dile getirerek, katkı koyan herkese teşekkür etti ve LTB’nin ülke yerel yönetiminde bir ilk olarak hayata geçirdiği projeyle ilgili bilgi verdi.

Harmancı, şöyle devam etti:

“Eşitsizliklerimiz doğumdan itibaren bizimle birlikte. Kimimiz gelir düzeyi yüksek bir ailede, kimimiz hayat mücadelesini en ağırından veren bir ailede dünyaya geliyor. Kimimiz en iyi okullarda yabancı diliyle gurur veren bir konuma, kimimiz yabancı dil bilmediği için aşağılanır bir noktada olabiliyor. Kimimiz bir kahveye 8 TL verirken, kimimiz 8 TL kazanmak için 8 saat emek veriyor. Tam da bu yüzden paylaşmak çok önemli işte bundan dolayı aslında hepimizin olan Paylaşım Mutfağı bizler için çok değerli.”

“SOSYAL ADALETSİZLİĞİ AZALTMAK SEÇİLMİŞ BİREYLERİN SORUMLULUĞUDUR”

Mehmet Harmancı, konuşmasının devamında, “Herşeyden önce, seçilmiş bireylerin sorumluluğu sosyal adaletsizliği olabildiğince azaltabilmeyi başarmaktan geçer. Bu sorumluluk geliri olanla geliri olmayanı aynı sosyal şartlarda hayatın içine katmaktan ve aynı fırsat eşitliğini yaratmaktan geçer. Maalesef hastanelerimizi, okullarımızı, sürdüğümüz arabaları ayırdığımız bugünlerde üzülerek ‘Paylaşım Mutfağı’nın ihtiyaç olduğunu söylemek istiyorum” dedi.

Harmancı, “Paylaşım Mutfağı”nda bir yılda toplam 30 bin porsiyon yemek çıktığını ve ihtiyaçlı insanlara ulaştırıldığını belirtti.

Mehmet Harmancı, emek, özveri ve sevgiyle çalışmaları sürdüren ve bu mutfağın mimarlarından olan LTB personeline de teşekkür etti.

“KİMLİK KARTI TEMELLİ OLMAYAN HİZMET”

LTB Başkanı Harmancı, “Paylaşım Mutfağı”nın kurumlar arasındaki iş birliği ile güzel şeyler yapılabileceğinin somut örneği olduğunu vurguladı.

Harmancı, Sosyal Hizmetler Dairesi ve Mülteci Hakları Derneği ile bu iş birliği çerçevesinde yoksulluk sınırı altında olan ayrımsız herkese ve mültecilere “Paylaşım Mutfağı”nın haftanın 5 günü, günde 1 öğün yemek pişirmekte olduğunu söyledi.

Harmancı, mutfağa ulaşımı olmayan kişilere ise LTB personeli tarafından yemek dağıtımının da yapıldığının altını çizdi.

“ŞEFFAFLIK VE HESAP VEREBİLİRLİK İLKESİ ÖNEMLİ”

Şeffaflık ve hesap verebilirlik ilkesi çerçevesinde belediyenin çalışmalarını sürdürdüklerini kaydeden Harmancı, “Paylaşım Mutfağı”nın kurulduğu günden bu yana toplam 76 bin 774 TL’lik geliri olduğunu ve bunun 40 bin 215 TL’sinin harcandığını söyledi.

Harmancı, “Paylaşım Mutfağı”nın ortalama aylık gelirinin 4 bin 600 TL olduğunu kaydetti.

“HEDEF HASPOLAT’A BİR ŞUBE VE İKİNCİ BİR DAĞITIM ARACI”

Başkan Harmancı konuşmasını, şu şekilde tamamladı:

“Kıbrıs Türkü 1974’e kadar dayanışmayı çok iyi başarmış bir toplum idi. 1974 sonrası maalesef bunu unuttuk ve daha kolay gelir sağlayabilmeyi, daha rahat bir statüye gelebilmenin yollarını arar olduk. Birarada olmayı, yardımlaşmayı ve paylaşmayı bu projede ön planda tutuyoruz. Paylaşım ve dayanışma ruhuna içinde hisseden benim gibi, sizin gibi çok değerli işletme sahibi 57 kişi daha bulmak gerekir. Eminim ki 46 duyarlı Lefkoşalı 146 Lefkoşalı olacak. ‘Paylaşım Mutfağı’! herkesin katkılarıyla Haspolat bölgesinde bir şube açma ve ikinci bir dağıtım aracı alma hedefiyle yoluna devam edecektir”

Bu haber toplam 2024 defa okunmuştur