ÖZERSAYDAN ANKARADA DOĞAL GAZ MESAİSİ

ÖZERSAY'DAN ANKARA'DA 'DOĞAL GAZ' MESAİSİ

Özersay: Petrol ve doğal gaz konusunda atılacak adımlarla ilgili temaslarımız başladı

A+A-

 

 

 

Ankara’ya günübirlik ziyaret yapan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Özel Temsilcisi Kudret Özersay, “Petrol ve doğal gaz konusunda atılacak adımlarla ilgili olarak temaslarımız başladı” dedi. Özersay, bu çerçevede, teknik bir heyetin gelen hafta Ankara’ya giderek görüşmeler yapacağını açıkladı.

 

Özersay, “Kıbrıs Türk tarafı Rum tarafına petrol ve doğal gaz konusundaki girişimlerini ertelemesi yönünde çağrı yapmıştır. Bu çağrıya uyulması durumunda doğal olarak bizim de bir adım atmamıza gerek kalmayacaktır” ifadelerini kullandı.

 

Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun Özel Temsilcisi Kudret Özersay, dün gerçekleştirdiği Ankara temaslarının ardından TAK’a açıklamalarda bulundu.

 

GÖRÜŞMELER

 

Özersay, Anakara’ya günübirlik yapmış olduğu çalışma ziyaretinde Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ve ilgili diğer kurumların yetkilileriyle görüştüğünü; görüşmelerinde Kıbrıs müzakerelerinde gelinen son durumun ve deniz yetki alanları konusunun ele alındığını söyledi.

 

“HEDEF BAŞARILI SONUÇ ELDE ETMEK”

 

Özersay, Kıbrıs Türk tarafının, müzakerelerin, bir sonraki üçlü görüşme öncesinde elde edilecek ilerleme sonucu nihai aşamaya taşınmasını ve bu aşamada da başarılı bir sonuç elde edilmesini hedeflediğini belirterek, Ankara’da yaptığı temasların bu bağlamda son derece yararlı olduğunu vurguladı.

 

Mülkiyet başlığıyla ilgili olarak son yapılan liderler toplantısında görüş alış-verişinden ve gelinen aşamadan ötürü en azından bir hafta öncesine göre daha iyimser olduğunu söyleyen Özersay, Ekim’de yapılacak bir sonraki üçlü görüşmeye dek ilerleme elde edilmesi için Kıbrıs Türk tarafının elinden gelen çabayı ortaya koyacağına vurgu yaptı.

 

“KKTC HEYETİ ANKARA’DA GÖRÜŞMELER YAPACAK”

 

Ankara’da, dünkü görüşmelerinde petrol ve doğal gaz konusunun da gündeme geldiğini belirten Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Özel Temsilcisi Kudret Özersay, şöyle dedi:

 

“Daha önce Sayın Cumhurbaşkanımızın da açıkladığı üzere biz Kıbrıs Türk tarafı olarak Rum tarafının müzakere sürecine rağmen petrol ve doğal gaz arama konusunu ileri götürmesi durumunda gerekli adımları atma konusunda kararlıyız.

 

Bu çerçevede önümüzdeki hafta Cumhurbaşkanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve ilgili diğer bakanlıklardan müteşekkil teknik bir heyetin Ankara’ya giderek Türkiye’deki muhataplarıyla gerekli görüşmeleri yapması kararlaştırılmıştır.

 

Bu aşamada bu görüşmelerle ilgili olarak daha fazla bilgi vermek istemiyorum. Ancak şunun herkes tarafından iyice anlaşılması gerektiğini düşünüyorum: Kıbrıs Türk tarafı Rum tarafına petrol ve doğal gaz konusundaki girişimlerini ertelemesi yönünde çağrı yapmıştır. Bu çağrıya uyulması durumunda doğal olarak bizim de bir adım atmamıza gerek kalmayacaktır.”

 

Ankara’da gelecek hafta yapılacak görüşmelere KKTC adına katılacak heyete, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun Özel Temsilcisi Özersay’ın başkanlık edeceği öğrenildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 902 defa okunmuştur