ÖZBİLGEHAN: ADALETİ İYİ DAĞITTIK

ÖZBİLGEHAN: ADALETİ İYİ DAĞITTIK

Kıbrıs Türk Faal Hakemler ve Gözlemciler Derneği Başkanı Mehmet Özbilgehan, geçtiğimiz sezonu ve önümüzdeki sezonu YENİDÜZEN Gazetesi Spor Yazarı Haldun Oktay’a değerlendirdi. Geçtiğimiz sezon hakemler açısından iyi geçtiğini ve başarılı bir sezon

A+A-

 

 

 

Mehmet Özbilgehan: “Sezonun şampiyonlarının belirlenmesinde adaleti iyi dağıttığımız düşüncesindeyim”

 

“Teste katılan yüz hakemden 84’ü başarılı olmuş, 16’sı (aday hakem) ise başarısız olmuştur. Başarısız olan hakemlerimiz 6 Ekim 2011’de mazeret testine gireceklerdir”

 

 

 

 

Kıbrıs Türk Faal Hakemler ve Gözlemciler Derneği Başkanı Mehmet Özbilgehan, geçtiğimiz sezonu ve önümüzdeki sezonu YENİDÜZEN Gazetesi Spor Yazarı Haldun Oktay’a değerlendirdi.

Geçtiğimiz sezon hakemler açısından iyi geçtiğini ve başarılı bir sezon geçirdiklerini belirten Özbilgehan, sezonun şampiyonlarının belirlenmesinde adaleti iyi dağıttıkları düşüncesinde olduğunu belirtti.

Yeni sezon öncesi iki etap kamp çalışması ile hakemlerarası birlik ve beraberlik ruhunu kazandırmaya çalıştıklarını belirten Özbilgehan, temennisinin fair-play ve futbola saygı anlayışı içerisinde yeni sezonda güzellikler yaşanması olduğunu söyledi.

Haldun Oktay’ın Faal Hakemler ve Gözlemciler Derneği Başkanı Mehmet Özbilgehan ile yaptığı röportaj şöyle:

 

·        H.O.: 2010-2011 sezonunu kısaca değerlendirir misiniz?

·        M.Ö.: Kıbrıs Türk Futbol Hakemler ve Gözlemciler Derneği olarak 2010- 2011 futbol sezonuna döndüğümüzde kendi özeleştirimizi yaparak neleri doğru neleri yanlış yaptığımızı iyi değerlendirdiğimiz kanısındayım.

Geçtiğimiz sezonu değerlendirdiğimizde birinci, ikinci, üçüncü lig ve yükselme liglerinin tümünü ele aldığımız zaman başarılı bir sezon geçirdiğimize inanıyorum.

Tüm bu maçlar içerisinde tabii ki bireysel hatalar olmuştur. Bu hataların nedenlerini sezon içi ve sezon sonunda görsel olarak eğitim birimi değerlendirmiş ve gerekli eğitim yeni sezon öncesi yapılmaya başlanmıştır.

Geçmiş sezondaki hakem hataları sonucunda sıralamayı etkileyecek büyük hatalar olmamıştır. Sezonun şampiyonlarının belirlenmesinde adaleti iyi dağıttığımız düşüncesindeyim.

Takımlar hak ettikleri sıralamayı almışlardır. Tabii ki hata olduğu zaman en çok üzülenlerden biride benim. Fakat unutulmamalıdır ki söz konusu hakem hataları futbolumuzun içerisinde ve UEFA’nın en önemli karşılaşmalarında bile olmaktadır. Bu demek değildir ki bunları söyleyerek sığınacağımız durum yaratıyorum. Hayır, bizim beklentimiz hataların en az düzeyde olmasıdır. Futbolumuzda güzelliklerin konuşulması ve yaşanması en büyük temennimdir. Hakem hatalarının gündemde olduğu bir ortamdan kimsenin keyif aldığını söyleyemeyiz. Buna örnek olarak Çetinkaya - Lefke kupa karşılaşmasını örnek verebiliriz. Geçtiğimiz sezonun ilk bölümlerinde federasyon da yaşanan maddi ve manevi sıkıntılar hakemlerimizi olumsuz etkilediğini de belirtmek isterim.

Hasan Sertoğlu ve ekibinin gelmesi, otorite boşluğunun giderilmesinden sonra hakemlerimizin performansı pozitif yönde artmıştır. Buradan başkanı ve yönetim kurulunu başarılı çalışmalarından dolayı kutlarım. Merkez Hakem Kurulumuzun da eğitim planlama ve uygulamada üst düzeyde çalışma gösterip hakemlerimize katkı koymalarını da göz ardı etmemeliyiz. Onları özverili çalışmalarından dolayı da kutlamak isterim.

 

·        H.O.: Yeni sezon hazırlık çalışmaları hakkında bize bilgi verir misiniz?

·        M.Ö.: 2011-2012 futbol sezonuna iyi bir başlangıç yaparak sorunsuz bir sezon yaşamak istiyoruz. Bunun için dernek yönetimi olarak üzerimize düşen görevleri en iyi şekilde yerine getirmeye çalışıyoruz. Bu amaç doğrultusunda Merkez Hakem Kurulu sezon sonunda belirlediği 15 genç ve başarılı hakemimize özel bir eğitim programı uyguladı.

Genç hakemlerimizin başarı durumları hafta ve hafta değerlendirildi. Yeni sezon öncesinde sezonu temmuz ayı içerisinde açarak, antrenman sorumlusu Doç. Dr. Cevdet Tınazcı Hocamızın hazırladığı programı hakemlerimiz uygulamaya başladı.

Bu arada ilk kampımızı Antalya’da gerçekleştirdik. Kampımıza hakemlerimiz aileleri ile birlikte katıldılar. Antalya’daki kampımız sosyal, kültürel ve sportif açıdan bizlere büyük bir moral kaynağı oldu. MHK ise klasman sınavlarını yaparak yeni sezonun klasmanlarını belirledi.

İkinci etap kamp çalışmalarımızı, sezon öncesi hazırlık kampı şeklinde Merkez Hakem Kurulumuzla işbirliği halinde 2011-2012 futbol sezonu için 24-28 Ağustos tarihleri arasında İstanbul Burhan Felek Milli Takımlar Kamp Tesisleri’nde gerçekleştirdik. Sezon öncesi birlikteliği sağlayarak ve ekip olma ruhunu pekiştirerek, üst düzey kondisyonla adamıza döndüğümüze inanıyoruz. Kamp süresince günde iki idman yapıldı. Kampta hakem ve yöneticilerimiz, ilk kez yapılan bir organizasyonla Gaziosmanpaşa Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçerek sağlık raporu aldılar.

Kampta, İstanbul İl Hakem Komitesi Başkanı Sn. Ahmet Erdoğan 12. Kural ile ilgili FİFA’nın eğitim çalışmalarını hakemlerimize sundu. Soru cevap yöntemi ile gerçekleştirilen eğitim çalışması çok faydalı oldu. Kampımızda kardeş derneğimiz İstanbul Hakem Derneği bizlere boğazda bir öğlen yemeği verdi. Kampın son gününü de Boğaz’da tekne turu ile değerlendirdik.

Üyelerimizin kamp programına titizlikle uymaları ve çalışkanlıkları yeni sezon öncesinde MHK ve bizleri memnun etti. 6-7 Eylül tarihlerinde hakemlerimiz MHK tarafından “atletik teste” tabi oldular. Bu test sonucunda özellikle üst düzeyde maçlarda görev alan hakemlerimiz oldukça başarılı oldular. Teste katılan yüz hakemden 84’ü başarılı olmuş, 16’sı (aday hakem) ise başarısız olmuştur. Başarısız olan hakemlerimiz 6 Ekim 2011’de mazeret testine gireceklerdir. 15, 16, 17 Eylül 2011 tarihleri arasında Hakem-Gözlemci Semineri’ni MHK ve federasyonumuz Mağusa’da Salamis Bay Conti Otel’de yaparak sezon öncesi hazırlıklar tamamlayacaktır. Merkez Hakem Kurulumuz bu konuda yoğun bir çalışma içerisinde hazırlıklarını sürdürmektedir. Dernek olarak bizler de Hakem, Gözlemci ve Saha Komiserlerimizin yeni sezonda ihtiyacı olan forma eşofman ve antrenman materyallerini hazırlamış bulunuyoruz.

 

·        H.O.: 2011-2012 futbol sezonundaki hedefleriniz nelerdir?

·        M.Ö.: Bizler önümüzdeki sezon için çıtayı daha yukarılara çekmek doğrultusunda çalışmalar yapıyoruz. Bunun için ilgili herkesin çok çalışması gerekmektedir. Yeni sezon geçmiş yıllardan daha zor ve daha çetin bir yıl olmaya şimdiden aday. Mücadele ruhunun yüksek kazanma hırsının maksimum düzeyde olması beklenen bir ligde; kararlı bir federasyon, sağduyulu yöneticiler ve sportif anlayışın üst düzey olduğu bir lig en büyük temennimizdir.

2011-2012 futbol sezonunda “fair play” ve “futbola saygı” anlayışı içerisinde güzelliklerin yaşanması dileği ile sevgi ve saygılarımı sunarım.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1335 defa okunmuştur