Ortam ‘elektriklendi’

Ortam ‘elektriklendi’

KIB-TEK yönetimi, EL-SEN’in gerçekleştirdiği kesintilerin Yönetim Kurulu ve Genel Müdür’ün bilgi ve onayı alınmadan yapıldığını açıkladı, yetkisiz kesilen tüm elektriklerin bağlanması için süre tanıdı… EL-SEN greve gitti…

A+A-

 

Kıb-Tek binasında dün gün boyu hareketli anlar yaşandı. El-Sen’in yüksek meblağlı borcu olan yerlerin elektriklerini kestiği gerekçesi ile acil toplantı yapan Yönetim Kurulu binaya polis çağırdı.

Polis eşliğinde saatlerce süren toplantıda, Kıb-Tek Yönetim Kurulu, kesinti yapılan yerlerin enerjilerinin bağlanması ile ilgili bildirim yapılmasına rağmen bölge nöbetçi mühendisleri tarafından yerine getirilmediği gerekçesi ile ilgili kişiler hakkında soruşturma kararı aldı.

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası El-Sen’in Cuma günü yüksek borcu olan yerlerin elektriklerini ‘yetkisiz’ kestiği gerekçesi ile Kıb-Tek Yönetim Kurulu tarafından Polis Genel Müdürlüğü’ne şikâyet edildi.  

EL-SEN, Kıb-Tek Yönetim Kurulu’nun tavrı üzerine dün saat 16.00 itibarı ile Pazartesi 07.30’a kadar grev kararı aldı.

Kâşif: “Kesintiler Pazartesi genişletilerek devam edecek”

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (El-Sen) Genel Sekreteri Ersan Kâşif, YENİDÜZEN’e konuştu.

Kaşif, vatandaştan, dar gelirliden faturası ödenmediği takdirde kesinti yapıldığını sermayenin görmezden gelindiğini kaydetti.

Kaşif, kurumun geleceği açısından Pazartesi günü itibarı ile yüksek elektrik borcu olanların genişletilerek kesintilerin devam edeceğini duyurdu.

YENİDÜZEN’e konuşan EL-SEN Genel Sekreteri Ersan Kâşif, Kıb-Tek Yönetim Kurulu’nun almış olduğu tehdit vari ve baskıcı kararlar neticesinde saat 16.00 itibari ile Pazartesi sabah saat 07.30’a kadar tüm bölge amirliklerinde grev kararı aldıklarını duyurdu.

 


 

Grev dün başladı

Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (El-Sen), dün saat 16.00 itibarıyla tüm Bölge Amirlikleri’nde ve Tesis Şube Amirliği’nde grev kararı aldığını duyurdu. Halkın içinin rahat olmasını isteyen El-Sen, arızalara müdahale edeceklerini bildirdi.

El-Sen Genel Sekreteri Ersan Kaşif, "önceki gün sabahtan itibaren gündeme getirdikleri yüksek borcu olan ve kuruma ödenmemesine rağmen enerjileri kesilmeyen ve/veya kesilse de KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanlığı tarafından yasadışı bir şekilde bağlanan kurum, kuruluş ve özel işletmelerin enerjilerini" bağlamadıklarını bildirdi.

Kaşif, sendikanın nizamnamenin 19’uncu maddesini yerine getirmeyerek suç işlediğini savunduğu KIB-TEK Yönetim Kurulu’nun yapmadığını yaptığını ve toplumsal adaleti sağladıklarını kaydederek "Pazartesi gününden itibaren de adaleti tehsis etmek için kesmelere devam edeceğiz. Hiçbir baskı ve tehdide boyun eğmeyeceğiz" dedi.

Kaşif yazılı açıklamasında, KIB-TEK Yönetim Kurulu’nun UBP'li üyelerinin nizamnamenin 19’uncu maddesine dayanarak aldığı kararın kendilerince hükümsüz olduğunu belirterek şunları kaydetti:

"Bu karar halkın değil kuruma borcunu ödemeyenlerin ve yönetim kurulunun hizmet ettiği partiye yaranmaktan başka bir şey değildir. Sendika olarak bu despot tavır karşısında bugün (dün) saat 16:00 itibarıyla tüm Bölge Amirlikleri’nde ve Tesis Şube Amirliği’nde grev kararı almış bulunmaktayız. Halkımızın içi rahat olsun, biz onları mağdur etmeden, arızalara müdahale ederek ama mevcut UBP’li Yönetim Kurulu Üyeleri’nin de dikta tutumlarına boyun eğmeden mücadelemize devam edeceğiz. Tüm paydaş sendikalarımızı ve toplumumuzu haklı mücadelemizde bize destek olmaya çağırıyoruz."

 

 

Bu haber toplam 3264 defa okunmuştur
Etiketler : , , ,