Okula eşşekle gidiyoruz…

Okula eşşekle gidiyoruz…

Sıktı artık!.. Bu kadarı da fazla… Çoktan fazla etmişti ama her gün bir fazlalık daha koyuyor üstüne bu hükümet… *** “Eğitim, öğretim” ücretsizdir diyor yasalarımız… Nerede bu parasız eğitim görmek istiyoruz. Her şey yetm

A+A-

 

 

 

Sıktı artık!..

Bu kadarı da fazla…

Çoktan fazla etmişti ama her gün bir fazlalık daha koyuyor üstüne bu hükümet…

***

“Eğitim, öğretim” ücretsizdir diyor yasalarımız… Nerede bu parasız eğitim görmek istiyoruz. Her şey yetmezmiş gibi bir de otobüs paralarını da öğrenciler ödesin deniyor. Yani aileler…

“Eğitim, öğretimi parasız veriyoruz!” diyor ya yasalar, “hiç olmazsa otobüs paralarını ödesin aileler yahu” demiş birileri… Kimler? Belli değil. Hükümet almış kararı da, hükümetin hangi bakanlığı, hangi dairesi istemiş onu bulmak zor.

***

Lefkoşa’daki öğrenciler yürüdü perşembe günü. Eğitim Bakanlığı önünde protesto ettiler otobüs parası istenmesini… “Yemeye, içmeye var da öğrenciye yok mu?” diye sordular. Cuma günü de Mağusa’daki öğrenciler yürüdüler. Onlar da “babam bana eşşek aldı, okula gideyim diye…” pankartı açtılar. Dün de Kemal Dürüst’ün bölgesindeki öğrenciler yani Güzelyurt’taki öğrenciler yürüdü. Onlar da, “Dürüst elini öğrencinin cebinden çek” dediler.

Bu arada öğrencilerin eylemlere katılmalarıyla ilgili Lefkoşa’daki bazı okul yönetimlerinin herhalde bakanlığın istemiyle eyleme katılan öğrencileri tespit etmek ve bir ‘korku’ vermek gibi bazı çabaları oluyor. Öğrencilerin örnek bir şekilde aile bütçelerine ve haklarına sahip çıkışlarına öğretmenleri ve okul yönetimlerinin destek vermesi gerekirken bu şekilde bir tavır içine girmeleri de manidardır.

Öte yandan öğrencilerin bu tepkilerine, yürüyüşlerine, haklarına sahip çıkışlarına rağmen karşılarına birileri çıkıp da yanıt veremiyor. Eğitim Bakanlığı aranıyor, konuyla ilgili bilgi almak için ama onlar topu Maliye Bakanlığı’na atıyorlar. Maliye Bakanlığı yanıt vermiyor. Öğrencilerin karşısına çıkıp yanıt verecek bir cesaretli! bulunamıyor.

***

“15 yaşa kadar zorunlu eğitim” deniyor ya… İşte bundan hareketle herhalde 15 yaşın üstündeki öğrencilerin taşıma ücretleri de karşılanmayacak artık. “Biz 15 yaşına kadar okuttuk! Bundan sonra isterlerse okula gitmesinler” gibi bir hakları olduğunu düşünüyorlar sanırım!

Sanki bu yaşa kadar kendileri okutmuşlar gibi… “Eğitim parasız” deniyor ama sene başı kıyafetler, kitaplar, araçlar gereçler derken 400-500 TL arası mutlaka bir harcama gerekiyor. Arada sınav parası deniyor, kağıt alıyormuş okullar… Hatta tuvalet kağıdını bile öğrencilerin götürdüğü okullar var. Şimdi bunlar yetmiyormuş gibi otobüsler de ödenmeyecekmiş.

***

Özel dersler zaten aldı başını gidiyor. Karşı çıkışlara rağmen bu özel derslere çocuğunu götürmeyen yok. Çünkü zorunlu hale gelmiş durumda… Özel derse gitmezse öğrencinin başarı şansı yok. Yönlendirme sınavlarına giriyor çocuklar, kolej sınavlarına… Neden? Sınavlarda başarılı olan çocuklar o girdikleri okulun avantajından yararlanıp geleceğe daha iyi hazırlanacaklar diye… Ama öyle olmuyor. Mutlaka ki daha da yoğun özel ders almak zorunda… Peki neden sınavlara girdi? Neden çocukluğunu bu sınavlar için harcadı? Özel derslerle devam edecekse sınavlar neden var?

Ailenin bir maaşı da bu özel derslere giderken Eğitim Bakanlığı mı Maliye Bakanlığı mı belli değil, sonuçta hükümet “otobüs paralarını da siz ödeyin” diyor. Sanki devlet bir şey ödüyormuş gibi… Özel okullara itiliyor çocuklar, veliler… Çünkü artık bir fark kalmadı devlet okullarıyla özel okullar arasında… Özel okullarda paralar ödeniyor ama hesaplarsanız devlet okullarında alınan özel derslerle daha fazla para ödüyorsunuz özel okullardan… Kim bilir, belki de amaç bu!

İşte bu yüzden sıktılar artık.

Siz kimsiniz, nesiniz, var mısınız, yok musunuz?

***

KKTC başka bir devletle kıta sahanlığı anlaşması yapıyor, yani petrol arayacak ama bu ülkenin Başbakanı “nerede aranacak, ne zaman aranacak bilgim yok diyor. Ne kadar zavallı bir Başbakan! Ne kadar talihsiz bir toplum! 7.5-8’lik bir Başbakan, önüne konan ve altına imza attığı kıta sahanlığı anlaşmasının içindeki koordinatların ne anlama geldiğini, nereleri olduğunu (tahmin ediyorum) bilmeyen bir Cumhurbaşkanı… Kaderimiz buymuş demek!

İşte böyle bir ülke… Ve bu ülkede öğrencilerin otobüs paralarını bile ödeyemeyen bir hükümet.

Çocukların dediği gibi; “yemeye içmeye varsa, öğrenciye yoksa o zaman okula gitmek için babam da bana eşşek alır.”

Yeter ki hükümet mutlu olsun.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1072 defa okunmuştur