NEW YORK ZİRVESİNE DOĞRU

NEW YORK ZİRVESİNE DOĞRU

Kudret Özersay, New York zirvesi öncesinde değerlendirmelerde bulundu ve beklentilerini dile getirdi. “CENEVRE ERTESİ ÖNEMLİ İLERLEMELER OLDU” Özersay, Türk tarafının Cenevre’de harita ve rakam konusunu en sonra kalacak şekilde toprak b

A+A-

 

 

Kudret Özersay, New York zirvesi öncesinde  değerlendirmelerde bulundu ve beklentilerini dile getirdi.

“CENEVRE ERTESİ ÖNEMLİ İLERLEMELER OLDU”

Özersay, Türk tarafının Cenevre’de harita ve rakam konusunu en sonra kalacak şekilde toprak başlığını da müzakere etmeyi kabul ederek önemli bir açılım yaptığını söyledi.

Aynı toplantıda bir tür takvimin ortaya çıkmış olması ve Birleşmiş Milletler’in rolünün arttırılması yönündeki kararın da sürece önemli ölçüde katkı yaptığını belirten Özersay, Cenevre ertesinde yapılan yoğunlaştırılmış liderler seviyesindeki her görüşmede Kıbrıs Türk tarafının her başlık için farklı ve yaratıcı öneriler ortaya koyduğunu kaydetti.

“AL/VER YAPMAYA ZORLADIK”

Kudret Özersay, Kıbrıs Türk tarafının bu önerilerle muhataplarını al/ver yapmaya zorladığını ve bunun sonucunda hafife alınamayacak ilerlemeler elde edildiğini söyledi.

Özersay şöyle devam etti:

“Öte yandan belirli bir konuda iki taraf arasındaki mevcut farkın kapanması da konu bağlanamamış olsa bile tabi ki bir ilerlemedir. Tabi ki her iki taraf da bazı kritik konularda mevcut pozisyonlarını son aşamaya gelinceye dek esnetmeme eğilimi içerisinde olacaklardır. Yani bazı şeylerin nihai aşamaya gelmeden al/vere girmeyeceğini göz ardı edemezsiniz. Bir başka ifadeyle nihai aşamaya gelmeden tüm konuların çözümlenmesini beklemek zaten gerçekçi değildir. Bu nedenle bardağın dolu tarafını görmeli, buna yatırım yapmalıyız”

“SIRADAN BİR ÜÇLÜ GÖRÜŞME DEĞİL”

New York’ta yapılacak üçlü görüşmeye öncekilerden 4 katı fazla zaman ayrıldığına dikkat çeken Özersay, “Sanırım tüm bunlar New York toplantısının olağan bir üçlü görüşme olmadığını kendiliğinden göstermektedir” şeklinde konuştu.

Özersay, şöyle devam etti:

“Yani bir başka ifadeyle New York görüşmesi birilerinin iddia ettiği gibi ara bölgedeki sıradan bir toplantı tabi ki olmayacaktır. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri himayesinde üstelik Genel Sekreterin toplantının bir gün öncesinde kendi ekibiyle değerlendirme toplantıları yapacağı özel bir süreçtir. Tüm bu unsurlara baktığımızda sanırım kimse New York’tan herhangi bir sonuç çıkmayacak iddiasında bulunamaz. Aksi Birleşmiş Milletlerin tabi ki itibarını zedeler”

“FİKİR BABASI EROĞLU”

Kudret Özersay, fikir babası Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu olan üçlü görüşmelerle birlikte Kıbrıs müzakerelerinin sadece Kıbrıs’ta sürdürülen yerel bir uğraş olmaktan çıkıp, uluslararası toplumun gündemine taşındığını kaydetti.

“UMUTLANMAK İÇİN YETERLİ NEDEN VAR”

Özel Temsilci Özersay, New York görüşmesinden umutlu olmak için ortada haklı nedenler bulunduğunu söyledi. Özersay “Böyle düşünüyor olmamızın arkasında yatan somut nedenler vardır. Kaldı ki bunların hiç biri olmasa dahi hedefimiz Kıbrıslı Türkleri mevcut belirsizlikten kurtarmak olduğuna göre kendi içinde tutarlı bir strateji çerçevesinde hareket etmemiz gerekir. Bu açıdan bakıldığında da New York görüşmesi sanıldığından daha önemlidir” şeklinde konuştu.

“GÖRÜŞMELERİN BU SEVİYEYE ÇIKARILMASI KOLAY OLMAMIŞTIR”

Özel Temsilci Kudret Özersay, BM Genel Sekreteri’nin müzakere sürecine tekrardan angaje edilmesi ve müzakerelerin BM sistemi içerisinde çok daha üst düzey toplantılarla desteklenen bir süreç haline dönüşmesinin kolay olmadığını söyledi.

Özersay, “Görüşmelerin bu seviyeye çıkarılması, bu kadar yoğunlaştırılması kolay olmamıştır. Kıbrıs Türk tarafı BM Genel Sekreteri tarafından yapılan üçlü görüşmelerin tamamında müzakere sürecini başarıya ulaştırmak için öneriler yaptı” dedi.

“İLERLEME OLMADIĞINI SÖYLEYENLER SÜRECİ UZATMAK İSTEYENLERDİR”

Kudret Özersay, ortada ciddi bir yanlış yönlendirme ve manipülasyon olduğuna işaret ederek, bunun Kıbrıs Rum basınında rahatlıkla görülebileceğini söyledi.

Özersay, “New York’ta gerek süreç konusunda, gerekse ele alınan konuların özüyle ilgili olarak bir ilerleme kaydedilmesi durumunda acaba Rum yetkililer kendi toplumlarına bunu nasıl izah edeceklerdir? Gerçek öyle olmasa da Kıbrıslı Rumlar bunun bir “baskı” ile kabul ettirildiği izlenimine kapılabileceklerdir. Bize göre bu, son derece tehlikeli bir oyundur” dedi.

“İKİ AYRI DEVLET” SUÇLAMASI BİLİNÇLİ OLARAK YAPILIYOR”

Cumhurbaşkanlığı Özel Temsilcisi Kudret Özersay, Rum tarafının “Kıbrıs Türk tarafı iki ayrı devlet istiyor, önerileri bu temelde” şeklindeki suçlamalarına da değinerek, Rum tarafının bu saplantısının yeni bir şey olmadığını ve uzun süredir devam ettiğini söyledi.

Kudret Özersay, “Bu eleştirilerin bize yapılan büyük bir haksızlık olduğunu herkes bilmelidir. Kıbrıs Türk tarafı bu müzakerelerin “iki ayrı devlet” müzakeresi olmadığını tabi ki bilmekte ve önerilerini federal devletlerde bulunan örnekler temelinde yapmaktadır” dedi.

“AMAÇ ORTAK NOKTADA BULUŞMAK”

Özersay, yapılan pek çok araştırmada, Rum tarafının ideal çözüm olarak üniter devleti gördüğü, Kıbrıs Türk tarafının ise iki ayrı devleti ideal çözüm olarak algıladığı sonucunun elde edildiğini ancak orta noktada buluşmak için iki tarafın da gönlünde yatan “ideal çözümler” yerine, “iki-kesimli iki-toplumlu federasyonu” müzakere ettiğini söyledi.

“HEDEF BELİRSİZLİĞİ ORTADAN KALDIRMAK”

Hedefin belirsizliği ortadan kaldırmak olduğunu belirten Özersay sözlerini şöyle sürdürdü:

“1968 yılından bu yana devam eden Kıbrıs müzakerelerinde geldiğimiz noktada önemli olan kimin suçlu kimin suçsuz olduğu ya da kimin masadan kalkacağı veya kalkmayacağı değildir. Bu süreç ‘Kıbrıslı süreç’ şeklinde tanımlandığı için taraflardan birinin tek başına başarısızlığın sorumlusu olarak görülmesi artık pek mümkün değil. Kıbrıs Türk tarafının hedefi, suçlanmamak değildir. Bu süreci bir sonuca vardırmak ve Kıbrıs Türk halkı için bugün var olan belirsizlik ortamını sona erdirmektir. Kalıcı bir çözüme varılması bu durumu tabii ki yaratır. Ancak bu olamıyorsa da, yaratıcı davranarak bu belirsizlik ortamını sona erdirmek gerekir. Hedef, belirsizliği ortadan kaldırmaktır”

“CENEVREDEKİNDEN DAHA İYİ BİR SONUÇ BEKLİYORUM”

Kudret Özersay, diğer üçlü görüşmelerden çok daha uzun sürecek New York görüşmesinden, Cenevre’ye göre daha iyi bir sonuç beklediklerini ve bunun olması için çalıştıklarını söyledi.

Daha önceki üçlü zirvelerde olduğu gibi bu kez de çok yoğun bir hazırlık dönemi geçirdiklerini kaydeden Özersay, “New York’a Mülkiyet, Avrupa Birliği, Yönetim ve Güç Paylaşımı ve diğer bazı konulardaki uzmanlarımızla birlikte gidiyoruz. Kalabalık ve güçlü bir şekilde gidiyoruz” şeklinde konuştu.

“GÖRÜŞME KRAVATSIZ”

Cumhurbaşkanlığı Özel Temsilcsi Özersay, henüz teyit ettirmemelerine rağmen New York Green Tree’de yapılacak görüşmelerde kravat takmayacaklarını söyledi.

Özersay, “Ortamın daha rahat ve samimi olması ve daha kolay müzakere edilebilmesi hedefleniyor. Aslına bakarsanız bu kuralın geçtiğimiz iki yaz boyunca ve özellikle de Kıbrıs’ın sıcağında geçirdiğimiz müzakereler döneminde geçerli olmasını yeğlerdim. Sanırım görüşme yöntemi olarak herşeyi tükettiğimiz için artık sıra bu tür detaylara geldi anlaşılan” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 837 defa okunmuştur