NALBANTOĞLU HASTANESİNDE BİR İLK

NALBANTOĞLU HASTANESİ'NDE BİR İLK

Beyinde kalp ve solunumu kontrol eden ana damarı tıkalı 75 yaşındaki bir kadın hasta yaşama döndürüldü

A+A-

 

Sağlık Bakanlığı, beyinde kalp ve solunumu kontrol eden ana damarı tıkalı 75 yaşındaki bir kadın hastanın, anjiyo altında yapılan bir müdahaleyle yaşama döndürüldüğünü bildirdi.

 

Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamaya göre, ekip çalışmasıyla gerçekleşen müdahalede, Radyoloji Uzmanı Dr. Süha Akpınar, Radyoloji Uzmanı Dr. Süreyya Vudalı Doğruyol, Noroloji Uzmanı Dr. Bahar Kaymakamzade Çulhaoğlu ile Asistan Dr. Eylem Sayılgan Barbin ile hemşire ve teknisyenler yer aldı.

 

Açıklamada, kalp, şeker ve tansiyon hastası olan 75 yaşındaki kadın hastanın, bilinci kapalı olarak 10 Eylül Cumartesi günü saat 14.30 sularında ailesi tarafından Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Acil Servisine getirildiği anlatıldı.

 

Acil Serviste ilk müdahaleyi Nöroloji Uzmanı Dr. Bahar Kaymakamzade Çulhaoğlu’nun gerçekleştirdiğinin belirtildiği açıklamada, beyin arka sistemini ilgilendiren akut inme tanısıyla hastaya, ilk kez kolundan pıhtı çözücü tedavisi uygulandığı ve bu tedavinin Kuzey Kıbrıs’ta bir ilk olduğu kaydedildi.

 

Beyin damarlarındaki tıkanıklığa bağlı olarak akut inme geçiren kadın hastaya, acilde uygulanan pıhtı çözücü ilaç tedavisi ve yapılan tanısal anjiyo sonrasında, ana damarın açılmadığı saptandı.

 

Bu noktada devreye giren Girişimsel Radyologlar Dr. Süha Akpınar ve Dr. Süreyya Vudalı Doğruyol, ana damar içerisine girerek pıhtı çözücü madde verip, ileri tetkikle pıhtıyı yok etmeye çalıştı. Yaklaşık 2 saat süren yoğun işlem sırasında damarın tamamen açıldığı gözlendi. Böylelikle esas tedavi sağlanmış oldu. Bu işlem de bir ilki teşkil etti.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2574 defa okunmuştur