Nail Atalay toprağa verildi.

Nail Atalay toprağa verildi.

Kıbrıs Türk toplumunun ilk New York Daimi Temsilcisi, ilk Yüksek Yönetim Denetçisi, eski Sayıştay Başkanı Nail Atalay, bugün toprağa verildi

A+A-

Dün vefat eden; Kıbrıs Türk toplumunun ilk New York Daimi Temsilcisi, ilk Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman), eski Sayıştay Başkanı Nail Atalay, bugün Lefkoşa Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Cenaze törenine İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, ana muhalefet Partisi CTP - BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, Maliye Bakanı Ersin Tatar,  Sayıştay Başkanı Osman Korhan, Ombudsman Feridun Önsav da katıldı.

TÖRE

UBP Milletvekili Zorlu Töre, Cenaze Namazı öncesi yaptığı konuşmada, Nail Atalay’ın; Kıbrıs Türk halkına KKTC Devleti’ne ve Türk milletine büyük hizmetlerde bulunduğunu söyledi.

Töre; “Nail Atalay, milletvekili seçilen pek çok arkadaştan kat kat daha fazla hizmet vermiştir, bakanlık görevinde bulunan birçok arkadaştan kat kat daha fazla hizmetleri olmuş bir büyüğümüzdü” dedi.

ÖZGÜRGÜN

Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün ise, Nail Atalay’ın Dışişleri Bakanlığı’nın temelinde ve kuruluşunda çok önemli görevler üstlendiğini ifade etti ve “Devletimizin bu anlamda en temel taşlarından birisiydi” dedi.

Özgürgün, Atalay’a Dışişleri Bakanlığı’nda bir duayen olarak bakıldığını, yazdığı “BM’de On Buçuk Yıl” kitabının Dışişleri Bakanlığı personelinin el kitabı haline geldiğini söyledi.

Yapılan konuşmaların ardından kılınan Cenaze Namazı sonrasında Nail Atalay toprağa verildi.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 965 defa okunmuştur