MECLİSTE BUGÜN

MECLİSTE BUGÜN

Birçok gündem dışı konuşmanın yapıldığı mecliste, tarım, başkanlık sistemi ve petrol dolum tesisi tartışıldı

A+A-

 

 

Mecliste bugün, “Tarım Dairesi’ndeki sorunlar” konusunda konuşan CTP - BG Milletvekili Önder Sennaroğlu, Yeşilyurt bölgesindeki üzüm bağlarından alınan numunelerin % 75 pestisit kalıntısı tespit esildiğini anlattı.  Sennaroğlu, köye gelen Tarım Bakanı’nın “Tantana yapmayınız sonra asker de bu üzümü almaz” dediğini iddia etti.

 

Pestisit olayından sonra üzüm kesiminin yasaklanmasına karşın bağlarda hiç üzüm kalmadığını, limitlerin 30 kat üzerinde pestisit kalıntısı bulunan üzümlerin piyasaya sürüldüğünün iddia edildiğini de ifade eden Sennaroğlu, bu konuda hükümette bir ciddiyetsizliğin söz konusu olduğunu savundu.

 

Sennaroğlu, “Ülkede bu kadar kanser gökyüzünden gelmiyor, bu şekilde oluyor. Tarladan tüketime kadar tarım ürünlerinin izlenmesi için 2 yıldır hiçbir yasal çalışma yapılmadı, tarla ve arsa dağıtımından başka bir şey yapılmadı” şeklinde konuştu.

 

AMCAOĞLU

 

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu eleştirilere verdiği yanıtta, bakanlık olarak ülkede tüketilen gıdanın kesinlikle sağlığa uygunluğu konusunda çok hassas davrandıklarını ve kimseye taviz vermemekte kararlı olduklarını vurguladı.

 

Yeniden söz alan Sennaroğlu, üzümlerdeki pestisit konusundaki iddialarını yineleyerek bu konuda ne gibi bir işlem yapıldığını sordu.

 

Bu sırada Bakan Amcaoğlu ile Sennaroğlu arasında kısa süreli tartışma yaşandı.

 

Sennaroğlu, rahatsız olunsa da tarımda yaşanan sorunları mecliste gündeme getirmeye devam edeceğini sözlerine ekledi.

 

EMİROĞLULARI TARIM VE HAYVANCILARIN SORUNLARINI MECLİSE TAŞIDI

 

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda bugün çiftçi ve hayvancıların sorunları da konuşuldu.

 

TDP Gazimağusa Milletvekili Mustafa Emiroğluları, “tarım ve hayvancılık” konulu gündem dışı konuşmasının başında Vadili Belediyesi’nde 8 yıldır çalışan bir kişinin işten atıldığını kaydederek, Vadili Belediye Başkanı’nı eleştirdi ve zor durumda kalan bu kişinin işe geri alınmasını istedi.

 

Emiroğluları, Mehmet Levent Karadağ adlı polisin TC Başbakanı Erdoğan’ın geldiği gün tebliğ edilmediği halde yapılan mitinge katılmadı diye ceza alıp maaşından kesinti yapıldığını ve baremimin düşürüldüğünü belirterek, bunu kınadı.

 

Emiroğluları, Süt Kurumu’nun başında işten anlamayan birinin bulunduğunu savundu.

 

Emiroğluları, tarım krediler, fareyle mücadele ve balıkçıların sorunları gibi konular üzerinde de durdu ve üreticilerin karşılaştığı sıkıntıları anlattı.

 

AMCAOĞLU

 

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu, farelerle mücadele için belediyelere ve muhtarlıklara fare zehirleri dağıtıldığını bildirdi,  Bakan Amcaoğlu, 300 bin zehir oluşturulmasının planlandığını ve halen 170 bininin imal edilip dağıtıldığını; 1.5 milyon liralık bir ihaleye de çıkacaklarını duyurdu.

 

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu, atamalar konusuna değinirken, Süt Kurumu’nun başında Emiroğluları’nın dediği gibi biri bulunmadığını ama başka bir kuruma atama yapılabileceğini kaydederek, kurumların iyi yönetilmesi gerektiğini kaydetti. Amcaoğlu, geçmişte KTHY’nin başına bir öğretmen getirildiğini hatırlatarak, “Kurumların başına atamalarda tercihi de bırakın da atamayı yapan yasın” diye konuştu.

 

ERTUĞRULOĞLU: BAŞKANLIK SİSTEMİNİ İÇEREN YENİ BİR ANAYASA YAZALIM

 

Meclis’in bugünkü birleşiminde “son siyasi gelişmeler” konulu gündem dışı bir konuşma yapan Demokrasi ve Güven Partisi (DGP) Genel Başkanı Tahsin Ertuğruloğlu, “devletin yıllardır yanlış yönetildiği ve sistemin değiştirilmesi gerektiği” görüşünü yineledi. Ertuğruloğlu, “Başkanlık sistemini içeren yeni bir anayasa yazalım, gerekirse devletin adını da değiştirelim” dedi.

 

Tahsin Ertuğruloğlu, “Kıbrıs Türk halkının egemen bir devlet sahibi olmasına sonuna kadar inanan bir kişi olarak, devlet olmanın ‘sadece ben devletim’ demekle olmayacağını bir kez daha vurgulamak isterim. Devletsek devlet olmanın gereklerini yapmamız lazım. Devletsek, devlet sorumluluğu, ciddiyeti, bilinci içinde olmalıyız. Bizim siyasi yapımız bu söylediklerimle yakından uzaktan alakalı değil. Bizim siyasi yapımız bırakın siyasi partiyi tamamen adamcılığa dayalıdır ve kişisel çıkar ilişkileriyle direkt bağlantılıdır” diye konuştu.

 

 

EKENOĞLU: “PETROL DOLUM TESİSİ KÜÇÜK BİR ADA ÜLKESİNDE RANTABL DEĞİL, ADAYI KİRLETİR”

 

CTP Güzelyurt Milletvekili Fatma Ekenoğlu, küçük bir adada petrol dolum tesislerinin rantabl olmadığını söyledi.

 

Mecliste son gündem dışı konuşmayı “Lefke’de yapılması düşünülen petrol dolum tesisleri” konusunda yapan Ekenoğlu, konunun her boyutuyla enine boyuna tartışılması gerektiğini kaydederek Güzelyurt bölgesi için gündemden kalksa da tartışılmasını ve ülke için rantabl olmadığının görülmesini istediğini ifade etti.

 

Ekenoğlu, petrol dolum tesisinin, adayı kirleteceğini, insan sağlığını olumsuz etkileyeceğini vurguladı.

 

SORULAR YİNE ERTELENDİ

 

Gündem dışı konuşmaların ardından sorular bölümüne geçildi. Soru sahipleri veya ilgili bakanlar salonda olmadığı için sorular ertelenince meclisin bugünkü toplantısı tamamlandı.

 

Meclis Genel Kurulu, pazartesi günü yasama görevi için toplanacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1098 defa okunmuştur