MECLİSİN GÜNDEMİ ‘ÇEVRE’

MECLİSİN GÜNDEMİ ‘ÇEVRE’

Saat 11.15’te Meclis Başkan Yardımcısı Mustafa Yektaoğlu başkanlığında başlayan yasama gündemli toplantıda ilk olarak Başbakan İrsen Küçük söz aldı

A+A-

 

 

 

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, “Çevre Yasa Tasarısı”nı görüşmek üzere toplandı.

 

Saat 11.15’te Meclis Başkan Yardımcısı Mustafa Yektaoğlu başkanlığında başlayan yasama gündemli toplantıda ilk olarak Başbakan İrsen Küçük söz aldı.

 

Küçük, bugün gruplarının 2 eksiği olduğunu, Meclis Başkanı Hasan Bozer’in Cumhurbaşkanı’na vekalet ettiğini, bir milletvekilinin de Brüksel’de olduğunu kaydederek, muhalefete meclisin açılmasına katkılarından dolayı teşekkür etti.

 

Daha sonra sunuşlar yapıldı. Başbakanlığın “Türk Hastaneleri İnşa ve Teçhizat Fonu Yasası”nın ivediliğinin oylanması aşamasında DP Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu, Sağlık Bakanı’nın tasarıyla ilgili bilgi vermesini istedi.

 

Bu sırada söz alan Bakan Kaşif, 1963’ten beri uygulanan bir yasa olduğunu, şimdi bu yasayı güncellemeyi amaçladıklarını söyledi. Güncelleme yaparken teçhizat fonuna kaynak yaratmayı amaçladıklarını, tek amaçlarının bu olduğunu ifade eden Kaşif, bazı gelirlerin fona aktarılacağını belirtti.

 

Ahmet Kaşif, kaynak oluşturup döner sermaye yaratmak istediklerini söyledi.

 

Yerinden söz alan DP Milletvekili Arabacıoğlu da bu tasarıyla yanlış bir uygulamaya kılıf uydurulmaya çalışıldığını savundu ve Savcılık ile Sayıştay’a çağrı yaptı.

 

Daha sonra ivedilik tezkeresi oylandı ve oyçokluğuyla kabul edildi.

 

Taşınmaz mal satış kazançlarının vergilendirilmesindeki yüzde 25 oranının yüzde 20’ye çekilmesini düzenleyen Gelir Vergisi (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın ivediliği de oyçokluğuyla onaylandı.

 

Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi başkanlığına UBP Güzelyurt Milletvekili Mutlu Atasayan, Başkan Vekilliğine ise CTP Gazimağusa Milletvekili Teberrüken Uluçay’ın; Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi Başkanlığı’na UBP Girne milletvekili Mehmet Tancer, başkan vekilliğine ise CTP Lefkoşa milletvekili Kadri Fellahoğlu’nun seçildiğine dair tezkereler de milletvekillerinin bilgisine getirildi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 895 defa okunmuştur