MECLİS TOPLANDI

MECLİS TOPLANDI

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Cumhurbaşkanı’nca bir daha görüşülmek üzere geri gönderilen Serbest Bölgeler Dairesi (Kuruluş, Görev ve Çalışma Esasları) Yasası’nı görüşüyor. Komite raporuna göre komite, Cumhurbaşkanı’nın iade gerekçesi

A+A-

 

 

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Cumhurbaşkanı’nca bir daha görüşülmek üzere geri gönderilen Serbest Bölgeler Dairesi (Kuruluş, Görev ve Çalışma Esasları) Yasası’nı görüşüyor.

Komite raporuna göre komite, Cumhurbaşkanı’nın iade gerekçesini benimseyerek, ekonomik tedbirlerin alındığı bir dönemde ayrı bir daire kurulmasının potansiyel müşavirler yaratılmasının ülke ekonomisini daha da zora sokacağı için yasayı oybirliğiyle reddetti.

Raporunun okunmasından sonra söz alan CTP - BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, hükümetin ne yaptığını bilemediğini savunarak, UBP’nin 2009’da ivedilikle gündeme aldığı yasanın geçen yıl Cumhurbaşkanlığı’ndan geri döndüğünü ve Anayasa’nın amir hükmüne rağmen 1 yıldır Meclis’te ve komitede bekletildiğini, Meclis’in zamanının boşuna harcandığını ifade etti.

KTHY çalışanlarını işe almanın bir başka koşula bağlanmasını ahlaksızlık olarak gördüklerini ifade eden Özkan Yorgancıoğlu, UBP’nin işe aldığı insan sayısı bini aşarken KTHY çalışanlarının iş bulmasının Özelleştirme Yasası’nın Meclis’ten geçmesi şartına bağlanmasını eleştirdi.

Özkan Yorgancıoğlu, ihtiyaç yok diye Atatürk Öğretmen Akademisi’ne (AÖA) bu yıl öğrenci alınmayacağı açıklanmışken, “birileri çok baskın çıktığı için ansızın öğrenci alınacağının duyurulduğunu” kaydederek, hükümetin bu kararını eleştirdi.

Ülkede partizanlığın halen en uç yerlerde devam ettiği görüşünü ifade eden CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, sadece elit UBP’lilerin korunduğunu öne sürdü; hükümetin istihdamlarını eleştirdi.

Yorgancıoğlu, Başbakan İrsen Küçük’ün şimdi hemen KTHY çalışanlarını çözmesi gerektiğini, zaten geç kalındığını ve bu insanların bir yıldır “yeni havayolu kurulacak” diye aldatıldığını ama öte yandan hükümete yakın olanların işe alındığını savundu.

Kaçak yaşam sorunlarına değinirken, “Her gün bunca hırsızlık ve olay yetmedi mi?” diye soran CTP Başkanı Yorgancıoğlu, halkın yaşam güvenliğinin gözetilmesi gerektiğinin hiç unutulmamasını istedi.

Çalışma yaşamına getirilen afla ülkeye yeni geleceklere de işyeri kurma izni verileceğini belirten Özkan Yorgancıoğlu, bu durumu eleştirdi.

KÜÇÜK: VİCDANEN RAHAT MISIN DİYE SORDUM?

Başbakan İrsen Küçük, Yorgancıoğlu’nun mantığını anlamanın mümkün olmadığını belirterek eleştirdi ve halkın 2009’da partisini tek başına iktidara getirdiğini hatırlattı.

Meclis’in zamanının israf edildiği eleştirisine değinirken, zaman israfını konu dışına çıkan muhalefetin yaptığını söyleyen Küçük, bir süre yerinden konuşan milletvekillerini yanıtladı.

Küçük, bir yıldır sokakta olan KTHY çalışanlarını işe almak için Özelleştirme Yasası’na madde konulmasının yanlış olmadığını kaydetti.

Küçük, AÖA’ya bu yıl öğrenci alınmamasını benimsediklerini, ancak ailelerden gelen talep üzerine konuyu yeniden değerlendirip akademiye 20 öğrenci alınmasına karar verdiklerini bildirdi.

Başbakan Küçük, öğretmen terfileri konusunda da ilgili bakanı arayıp “Vicdanen rahat mısın? Adil mi?” diye sorduğunu ve evet yanıtı aldığını kaydetti.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1066 defa okunmuştur