MECLİS KTHY İLE AÇILDI

MECLİS KTHY İLE AÇILDI

Meclis Genel Kurulu’nun 2 aylık yaz tatilinin ardından bugün gerçekleştirdiği ilk toplantıda ilk olarak onaya ve bilgiye sunuşlar yapıldı. Genel Kurul’da daha sonra Kıbrıs Türk Hava Yolları’nın (KTHY) bugünkü durumuna gelmesine ilişkin k

A+A-

 

 

 

Meclis Genel Kurulu’nun 2 aylık yaz tatilinin ardından bugün gerçekleştirdiği ilk toplantıda ilk olarak onaya ve bilgiye sunuşlar yapıldı. Genel Kurul’da daha sonra Kıbrıs Türk Hava Yolları’nın (KTHY) bugünkü durumuna gelmesine ilişkin kurulan Meclis Araştırma Komitesi’nin çalışmalarını tamamlayamaması nedeniyle komiteye 2 aylık ek süre daha verilmesi milletvekillerinin onayına sunuldu.

FELLAHOĞLU: AMAÇ GÜNDEM DEĞİŞTİRMEK

Bu sırada söz alan Komite Başkan Yardımcısı, CTP - BG Milletvekili Kadri Fellahoğlu, 1 yıl önce kurulan komitenin bir sonuç üretmemesini eleştirirken, komite başkanının milletvekillerini “ısrarla” toplantıya çağırmadığını ileri sürerek, son toplantının 2 Kasım 2010’da yapıldığını anımsattı.

Fellahoğlu, “Sorumluluk komitede değil komitedeki iktidar milletvekillerine aittir. Bu halka karşı bir saygısızlıktır” diyerek Başbakanlık Denetleme Kurulu’nun ülkede yaşanan olaylardan kimlerin sorumlu olduğunu araştırıp araştırmadığını sordu.

Başbakanlık Denetleme Kurulu’nun yanık buğday ve kum konularını da araştırıp araştırmadığını soran Fellahoğlu, bunların da araştırılmasını istedi.

Fellahoğlu, “Gündem değiştirmeye yönelik olduğunu” öne sürdüğü bu açıklamalardan vazgeçilmesini istedi.

KTHY’yle ilgili daha çok çalışılması gerektiğini ifade eden Fellahoğlu, toplantının çalışmalarını hızlandırarak gerçekçi bir rapor hazırlamasının gerekliliği üzerinde durdu.

KÜÇÜK: GÜLİN KÜÇÜK’ÜN MASRAFLARI BENDEN

Fellahoğlu’nun ardından söz alan Başbakan İrsen Küçük, komitelerin çalışmalarını tamamlayamayınca süre uzatılmasının doğal olduğunu ve bunun ilk kez olmadığını söyledi.

Başbakanlık Denetleme Kurulu’nun çalışmalarıyla ilgili bilgi verirken incelenen konular arasında KTHY’nin de bulunduğunu belirttiğini anımsatan Küçük, araştırmasına devam edilen 11 konudan 2’sinin kendi icraatlarıyla ilgili olduğunu kaydetti.

“Denetime her iktidar muhtaçtır” diyen Küçük, sadece muhalefeti değil kendilerini de denetleyeceklerini, gizleyecek bir şeyleri bulunmadığını söyledi.

Başbakan Küçük konuşmasında, “Kadına Şiddet ve Yaşlılar Evlerinin Denetimi Toplantısı” için Danimarka’ya giden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi’ye, eşi Gülin Küçük’ün de eşlik ettiğini, ancak masraflarını uçak bileti de dahil kendisinin karşıladığını açıkladı.

ÇAKICI: KTHY ÇALIŞANLARININ MAĞDURİYETİ DEVAM EDERKEN 250 YENİ İSTİHDAM

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da, komitelerin görev sürelerinin uzatılmasının UBP’nin taktiği olduğunu ileri sürerek, KTHY’nin batmasından hükümetin sorumlu olduğunu savundu.

Sorumlu olanların hesap vermesi gerektiği görüşünü ifade eden Çakıcı, “bu şirketin eski çalışanlarının mağduriyetleri giderilmeden 250 yeni istihdam yapılmasını” eleştirdi.

“Bu komiteden biz pek de bir şey beklemiyoruz ancak bu olayı açıklığa çıkarmak hükümetin boynunun borcudur” diyen Çakıcı, komite raporunu bekleyeceklerini söyledi.

KÜÇÜK: ÖZELLEŞTİRME YASASI İLE KTHY ÇALIŞANLARIN TÜMÜ İSTİHDA EDİLECEK

Yeniden söz alan Başbakan Küçük, işkenceyi araştırmak için ayrı bir komite kurulduğunu ancak Çakıcı’nın bu konuyu da Başbakanlık Denetleme Kurulu’na dahil ettiğini belirterek, “dinlenmiş ancak dersine iyi çalışmamış” dedi.

Başbakan İrsen Küçük, imzalanan protokole göre belli bir istihdam sayısının bulunduğunu belirterek, buna göre Kıbrıs Türk Hava Yolu çalışanlarının 400’ünün birden istihdam edilemeyeceğini, ancak Özelleştirme Yasası tahtında tüm personelin alınabileceğini söyledi.

Londra’daki KTHY çalışanlarının durumunun da gündemlerinde bulunduğunu belirten Küçük, yeni hava yolu kurulmasıyla ilgili çalışmalardan da vazgeçilmediğini, bu yöndeki çalışmaların son aşamada olduğunu kaydetti.

EMİROĞLULARI

TDP Milletvekili Mustafa Emiroğluları, komitenin süresinin uzatılması istemini “vatandaşla dalga geçmek ” olarak niteleyerek eleştirirken, komitenin artık işinin bittiğini, yapacak bir şeyi kalmadığını savundu.

SOYER: KTHY ÇALIŞANLARINA YAPILAN ŞANTAJDIR

CTP - BG Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, KTHY’le ilgili komitenin 1 yılda bir sonuç alamamasını eleştirirken, sorunun sadece bu komiteyle ilgili olmadığını, devletim tüm kademelerinde verimsizlik ve toplumun genelinde bir durgunluk bulunduğunu, “sorun çözme değil mevcudun içinde dahi kısırlık” yaşandığını savundu.

Eski KTHY çalışanlarının mağduriyetinin giderilmesi için yapılacağı söylenen çalışmaları eleştiren Soyer, bu kişilerin Özelleştirme Yasası çerçevesinde istihdam edilmesini “şantaj” olarak değerlendirdi.

TC Lefkoşa Büyükelçiliği Yardım Heyeti raporundan alıntılar da yapan Ferdi Sabit Soyer, hükümetin ekonomik verilere dair rapor sunması gerekirken, TC Büyükelçiliği’nin raporlarından yararlanmak durumunda kaldıklarını kaydetti ve hükümeti “kendi elindeki yetki ve sorumluluğa sahip çıkamamakla” suçladı.

DENKTAŞ

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, 8 aydır toplanmayan bu komitenin süresinin uzatılmasına onay vermeyeceklerini belirtirken, topluma önemli hizmetleri geçen İsmet Kotak’a Allah’tan rahmet diledi.

HASİPOĞLU

UBP Milletvekili Ertuğrul Hasipoğlu ise, kamuoyunda çıkan bir haberde “Anayasa’nın geçmesine engel olduğuna” dair iddiaya açıklık getirerek, Anayasa’nın 10’uncu maddesinin değiştirilmesi için, tüm partilerin, Anayasa’nın 162’nci maddesinin değiştirilmesi konusunda konsensüs sağladığını anımsattı.

AVCI

ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı; KTHY çalışanlarının mağduriyetlerinin devam ettiğini, bu kişilerin sadece maaş değil buna bağlı çocuklarının eğitimleri konusunda da sıkıntılar yaşadıklarını belirterek, hükümetin bu kişilere yönelik ciddi adımlar atmasını istedi.

KÜÇÜK: SAYIM İÇİN “BOLCA” GEÇİCİYE İHTİYAÇ VAR

Üçüncü kez kürsüye gelen Başbakan İrsen Küçük, eleştirileri yanıtlayarak kendisinin hiçbir zaman kısasa kısas şeklinde bir politika gütmediğini söyledi.

Başbakan, istihdamlar konusunda, 2010’da 831 çalışanın emekli olduğunu belirterek, bütçe yasasına göre de bunun yarısı kadar istihdam yapılması gerekirken hükümetin şu ana kadar 217 kişiyi istihdam ettiğini açıkladı.

Kasım ayında yapılması kararını aldıkları nüfus sayımı için “bolca” geçici personel ihtiyacı doğduğunu da ifade eden Küçük, paket ve bütçe yasasına göre belirlenen sayıyı geçmemek kaydıyla bu yöndeki çalışmalarını sürdüreceklerini kaydetti.

Genel Kurulda daha sonra komitenin süresinin uzatılmasına ilişkin tezkere oyçokluğuyla kabul edildi.

 

Bu haber toplam 1313 defa okunmuştur