MECLİS AÇILIYOR, GREVLER BAŞLIYOR

MECLİS AÇILIYOR, GREVLER BAŞLIYOR

Ekonomik paket ve buna bağlı olarak yürürlüğe konması hedeflenen yasalara karşı olan siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin Sendikal Platform’un çağrısı üzerine toplanmasının ardından bütünleşme sağlandı, genel grev kapıya dayandı. Cumhuriyet Mec

A+A-

 

Sendikal Platform, siyasi partiler, sendika ve sivil toplum örgütleri, UBP Hükümeti’nin Bakanlar Kurulu’ndan geçirip meclise havale ettiği Özelleştirme Yasa Tasarısı, Sosyal Sigortalar Değişiklik Yasa Tasarısı, Sosyal Güvenlik Değişiklik Yasa Tasarısı ile “Kararnameler”e karşı kararlı bir mücadele başlatıyor. Meclis, yeni dönemi bugün “toplu partizan istihdamlar”ın gölgesinde ve “sancılı” açıyor.
Örgütler, tartışmalı tasarılar meclis gündeminden çekilinceye ve buna bağlı ekonomik paket bütünlüklü olarak uygulamadan kaldırılıncaya kadar her türlü eylemi hayata geçirmekte kararlı


Ekonomik paket ve buna bağlı olarak yürürlüğe konması hedeflenen yasalara karşı olan siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin Sendikal Platform’un çağrısı üzerine toplanmasının ardından bütünleşme sağlandı, genel grev kapıya dayandı.
Cumhuriyet Meclisi bugün yaz tatilinin ardından “sancılı” bir şekilde yeni döneme başlıyor.
CTP ve TDP’nin de destek verdiği “ortak mücadele”, özellikle çok tartışmalı olan Özelleştirme, Sosyal Sigortalar gibi yasaların gündeme gelmesi ile “genel grev”e dönüşebilecek.
Yurttaşlık ve beyaz, yeşil kimlik kartı gibi “kararnameler” ise yeni dönemin bir başka tartışmalı konusu.

UBP’DEKİ “MUHALİFLER” DE TARTIŞIYOR

Tüm bu yasalar sadece muhalefet ve örgütler tarafından değil, UBP içerisinde de farklılıklara neden oluyor.
Meclis yeni döneme sancılı başlamaya hazırlanırken, kimi tartışmalı yasalarda “UBP içindeki muhalif grubun” da boykota hazırlandığı iddialar arasında.

 

NİHAİ ORTAK MÜCADELE!

 

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası Salonu’nda önceki gün toplanan Sendikal Platform ve platformla birlikte mücadele vermekte kararlı siyasi parti, sendikalar ve sivil toplum örgütleri, “Türkiye’deki AKP hükümetinin dayatmasıyla UBP Hükümeti tarafından uygulanmaya çalışılan ekonomik pakete karşı nihai ortak mücadeleyi verme” yönünde görüş birliğine varmıştı.

HER TÜRLÜ EYLEM HAYATA GEÇİRİLECEK

 

Sendikal Platform, siyasi parti, sendika ve sivil toplum örgütleri UBP Hükümeti’nin Bakanlar Kurulundan geçirip meclise havale ettiği Özelleştirme Yasa Tasarısı, Sosyal Sigortalar Değişiklik Yasa Tasarısı, Sosyal Güvenlik Değişiklik Yasa Tasarısı ile Kararnameler meclis gündeminden çekilinceye ve buna bağlı olarak ekonomik paket bütünlüklü olarak uygulamadan kaldırılıncaya kadar her türlü eylemi hayata geçireceklerini açıkladı.

HER AN SÜRESİZ GREV!

 

Bu bağlamda El-Sen ve Tel Sen’in süresiz grev uygulamasına her an başlayabilecekleri de altı çizilerek gündeme taşındı.
Yapılan açıklamalarda şu ifadeler dikkat çekiyor:
Güç ve eylem birlikteliği içinde yer alan sendika parti ve sivil toplum örgütleri yol haritasında saptanan her türlü eylemi uygulamaya karar vermiştir. Güç ve eylem birlikteliği içinde yer alan ve mecliste temsil edilen siyasi partiler meclis içinde ve dışında her türlü eylem yapma kararlılığını ortaya koydu.
Güç ve eylem birlikteliği içinde yer alan tüm örgütler Kıbrıs Türk halkını bu onurlu var oluş mücadelesine aktif olarak katılmaya çağırır.
Sendikal Platform yanı sıra Kamu Sen, CTP-BG, TDP, BKP, YKP, Lefke-Güzelyurt Böl. Narenciye Ürt. Brl., KTEZO, KTMMOB, Baraka ve Barikat da ortak mücadeleye destek veriyor.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1111 defa okunmuştur