‘MECBURİ ASKERLİK’ KALKIYOR MU?

‘MECBURİ ASKERLİK’ KALKIYOR MU?

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Türkiye’den aralık ayına kadar mecburi askerlik konusunda gerekli değişiklikleri yapmasını istedi. AİHM ise Türkiye’nin zorunlu askerlik yapmak istemeyenler için alternatif hizmet yolları üretmesini istedi. KKT

A+A-

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Türkiye’den aralık ayına kadar mecburi askerlik konusunda gerekli değişiklikleri yapmasını istedi. AİHM ise Türkiye’nin zorunlu askerlik yapmak istemeyenler için alternatif hizmet yolları üretmesini istedi.

KKTC’li gençlerin askerlik görevini yaptığı GKK da Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı olduğu için yapılacak değişikliğin Kıbrıs’a nasıl yansıyacağı merak ediliyor.

VİCDANİ RET HAKKI İÇİN SON İKİ AY

 

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin Türkiye’ye zorunlu askerliğin kaldırılması yönünde aralık ayına kadar süre tanıdı.

Komite’nin eylül toplantısından çıkan sonuca göre, Türkiye’nin vicdani ret hakkını tanıması için yasal önlem almasını ve Komite’nin aralık toplantısından önce, olası düzenlemeleri kabul takvimi ile birlikte bildirmesi istendi.

AİHM daha önce ‘angarya yasağı’ kapsamında değerlendirip ülkelerin inisiyatifine bıraktığı vicdani ret hakkını özgürlükler arasına alması ile birlikte Komite’nin girişimde bulunduğu öğrenildi.

Karara göre, halen vicdani retçileri ağır biçimde cezalandıran Türkiye zorunlu askerlik yapmak istemeyenler için alternatif hizmet yolları üretmezse seri AİHM mahkûmiyetleri ile karşı karşıya kalacak. Avrupa Konseyi de Türkiye için yaptırım uygulama noktasına gelecek.

Gelişme hakkında konuşan eski AİHM yargıcı ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekili Rıza Türmen, kararın tüm üye ülkeler için bağlayıcı olduğunu belirterek, ülkelerin askerliğe alternatif hizmet yolları üretmesi gerektiğini söyledi.

 

ÜÇPINAR: “KARAR OLUMLU”

 

AİHM’nin bugüne kadar Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS)’nin ülkelerin inisiyatifine bıraktığı vicdani ret hakkını, AİHS’nin “Din ve vicdan özgürlüğü” ile ilgili 9. madde kapsamında değerlendirmesini değerlendiren vicdani retçilerin avukatlarından Hülya Üçpınar ise alınan kararı olumlu bulduğunu söyledi.

Türkiye’nin 2006’dan beri bu kararı alması gerektiğini ancak her seferinde “karar alacağız-yapacağız” diyerek oyaladığını söyleyen Üçpınar, Türkiye’nin zorunlu askerlik uygulaması nedeniyle AİHM tarafından cezalandırılmaması için Aralık ayına kadar en azından bu konuda atacağı adımları somut olarak belirtmesi gerektiğini söyledi.

 

“AİHM’DE TÜRKİYE ALEYHİNDE AÇILMIŞ PEK ÇOK DAVA VAR”

 

22 gündür açlık grevinde olan vicdani retçi İnan Süver’in avukatlarından Davut Erkan, AİHM’de Türkiye aleyhine açılmış pek çok dava olduğunu, adım atılmaması durumunda Türkiye’nin hepsinden tazminata mahkum olacağını ifade etti.

“Sadece mevcut davalardan değil, şu an zorunlu askerlikten mağdur olan bakaya, firar kaçağı, firar durumunda olan herkes de AİHM’ye giderek hakkının ihlal edildiğini ileri sürerek başvurabilecek” diyen Erkan, zorunlu askerlik kaldırılmadığı, vicdani ret hakkı tanınmadığı sürece Türkiye’nin çok daha fazla tazminat ödemeye mahkum olacağının altını çizdi.

  

 

Bu haber toplam 5117 defa okunmuştur