MALİYE BAKANI GİDİŞATTAN MEMNUN

MALİYE BAKANI GİDİŞATTAN MEMNUN

Maliye Bakanı Ersin Tatar, bugün gerçekleştirdiği bir ziyareti sırasında ekonomik konularda değerlendirmelerde bulundu.

A+A-

 

Maliye Bakanı Ersin Tatar, bugün gerçekleştirdiği bir ziyaretİ sırasında ekonomik konularda değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Tatar, hükümetin aldığı ekonomik tedbirlerin yerinde olduğunu ve kriz ortamına rağmen maliyenin gelirlerini artırdığını vurguladı.

Türkiye’yle yapılan ekonomik işbirliği protokolüne atıfta bulunan Tatar, “Buna göre yapılacak işler vardır. Bu dayatma falan değildir” dedi.

Bakan Tatar, spekülatif haberler nedeniyle emekliye çıkanların sayısının arttığını ve son 2 yılda yaklaşık 1300-1400 kişiye ulaştığını belirterek, bu kişilere ikramiye olarak ödenen toplam rakamın da 200 milyon TL’yi bulduğunu da açıkladı.

Maliye Bakanı ErsinTatar, ekonomik sıkıntıların ağırlıkla geçmişten gelen borçlar, spekülasyonlara bağlı artış gösteren emekli sayısıyla bunlara yapılan ödemeler ve sosyal sigortalara yapılan katkılar olduğuna işaret ederek, Sosyal Sigortalar (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın geçmesiyle sıkıntıların büyük ölçüde aşılacağını vurguladı.

Kamuoyunda maaş ödemeleriyle ilgili yanlış anlamalar olabileceğini ancak yaptıkları çalışmalar, aldıkları önlemlerin yerinde olduğunu da vurgulayan Tatar, bugün birçok ülkede benzer sıkıntılar bulunduğunu belirterek dünyadan örnekler verdi.

Tatar, en büyük sıkıntılarının “prorata sistemine geçileceği veya emekli ikramiyelerine vergi geleceği” şeklindeki spekülatif haberler ve buna bağlı olarak emekli sayısındaki artış olduğunu ifade ederek senede 30-40 milyon TL olan ikramiye ödemelerinin geçen yıl 100 milyon TL’ye çıktığını ve bu yıl da benzer bir rakamdan söz edildiğini belirtti. Tatar, “İki yılda emekliye çıkan yaklaşık 1300-1400 kişiye Maliye’nin ödeyeceği toplam rakam 200 milyon TL’dir” dedi.

Bunun, Maliye Bakanlığının mükellefiyeti olduğunu ve görevini yerine getirdiğini ifade eden Tatar, şu anda emekli ikramiyelerinde prorata veya başka vergilendirme adı altında yapılan bir çalışmanın bulunmadığını; böyle bir düşüncelerinin de olmadığını vurguladı.

BakanTatar, 13. maaşlar konusunda da hükümetin taahhüdü bulunduğunu anımsatarak, 2009 yılından beri Türkiye’den avans talep edildiğini, bu yıl da aynı düşünce içinde olunduğunu anlattı.

Tatar, “ekonominin battığına” ilişkin haberlere de atıfta bulunarak, “O kadar da kötü bir durum yok“dedi.

“ATALAY 15 EKİM’DE YENİDEN GELECEK”

Tatar, Türkiye’nin Kıbrıs’la daha yakından ilgilenme politikası çerçevesinde Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Beşir Atalay’ın 15 Ekim’de yeniden geleceğini de açıkladı.

Maliye BakanıTatar, 8 bin metrekarelik Vergi Dairesi binasının 15 Ekim’de temelini atmayı planladıklarını da söyledi ve yeni binayla dairenin fonksiyonlarını da daha iyi yerine getirecek noktaya geleceğine inanç belirtti.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 973 defa okunmuştur