MAĞUSA HASTANESİ YIKILDI

MAĞUSA HASTANESİ YIKILDI

II’nci Dünya Savaşı’nın ardından Kıbrıs’ta İngilizler tarafından sahra hastanesi olarak inşa edilen yarım asırlık Gazimağusa Hastanesi yıkıldı. Gazimağusa Hastanesi’nin bulunduğu araziye İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) KKTC Eği

A+A-

II’nci Dünya Savaşı’nın ardından Kıbrıs’ta İngilizler tarafından sahra hastanesi olarak inşa edilen yarım asırlık Gazimağusa Hastanesi yıkıldı.

Gazimağusa Hastanesi’nin bulunduğu araziye İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) KKTC Eğitim Araştırma Yerleşkesi eğitim binaları inşa edilecek.

Yaklaşık 50 yıllık hizmetinin ardından yeni Gazimağusa Hastanesi’nin inşasıyla 4 yıl önce emekliye çıkarılan hastanenin dozerlerle yıkım çalışmasını yoğunlukla Ortadoğu ülkelerinde yapı alanında ihalelere katılan Taner Yolcu Şirketi Direktörü, İTÜ mezunu Taner Yolcu yaptı.

ÖZCENK: “1954 YILINDA 17 YATAKLI SAHRA HASTANESİ”

Gazimağusa Hastanesi Başhekimi Erdal Özcenk, eski Mağusa Hastanesi’nin yapımına Kıbrıs’taki İngiliz İdaresi tarafından II. Dünya Savaşı’nın bitiminden bir yıl sonra 1949’da başlandığını ve 1954 yılında 17 yataklı askeri hastane olarak hizmete konduğunu anlattı.

Hastanenin 1960’ta kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti döneminde Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumların ortak kullanımına devredildiğini belirten Özcenk, 1963’ün Aralık ayında çatışmaların başlamasıyla sadece Rumlar tarafından kullanılmaya başlandığını, Kıbrıslı Türklerin ise Surlariçi’nde kurulan sağlık ocağında sağlık hizmeti almaya başladığını anlattı.

Özcenk, 1974  Harekatı’ndan sonra hastanenin Kıbrıslı Türklerin yönetimine geçtiğini ve 2007’ye kadar hizmet verdiğini kaydetti.

YOLCU: “ÖNEMLİ BİR REFERANS”

Eski hastanenin yıkımını ve İTÜ’nün tamamlanmak üzere olan İngilizce Hazırlık Binası ile idari binaların yapımını sürdüren Taner Yolcu Şirketi Direktörü Taner Yolcu, ana binanın yıkıldığını ancak poliklinik binası olarak kullanılan kısmın güçlendirilerek İngilizce Hazırlık Binası olarak hizmete sokulacağını kaydetti.

İngilizce Hazırlık ve idari binalarının yapımı için ihale şartnamelerinin Türkiye’deki şirketler için hazırlandığı şekliyle hazırlandığını anlatan Yolcu, “İTÜ, mühendislik biliminin öğretildiği en iyi okullarından biridir. Çalışmaların, mühendislik yuvası İTÜ’nün denetiminde olacak olması KKTC şirketleri için önemli bir referans olacaktır” dedi.

9 TON AĞIRLIĞINDA ÇATI VİNÇLERLE

Eylül’de eğitime başlanacak olan binanın tamamlanması için günde 20 saat vardiya usulü çalışmaların devam ettiğini kaydeden Yolcu, çalışmalar kapsamında idari binaya 9 ton ağırlığında yerde hazırlanan bir çatının vinçlerle yerleştirildiğini anlattı.

MÜFTÜOĞLU: “GAZİMAĞUSA’NIN TARİHİ DOKUSUNU KORUMAYA ÖZEN GÖSTERECEĞİZ”

İTÜ KKTC Eğitim Araştırma Yerleşkesi Genel Sekreteri Namık Müftüoğlu ise, eski Gazimağusa Hastanesi’nin İTÜ KKTC Yerleşkesi için tahsis edilen 44 dönümlük bir arazinin içerisinde olduğunu belirtti.

Söz konusu alanda, Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından tarihi değere sahip olarak belirlenen 6 binanın da koruma altında olacağını ifade eden Müftüoğlu, kendilerine Gazimağusa Mahkemelerinin yanında tahsis edilen ve İngiliz Dönemi’nde Kaymakamlık Binası olarak kullanılan tarihi binanın da orijinaline yakın tadil edileceğini kaydetti.

Namık Müftüoğlu, “Yapılacak binaların Gazimağusa’nın tarihi dokusunu korumaya özen göstereceğiz” dedi.

Müftüoğlu ayrıca, eski Gazimağusa Hastanesi’nin olduğu bölgeye inşa edilecek eğitimle ilgili binaların mimarisi için yarışma düzenlendiğini, yarışmanın sonuçlarının haftaya açıklanacağını söyledi.

 

 

 

 

Bu haber toplam 2214 defa okunmuştur