MAGEM, ‘THE DUKE OF EDINBURGH’S AWARD’I KKTC’DE UYGULUYOR

MAGEM, ‘THE DUKE OF EDINBURGH’S AWARD’I KKTC’DE UYGULUYOR

Ödül programı, yurt dışında öğrenim görmek isteyen öğrenciler için kolaylık sağlayacak

A+A-

Gazimağusa Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Mağusa Gençlik Merkezi (MAGEM), Uluslar arası Gençlik Ödülü – The Duke of Edinburgh’s Award ödülünü “Bağımsız Operatör” sıfatıyla KKTC’de uygulamaya başladı.

 

Gazimağusa Belediyesi ile MAGEM bugün Lefkoşa Golden Tulip Otel’de düzenlediği basın toplantısında, uluslar arası gençlik ödülü “The Duke of Edinburgh’s Award” hakkında bilgi verdi.

 

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, toplantıda yaptığı konuşmada, MAGEM’in, ülke açısından çok stratejik değere sahip bir projeyi hayata geçireceğini belirterek, tebrik etti.

 

MAGEM Başkanı Engin Erçelik de “The Duke of Edingburgh’s Award” hakkında bilgi verdiği konuşmasında, 202 ülkede 7 milyonu aşkın gencin parçası olduğu ödülün modern dünyanın değişen şartlarına ve gençlerin ihtiyaçlarına göre güncellenerek, değiştirildiğini söyledi.

 

Ödül programının, 14-25 yaşlarındaki tüm gençlerin katılabileceği bir kişisel gelişim süreci olduğunu kaydeden Erçelik, gençlerin hem bireysel gelişimlerine katkıda bulunacak, hem de topluma yararlı olabilecekleri çeşitli faaliyetlere katılabileceğini belirtti.

 

Erçelik, “Programın amacı gençleri, kendi hayatlarında, yaşadıkları toplumda ve dünyada bir fark yaratmalarını sağlayacak yaşam becerileri ile donatmak, yarınlara daha güçlü bireyler olarak yetişmelerini sağlamak, birlikte hareket edebilmenin önemini vurgulamak,ve genç oldukları için onlara değer verildiğinin altını çizmektir” dedi.

 

Engin Erçelik, aktiviteleri tamamlayan katılımcıların, düzenlenecek ödül töreninde uluslararası geçerliliği olan sertifika almaya hak kazanacağını ve özellikle yurtdışında okumak isteyen öğrenciler için avantaj sağlayacağını belirtti.

 

MAGEM Proje Koordinatörü Simge Okburan ise konuşmasında, ödülün tarihçesi, ödül program ve MAGEM’in ödül programına katılım süreci hakkında bilgi verdi.

 

Okburan, Uluslar arası Gençlik Ödülü’nün ilk olarak 1956’da Birleşik Krallık’ta “The Duke of Edinburgh’s Award” adıyla uygulanmaya başlandığını söyledi. Okburan, amacı gençlerin, kendi hayatlarında, yaşadıkları toplumda ve dünyada bir fark yaratmalarını sağlayacak yaşam becerileriyle donatmak olan programa katılan gençler, program kapsamındaki faaliyetlerden seçtiklerini hayata geçirdiğini ve gösterdikleri gelişim ve azimle esas alınarak ödüllendirildiğini belirtti.

 

Katılımın tamamıyle gönüllülük esasına dayandığını kaydeden Okburan, ödül programının “Bronz”, “Gümüş” ve “Altın” olmak üzere 3 kategoriden oluştuğunu ve her kategoride “Beceri Geliştirme”, “Macera ve Keşif”, “Toplumsal Hizmet” ve “Fiziksel Gelişim” olmak üzere 4 faaliyet alanı olduğunu söyledi.

 

Okburan, KKTC’nin Uluslar arası Gençlik Ödülü The Duke of Edinburgh’s Award ile 2011’de tanıştığına işaret ederek, MAGEM’in, “Bağımsız Operatör” sıfatıyla ödülün ilk uygulayıcı olduğunu belirtti.

 

Ödül programının, yurt dışında öğrenim görmek isteyen öğrenciler için kolaylık sağlayacağını kaydeden Okburan, “Yurt dışında lisans ve ön lisans eğitim görmek isteyen gençler, International Award For Young People ödülü ile başvuru sırasında 1 adım önde olacak” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1201 defa okunmuştur