MAAŞLAR DONDU, PAHALILIK ARTTI

MAAŞLAR DONDU, PAHALILIK ARTTI

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, UBP hükümeti döneminde hayatın pahalılaştığını ve halkın yaşam kalitesinin giderek düştüğünü kaydederek, UBP hükümetini sorumluluğu hala CTP hükümetlerine yığmaya çabalayacaklarına bir an önce halkın yaşam kalitesi

A+A-

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, UBP hükümeti döneminde hayatın pahalılaştığını ve halkın yaşam kalitesinin giderek düştüğünü kaydederek, UBP hükümetini sorumluluğu hala CTP hükümetlerine yığmaya çabalayacaklarına bir an önce halkın yaşam kalitesini artıracak tedbirleri almaya çağırdı.

YORGANCIOĞLU’NUN AÇIKLAMASI ŞÖYLE;

 

“Her geçen gün, Ulusal Birlik Partisi Hükümeti’nin, halkımızı olumsuz etkileyen, beceriksizliklerine bir kez daha tanık oluyoruz. Bir taraftan partizanca işten atma veya işe almalar, araziler hatta kurumların eş dosta peşkeş çekilmesi; diğer taraftan da kazanılmış demokratik hakların zor kullanılarak engellenmeye çalışılmasını hep birlikte yaşadık, yaşıyoruz.

Şimdi, UBP Hükümetinin başlangıcından itibaren halkın düşen satın alma gücü ve azalan yaşam kalitesini çok daha derinden hissediyoruz.

İki yıldan beridir ödenmeyen hayat pahalılığı nedeni ile sabitlenen gelirler ve artan fiyatlar karşısında gerileyen alım gücü; son günlerde dövizdeki patlama nedeni ile olumsuz etkisini bir o kadar daha artırmıştır.

Devlet planlama örgütü verilerine göre Temmuz 2011 yılı fiyatlarında, Temmuz 2010 yılı fiyatlarına oranla gıda ve bütün içeceklerde %10, giyimde %5, ev eşyalarında %5, ulaştırmada %23, eğitimde %13, sağlıkta %4, çeşitli mal ve hizmetlerde %8 oranında bir artış gelmiştir. Son yılda akaryakıta gelen zam ise %35 civarındadır.

2009 yılından günümüze ise akaryakıt % 60, tüp gaz %42, eğitim ücretleri %28, sağlık ücretleri %15, bebek mamaları ise %10 civarında zamlanmıştır.

Bu verilerin, döviz kurlarındaki patlamadan önceki veriler olduğundan, önümüzdeki günlerde bu patlamaya paralel yapılacak yeni zamlarla bu oranların daha da artacağı kaçınılmaz bir gerçek olarak karşımızda dururken, halkımızın satın alma gücü ve yaşam kalitesinin nasıl daha çok azalacağını görebilmek hiç de zor değildir.

Halkımız bütün bunları yaşarken, Sayın Maliye Bakanının ‘döviz patlaması ekonomimizi olumlu yönde etkileyecektir’ demesi, tehlikeden ne kadar bihaber olduğunun göstergesidir.

UBP hükümetinin beceriksizliği ortada durur ve iktidar koltuklarında iki buçuk yılı arkalarında bırakırlarken Başbakan Sayın İrsen Küçük ve hükümetinin, bugünün sorumluluğunu hala geçmiş hükümete yıkmaya çalışması, sorumsuzluğun ta kendisidir.

Böyle bir iddianın ortaya konması için öncelikle CTP hükümeti döneminde yıllar itibarı ile yerel gelirlerin cari giderleri karşılama oranları yanında hem özel sektör hem de kamu çalışanları gelirlerinin satın alma güçlerinin UBP hükümet dönemleri ile karşılaştırması gerekmektedir.

Bu yapılmadığı sürece söylenecek hiçbir sözün herhangi bir değeri olmayacaktır.

UBP hükümeti gerçek dışı olan bu iddiaları bir kenara bırakmalı ve gelişen bu olaylar karşısında halkımızın yaşam kalitesini artıracak tedbirleri bir an önce almalıdır.”

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 878 defa okunmuştur