Maaş, petrol, YAGA

Maaş, petrol, YAGA

Ay başında memura maaş yok. Kamu çalışanı Ramazan Bayramı’nı parasız geçirecek. Bakanlar Kurulu kamu çalışanlarına ‘jest’ adı altında 9 gün tatil verdi ama bu tatil günleri ay sonu ve bir sonraki ay başını kapsıyorken, Bayram’ın

A+A-

 

 

Ay başında memura maaş yok.

Kamu çalışanı Ramazan Bayramı’nı parasız geçirecek.

Bakanlar Kurulu kamu çalışanlarına ‘jest’ adı altında 9 gün tatil verdi ama bu tatil günleri ay sonu ve bir sonraki ay başını kapsıyorken, Bayram’ın da parasız geçmesi anlamına geliyor.

29 Ağustos Pazartesi yani Arife Günü dahil, 2 Eylül Cuma gününü kapsayacak şekilde bayram tatilini birleştiren Bakanlar Kurulu bu kararıyla maaşları birkaç gün daha ötelemeye mi çalışıyor acaba!

Çünkü bu ilan edilen tatil günleri aslında 26 Ağustos Cuma gününden 5 Ağustos Pazartesi gününe kadar sürüyor.

O zaman 9 gün tatilde bayram alışverişi yapabilmek, bayramın bir özelliği olan çocukların bayram parası alabilmesi için maaşların 26 Ağustos’tan önce ödenmesi gerekiyor.

Eğer ödenemezse bu demek oluyor ki maaşlar artık 5 Eylül’den sonra alınabilecek ve böylelikle bayram da parasız geçecek.

Ancak bu kararı alırken herhalde şimdiki sorumlu bakan! Beşir Bey’e danışmışlardır. “Abi tatili verelim? Ama 26’sından önce maaşları ödeyebileceyik? Parayı alacayık?” diye…

Aksi takdirde, anne-baba parasız, emekli parasız, çocuklar parasız, esnaf parasız, çarşı parasız, piyasa parasız. İlginç bir dönemde ilginç bir tatil!

***

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Özel Temsilcisi Kudret Özersay, Rum tarafının doğal gaz ve petrol çıkarma çalışmalarına başlaması halinde Kıbrıs Türk tarafının gerekeni yapacağını vurgulamış ve şunları söylemiş:

“Her şeyden önce Kıbrıs Türk tarafının karşılıklılık temelinde, Rum yönetimi tarafından atılacak adımlara benzer, eş değerde adımları atması söz konusudur. Rum tarafı, Kıbrıs’ın güneyinde doğal gaz arama/çıkarma faaliyetlerini askıya almadığı takdirde, Kıbrıs Türk tarafı da antlaşmalar yaparak adanın deniz alanlarında petrol ve doğalgaz aramaya başlayacaktır.”

İyi de nerede, ne zaman böyle bir çalışma yapmak için hazırlık yapmış Türk tarafı… Yani şimdi güneyde petrol arayacaklar diye Türk tarafı da önüne gelen yeri kazacak mı!

Aslında çok da alışılmamış bir durum değil hani! Dağlar, taşlar olur olmaz yerde kazılıp patlatılırken denizlerimiz bundan neden nasibini almasın ki!

Gerçi böyle bir şey yapılacağından değil ama maksat siyaset olsun!

***

Yatırım Geliştirme Ajansı,  YAGA’nın eski yönetimi Lefke Gemikonağı’nda yapılması planlanan petrol dolum tesisiyle ilgili hükümeti uyardığı ortaya çıktı. O dönemin YAGA Başkanı Ayşe Dönmezer, raporunda bu tip yatırımların çevresel etkiler dışında, istihdam ve katma değer sağlamaktan da uzak olduğunu, böylesi bir yatırımın kuzey Kıbrıs açısından geri dönülmez sorunları beraberinde getireceğini söylerken bu uyarılar hiç dikkate alınmamış.

İlginçtir şimdiki YAGA Başkanı Derviş Besimler ise Dönmezer’in tam tersini söylüyor. İstihdam yaratacağını, katma değer sağlayacağını, çevresel bir sorun yaratmayacağını iddia ediyor. Elbette ki Besimler’in söyledikleri bir siyasi ağzın söylediklerinden farklı değil. YAGA’nın başına oturan birinin bu kadar ‘günlük’ ifadeler kullanması ve olması gerektiği gibi bilimsel raporları göz ardı etmesi ilginç ve düşündürücü.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1135 defa okunmuştur