LİDERLER YARIN MÜLKİYETE GEÇECEK

LİDERLER YARIN 'MÜLKİYET'E GEÇECEK

Özersay ve Yakovu, Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde bugün öğleden sonra bir araya geldi

A+A-

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Özel Temsilcisi Kudret Özersay ve Rum Yönetimi Başkanlık Komiseri Yorgos Yakovu, Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde bugün öğleden sonra bir araya geldi.

BM Müzakereler Koordinatör Yardımcısı Elizabeth Solomon başkanlığında saat 15.00’te başlayan ve yaklaşık 2 saat süren görüşmede “Toprak Ayarlaması” başlığı altında yer alan farklı konular ele alındı.

Görüşmeyle ilgili soruları yanıtlayan Özersay, her iki tarafın toprak konusundaki  uzmanlarının da katıldığı görüşmede, “Toprak Ayarlaması” başlığı altında yer alan farklı konuların ele alındığını ve yarın yapılacak liderler görüşmesinde mülkiyet başlığına geçilmesinin, ayrıca perşembe günkü liderler buluşmasında da bu başlığın görüşülmesinin kararlaştırıldığını kaydetti.

Yarınki görüşmeye, Yunanistan’dan bugün dönen BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’in başkanlık etmesinin beklendiğini ifade eden Özersay, Downer’in aynı zamanda bu akşam iki liderin özel temsilcileriyle çalışma yemeğinde bir araya geleceğini söyledi.

Ara bölgedeki Chateau Status Restorant’ta saat 20.00’de gerçekleşecek yemekte, genel olarak müzakerelerin gidişatıyla ilgili görüş alışverişinde bulunulmasının beklendiği de kaydedildi.

Yemekte Downer’e bu göreve yeni atanan Müzakereler Koordinatörü Frida Mckay,  Özersay’a Müzakere Heyeti Üyesi 2. Sekreter Güneş Onar, Yakovu’ya ise Dışişleri Bakanlığı’ndan Menelaus Menelau eşlik edecek.

 

 

 

 

Bu haber toplam 568 defa okunmuştur