LİDERLER MÜLKİYETİ GÖRÜŞTÜ

LİDERLER 'MÜLKİYET'İ GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas arasında mülkiyet konusunun ele alındığı görüşme sona erdi. Ara bölgede yaklaşık 5.5 saat süren görüşmede taraflar, mülkiyet konusunda birbirlerine sundukları önerilerde yakınlaşma s

A+A-

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas arasında mülkiyet konusunun ele alındığı görüşme sona erdi. Ara bölgede yaklaşık 5.5 saat süren görüşmede taraflar, mülkiyet konusunda birbirlerine sundukları önerilerde yakınlaşma sağlamak için bir araya geldiler.

GELECEK HAFTA 3 GÖRÜŞME

Görüşme sonrası basına açıklamalarda bulunan BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, pazartesi günü liderlerin “vatandaşlık, göç ve yabancılar” konusunda yeniden bir araya geleceklerini kaydetti.

Downer, daha önce ertelenmiş bir görüşmenin yerine gelecek çarşamba günü bir görüşme yapılacağını da açıkladı.

Downer ayrıca, gelecek cuma da liderlerin “ekonomi” konusunu ele alacaklarını ifade etti.

Downer, liderlerin mülkiyet konularında yakınlaşma sağlayıp sağlamadığı konusundaki soruya yanıt vermedi ve görüşmelerdeki “gizlilik” kuralına uymaya devam edeceklerini belirtti.

“GÜVENLİK KONSEYİ’NE ‘KIBRIS’TA ÇÖZÜM MÜMKÜN’ DEDİM”

Downer, BM Güvenlik Konseyi ile bugün yaptığı telekonferans görüşmesinde, yoğunlaştırılmış görüşmelerin nasıl gittiğini anlattığını ve gerek daimi gerekse gözlemci statüsündeki tüm üyelerin sorularına yanıt verdiğini de söyledi.

Downer, Kıbrıs’ta bir çözümün mümkün olduğunu vurguladığını ve bunun iki liderin elinde olduğunu söylediğini dile getirdi.

BM Güvenlik Konseyi’nin de dünyanın bir numaralı diplomatik oluşumu olarak kendisi ve Genel Sekreter Ban gibi sürece destek verdiğini anlatan Downer, Güvenlik Konseyi’nde sürece destek vermeyen herhangi bir üye bulunmadığını, bu desteği kimsenin hafife almaması gerektiğini, ayrıca Genel Sekreter Ban ve kendisinin de olabildiğince yardımcı olmaya çalıştığını aktardı.

Downer, “BMGK ile görüşmesinde doğal gaz konusunun gündeme gelip gelmediği” konusundaki soruya da, “BM Güvenlik Konseyi’ne Kıbrıs konusunda konuştum ve doğal gaz konusu da bu konuşmada yer aldı” diyerek cevap verdi.

 


Cumhurbaşkanı Eroğlu, toplantıdan sonra Cumhurbaşkanlığı’na gelişinde yaptığı açıklamada, mülkiyet konusundaki ikinci toplantıyı yaptıklarını belirterek, daha önce tarafların birbirine mülkiyetle ilgili yazılı önerilere karşı cevapların ele alındığını söyledi.

Eroğlu, “Bazı konularda ilerlemeler olduğunu söyleyebiliriz” diyerek, gizlilik nedeniyle ilerlemeler konusunda detaya girmeyeceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, tarafların mülkiyet konusundaki yazılı önerilerine verilen yanıtların ele alındığı toplantıyla mülkiyet konusunda görüşmenin bugünkü kısmını tamamladıklarını kaydetti.

Eroğlu, mülkiyet konusunda tarafların yazılı önerilerine karşı getirilen önerilerde yakınlaşma olduğunu anlatarak, bu çerçevede bugünün iyi değerlendirildiğini söylemenin mümkün olduğunu kaydetti.

 

 

Bu haber toplam 716 defa okunmuştur