LİDERLER GÖRÜŞMESİ SONA ERDİ

LİDERLER GÖRÜŞMESİ SONA ERDİ

BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, liderlerin yoğun müzakere sürecinde bazı özlü konularda ilerleme sağlanırken, bazılarında da görüş farklılığının devam ettiğini söyledi. Liderlerin 5 saatlik görüşmesinin ardından basına açıklama

A+A-

 

 

BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, liderlerin yoğun müzakere sürecinde bazı özlü konularda ilerleme sağlanırken, bazılarında da görüş farklılığının devam ettiğini söyledi.

Liderlerin 5 saatlik görüşmesinin ardından basına açıklama yapan Downer, liderlerin bu günkü görüşmesinin çarşamba günkü görüşmeden daha yapıcı geçtiğini, yürütme ve vatandaşlık konularına odaklanıldığını belirtti.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’un liderlerle ay sonunda yapacağı görüşmede taraflar arasında devam eden farklılıkları değerlendireceğini ve liderlerle bu sorunların nasıl çözülebileceğini tartışacağını kaydeden Downer, New York’taki toplantının önemli bir toplantı olacağını vurguladı.

Downer, süreç hakkında Ban Ki-Moon’a yarın bilgi vereceğini de kaydetti.

Ban Ki-Moon ile 7 Temmuz’daki üçlü görüşmenin ardından özlü konularda beklenen ilerleme kaydedilip kaydedilmediği sorusu üzerine Downer, “Birkaç özlü konuda ilerleme kaydedilmiştir. Bu cesaret verici ancak özlü konularda çözülmeyi bekleyen konular mevcuttur” dedi.

 

‘ANLAŞMAZLIKLAR’ ZİRVEYE KALDI

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs müzakerelerinde ana konulardaki anlaşmazlıkları New York’taki zirvede aşmayı ümit ettiğini söyledi.

Bir anlaşma olabileceği yönündeki ümidini hala taşıdığına işaret eden Eroğlu, “Ama şunu bilmek gerekir ki, Kıbrıs Türk halkının memnun olacağı, gönül rahatlığıyla referandumda oy verebileceği bir anlaşma arayışı içindeyiz. Bu konudaki kararlılığımız devam ediyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas ile gerçekleştirdiği görüşmeden dönüşte yaptığı açıklamada, New York zirvesi öncesinde son kez bir araya geldiği Rum liderle bugün, önceki toplantıya göre daha verimli, daha tartışmalı bir toplantı gerçekleştirdiklerini söyledi.

Türk tarafının müzakere masasına bazı yeni öneriler sunarak iyi niyetini ve samimi anlaşma arzusunu bir kez daha ortaya koyduğunu kaydeden Eroğlu, bu öneriler üzerinde bazı tartışmalar olduğunu ve Rum tarafının daha önce dile getirdiği görüşlerini yinelediğini belirtti.

Eroğlu, “Bugün, müzakere tekniği açısından gayet olumlu geçti. Artık bundan sonraki müzakereler New York’ta sonuç almak için devam edecek” dedi.

NEW YORK ZİRVESİ

Rum liderle New York yakınlarındaki Long Island’da gerçekleştirecekleri 2 günlük toplantıya BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un da katılacağına dikkat çeken Eroğlu, Ban’ın ilk gün sabah, ikinci gün de öğleden sonra toplantıya başkanlık edeceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, New York’daki toplantıya ilişkin beklentilerine ilişkin soruya karşılık da, “Bir ümitle, bir anlaşma olacağı inancıyla New York’a gidiyoruz” dedi.

Eroğlu, şöyle devam etti:

“Burada bazı yakınlaşmalar sağladık. Ana konularda hala bazı anlaşmazlıklar vardır. Ümit ederim, New York zirvesinde bu ana konulardaki anlaşmazlıkları da aşar ve Kıbrıs Türk halkının kabul edebileceği bir anlaşmaya varırız.”

Bir anlaşma olabileceği yönündeki ümidini hala koruduğunu söyleyen Eroğlu, “Ama şunu bilmek gerekir ki, Kıbrıs Türk halkının memnun olacağı, gönül rahatlığıyla referandumda oy verebileceği bir anlaşma arayışı içindeyiz. Bu konudaki kararlılığımız devam ediyor” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 814 defa okunmuştur