LEFKE TEK YÜREK

LEFKE TEK YÜREK

Lefke Bölgesi Sivil Toplum Örgütleri ve Kuruluşları Koordinasyon Komitesi, “Lefke bölgesine petrol dolum tesisi kurulmasına hayır” konulu panel düzenledi. Lefke, Çevre ve Tanıtma Derneği Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen panele, Biyo

A+A-

 

 

Lefke Bölgesi Sivil Toplum Örgütleri dolum tesisi konusunu konuştu, sonuç:

“DOLUM TESİSİNE HAYIR”

 

Lefke Bölgesi Sivil Toplum Örgütleri ve Kuruluşları Koordinasyon Komitesi, “Lefke bölgesine petrol dolum tesisi kurulmasına hayır” konulu panel düzenledi. Lefke, Çevre ve Tanıtma Derneği Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen panele, Biyologlar Derneği adına yönetim kurulu üyesi Hasan Sarpten, Yeşil Barış Hareketi Başkanı Doğan Sahir, Kıbrıs Türk Rehberler Birliği Başkanı Hasan Karlıtaş, TEMA Vakfı KKTC Temsilcisi Yrd. Doç. Ediz Tuncel, ÇEKOVA Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Arkın ve Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Asbaşkanı Teksen Köroğlu konuşmacı olarak katıldı.

Konuşmacıların 10’ar dakikalık sunum yaptığı panelde, petrol dolum tesisinin Lefke bölgesine neler getirip neler götürebileceği tartışıldı.

Konuşmacılar, konuyla ilgili olarak hazırlanan ÇED raporunda ciddi hatalar olduğunu savunarak, ilgili firma tarafından sunulan ÇED çalışmasında biyolojik çeşitlilik ve habitatların yapısının eksik ve yanlış olduğunun tespit edildiğini kaydettiler.

Söz konusu yatırımda her şey yolunda gitse bile, yapılması aşamasında birçok ağacın kesileceğini ifade eden konuşmacılar, petrolün çıkarılmasından taşınmasına ve depolanmasına kadar her safhada riskler bulunduğunu belirttiler.

Panele katılan konuşmacılar, Lefke bölgesine böylesi bir tesisin kurulmaması için mücadelelerini sürdüreceklerini de ifade ettiler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 831 defa okunmuştur