LEDRADA BMYE PROTESTO

LEDRA'DA BM'YE PROTESTO

1 Eylül Barış Günü'nde bu kez "barış mitingi" olmadı, "Barış Gücü" protesto edildi. Dün akşam Kuğulu Park'ta toplanan yaklaşık 400 kişilik grup, şarkılar ve sloganlarla "ara bölge"ye geçti. Ledra Palace barikatında, pankartları toplayarak işlem yapan eyle

A+A-


1 Eylül Barış Günü'nde bu kez "barış mitingi" olmadı, "Barış Gücü" protesto edildi.
Dün akşam Kuğulu Park'ta toplanan yaklaşık 400 kişilik grup, şarkılar ve sloganlarla "ara bölge"ye geçti.
Ledra Palace barikatında, pankartları toplayarak işlem yapan eylemciler, daha sonra ara bölgede Birleşmiş Milletler binası önünde toplandı.
Yol boyunca "Evine Dön Ayşe", "Evine Dön Coni" şarkıları söylendi, "Barış Hemen Şimdi", "Barış Bizim Ellerimizde", "Sömürgeciler Dışarı" sloganları atıldı.
Etkinliğe, özellikle Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası ve Baraka Kültür Derneği kitlesel katılım gösterdi; KTOEÖS, KTÖS, GÜÇ-SEN, DAÜ-BİRSEN, TIP-İŞ, BASIN-SEN, Baraka Kültür Merkezi, YKP, Barikat, Gelecek gazetesi, Pir Sultan Abdal Derneği, KGP, Çağ-Sen destek verdi.
Ayrıca, Feminist Atölye, Sınırı Aşan Eller, Yurtsever Kadınlar Birliği de ara bölgedeki eyleme katıldı, "Barış sadece erkeklere bırakılmayacak kadar kıymetlidir" diyerek, açıklamasını okudu.  Açıklamada, Kıbrıs sorununun bir an önce federal bir çözüme kavuşturulması için sahibi irade ortaya konması istendi.
Birleşmiş Milletler komutanlarının çatıdan izlediği eylemde, sendika temsilcileri BM önüne siyah çelenk bıraktı, "Sol Anahtarı"nın müzikleri eşliğinde eylemciler şarkılar söyledi, dans etti.
Eylem, sendikalar adına Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası Örgütlenme Sekreteri Aziz Selengin bir konuşma yaparak, "Savaşsız, sömürüsüz ve insanlığın barış içinde yaşadığı bir dünya için emperyalizme karşı örgütleneceğiz" dedi.

Bu haber toplam 2071 defa okunmuştur