KÜÇÜKÜN SÖZLERİNE TEPKİ

KÜÇÜK'ÜN SÖZLERİNE TEPKİ

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Başbakan İrsen Küçük'ün, Ulusal Birlik Partisi'nin bir toplantısında "bayramdan sonra kamuya yeni istihdam yapılacağını" açıklamasının son derece yakışıksız, devleti partileştiren ve hükümetin partizan anlayışını o

A+A-

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Başbakan İrsen Küçük'ün, Ulusal Birlik Partisi'nin bir toplantısında "bayramdan sonra kamuya yeni istihdam yapılacağını" açıklamasının son derece yakışıksız, devleti partileştiren ve hükümetin partizan anlayışını ortaya çıkaran bir tavır olduğunu kaydetti.

 

İşte açıklamanın tam metni;

 

“Geçtiğimiz gün, Başbakan Sn. İrsen Küçük'ün, Ulusal Birlik Partisi'nin bir toplantısında "bayramdan sonra kamuya yeni istihdam yapılacağını" açıklaması son derece yakışıksız, devleti partileştiren ve hükümetin partizan anlayışını ortaya çıkaran bir tavırdır.
Sayın İrsen Küçük'ü "UBP'nin Başbakanı" gibi davranmaktan ve ülkeyi "UBP'liler ve diğerleri" gibi düşmanca bir anlayışla ayrıştırarak yönetmekten vazgeçmeye çağırırız.
Partimiz, elbette ki gençlerin istihdam edilmesinden yanadır.
Ancak istihdam siyaseti ülkenin ihtiyaçlarına göre, fırsat eşitliği, şeffaflık, katılımcılık ve insanlarımızın bilgisi, becerisi, yeteneği kriterlerine bağlı olarak oluşturulmalıdır.

Bir süredir, Başbakanlıkta gizli gizli mülakatlar yapıldığı, Ulusal Birlik Partili örgütlerin istihdam listeleri hazırladığı, hatta bu yönde kendi içinde çatıştığı iddiaları, UBP Başkanı İrsen Küçük'ün bu açıklaması ile doğrulanmıştır.
Kamu hizmeti komisyonunun bay pas edilerek Kamuya "özel sözleşme" ya da "danışmanlık" adı altına yapılan yüzlerce partizan istihdamdan sonra, aynı yöntemle bayramdan sonra yeni istihdamlar yapılacağı yönündeki açıklama, partizanlığın daha da hortlayacağının göstergesidir.
Bir yandan, kamu çalışanları ve emeklilere yönelik pek çok hak "ekonomik tedbir" adı altında geriletilmeye, kamuya ait kıymetler peşkeş çekilmeye çalışılırken, öte yandan kamu kaynaklarının partizan amaçlar için kullanılması kabul edilebilir değildir.
Bu tür davranışların Anayasanın fırsat eşitliği ilkesine aykırı olduğunu bir kez daha hatırlatır ve Ulusal Birlik Partisi'ni, insanlarımızı kamplara bölen ve toplumda kalıcı yaralar açan ağır partizan tavırlarından geri durmaya, toplumsal uzlaşı sağlanmayan adımları atmaktan kaçınmaya çağırır, ülkeyi parti toplantılarında yönetme alışkanlığının da terk edilmesi gerektiğini anımsatırız.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1085 defa okunmuştur