KÜÇÜKE 5 BAŞLIK

KÜÇÜK'E '5 BAŞLIK'

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), kendisine göre acilen çözülmesi gereken beş konuyu kamuoyuyla paylaştı. KTAMS’ın, acil olarak çözülmesi istediği 5 başlığı, kendince çözümleriyle birlikte bir süre önce Başbakan İrsen Küçük’e ilett

A+A-

 

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), kendisine göre acilen çözülmesi gereken beş konuyu kamuoyuyla paylaştı. KTAMS’ın, acil olarak çözülmesi istediği 5 başlığı, kendince çözümleriyle birlikte bir süre önce Başbakan İrsen Küçük’e ilettiği belirtildi.

Acil olarak çözülmesini talep ettiği 5 başlığı kamuoyuyla paylaşmak amacıyla bugün basın toplantısı düzenleyen KTAMS, beş başlık dışında gününde ödenmeyen maaşlar ile Kıbrıs Rum Yönetimi’nin petrol ve doğal gaz arama çalışmaları hakkındaki görüşlerini de basının bilgisine getirdi.

Basın toplantısı metninde hayat pahalılığı ve buna bağılı eşel-mobil’in derhal uygulanması; 44/2006 Sayılı derece terfilerini düzenleyen yasanın tüm kamuda eksiksiz uygulanması, vardiya ve rotasyon çalışanların haklarını ve çalışma işleyişini düzenleyen tüzüğün yapılması; on-call ödeneğinin çıkarılması; istihdamlar olmak üzere beş başlık yer aldı.

Açıklamada, ortaya çıkan hayat pahalılığının maaşlarda yarattığı geriye gidişi ve düşen alım gücünü kısmen koruyan eşel-mobil’in ivedilikle yeniden hayata geçirilmesi talep edildi. Ağustos 2011 itibarıyla hayat pahalılığın gösteresi olarak kabul edilen bir yıllık HP’nin yüzde 10.95 olduğu ifade edilerek, “(Hükümet’in) biz maaşları düşürmedik açıklamaları gerçek değildir tam tersi çalışanların maaşları Devlet Planlama Örgütü verilerine göre yüzde 11 oranında gerilemiştir” denildi.

ÖDENMEYEN MAAŞLAR

Hükümet’in 30 Eylül tarihinde ödemesi gerekin maaşları bugün itibarıyla hala ödemediği belirtilen açıklamada, kendi çalışanının maaşını ödeyebilmek için gerekli mali kaynağı Türkiye’deki Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP)’nin dayattığı neo liberal politikalara dayalı yasaların Meclis’ten geçirilmesiyle sağlayan UBP Hükümeti’nin bu politikasının teslimiyetçi politika olduğu iddia edildi.

DOĞAL GAZ

KTAMS basın toplantısında okunan yazılı açıklamada, KTAMS’ın emperyalizm ve ona hizmet edenlerin oyununa gelerek nedeni ne isterse olsun adada yeniden savaş yaşanmasını istemediği vurgulanarak, çokuluslu şirketlerin gölgesindeki doğal gaz arama konusuna dikkat edilmesi gerektiği belirtildi.

Çokuluslu şirketlerin adada ve denizlerde savaş rüzgarları estirerek iki toplumu savaş psikolojisiyle gerdiği iddia edilen açıklamada, “Bütün bu süreç içerisinde UBP Hükümeti tam bir aciz ve ne yapacağını bilmez bir durumda hareket etmekte AKP’nin bir şubesi gibi hareket etmektedir” iddiası yer aldı.

KTAMS, bu konunun bulunacak bir çözümden sonra sadece Kıbrıslı Türk ve Rumların vereceği ortak kararla çözülmesi gerektiği dile getirildi ve şöyle denildi:

“Bu nedenle iki toplum liderine ve uluslararası topluma seslenmek istiyoruz. Biz, sebebi ne isterse olsun ve nereden gelirse gelsin yeni savaşlar ve açılar istemiyoruz. New York görüşmelerine giden toplumlararası müzakere sürecini baltalayacak girişimlerden ve tahriklerden kaçınılmasını Kıbrıs’ta kalıcı ve adil bir barış sağlanması için her iki liderin de dikkatini ve enerjilerini müzakere sürecine yönlendirmelerini talep ediyoruz.”

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 954 defa okunmuştur