Küçük, 2014ü hedef gösteridi

Küçük, 2014'ü hedef gösteridi

İ.Küçük: 2014 YILINA KADAR ÜLKEDE YAŞAM STANDARDI YÜKSELECEK

A+A-

HÜKÜMETİN YAPTIĞI ÇALIŞMALAR VE PROJELERİN ANLATILDIĞI TOPLANTIDA BÖLGE HALKININ SORUNLARI DA ELE ALINDI

KÜÇÜK: “KKTC EKONOMİSİNDE BU YIL YÜZDE 4’LÜK BÜYÜME HEDEFLENİYOR”

“2014 YILINA KADAR ÜLKEDE YAŞAM STANDARDI YÜKSELECEK”

Başbakan İrsen Küçük, küresel krize rağmen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ekonomisinin iyi bir düzeyde olduğunu ve bu yılın sonunda yüzde 4’lük büyüme hedeflendiğini söyledi.

Küçük, hükümetin 2014 yılına kadar altyapı, sağlık, turizm ve eğitim alanındaki hedefleri hayata geçirerek, ülkenin yaşam standardını yükselteceklerini vurguladı.

UBP Lapta Bölge Toplantısı dün akşam yapıldı. Hükümetin yaptığı çalışmalar ve projelerin anlatıldığı toplantıda bölge halkının sorunları da ele alındı.

Lapta Belediyesi Şehit İbrahim Nidai Parkı’nda gerçekleştirilen toplantıya UBP Genel Başkanı ve Başbakan İrsen Küçük ile eşi Gülin Küçük, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, Maliye Bakanı Ersin Tatar, Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, Girne Bölgesi milletvekilleri, Girne Kaymakamı Gürkan Kara, Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy, Alsancak Belediye Başkanı Yücel Atakara, Başbakanlık Müsteşarı Hüdaverdi Aksoy ve partililer katıldı.

NAMSOY

Toplantının açılış konuşmasını yapan Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy, ülkenin çok zor bir dönemden geçtiğini ve bugün en önemli sorunun iş ve aş olduğunu belirterek, hükümetin ülkenin güzel günlere ulaşması konusunda çalıştığını söyledi.

NUMAN

UBP Girne Milletvekili ve Girne İlçe Başkanı Necdet Numan da konuşmasında, küresel kriz nedeniyle KKTC'nin de sıkıntılı bir dönemden geçtiğini, ancak bu sorunların Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hükümetlerinin işbirliğinde aşılacağını belirtti.

Erken seçim isteyen muhalefet partilerini de eleştiren Numan, UBP'nin istihdam yönünde verdiği sözleri de yerine getireceğini belirtti.

KÜÇÜK

Toplantıda konuşan UBP Genel Başkanı ve Başbakan İrsen Küçük, erken seçimin ardından göreve gelen UBP Hükümeti’nin çok zor koşulların sürdüğü, ekonomisi çökmüş bir emaneti devraldığını söyledi.

Başbakan Küçük, 2 yıllık sürede, Anavatan Türkiye ile işbirliği içinde aldıkları tedbirlerle, ülke ekonomisinde ciddi bir iyileşme yaşanmaya başladığını kaydetti.

Güney Kıbrıs, Yunanistan, İngiltere gibi birçok Avrupa ülkesini etkileyen küresel ekonomik krize rağmen, KKTC ekonomisinde 2011 yılında yüzde 4’lük bir büyüme beklendiğini dile getiren Başbakan Küçük, bu büyümenin Türkiye ile işbirliği içinde alınan ekonomik tedbirlerin sonucu olduğunu söyledi.

2011 yılında bütçe açığını 100 milyon Türk Lirası’na indirmeyi, 2012 yılında ise bütçe açığını tamamen kapatmayı hedeflediklerini söyleyen Küçük, hükümet olarak, ülke ekonomisini düze çıkartmak ve halka daha fazla hizmet sunmak için çalıştıklarını belirtti.

Başbakan Küçük, ülke turizmi ve ihracatında ciddi gelişme yaşandığını kaydederek, son dönemde yüksek öğrenimde öğrenci sayısının artmaya başlamasının da sevindirici olduğunu ifade etti.

Altyapı çalışmalarına da büyük önem verdiklerini belirten Başbakan Küçük, ülkede yeni duble yollar yapılması, yol güvenliğinin arttırılması ve karayollarının Avrupa standartlarına ulaşması yönündeki projelerle ilgili bilgi verdi.

Ülkede ucuz ve güvenli sağlık hizmeti verilmesine olanak sağlamak için çalıştıklarını söyleyen Küçük, bu kapsamda 2012 yılında Lefkoşa’ya yeni bir devlet hastanesinin temellerinin atılmasının gündemde olduğunu bildirdi.

Başbakan Küçük, UBP Hükümeti’nin 2014'te yapılacak genel seçime kadar, vatandaşların hayat standartlarını yükseltmek için durmadan çalışacağını vurguladı.

Türkiye ile ilişkilerin en üst düzeyde uyum içinde gittiğine de işaret eden İrsen Küçük, bu işbirliğiyle, KKTC'nin adım adım çok daha güzel günlere ulaşacağını söyledi.

Başbakan İrsen Küçük konuşmasının ardından vatandaşların sorunlarını dinledi.

Bu haber toplam 705 defa okunmuştur