KTFF’DE HAREKETLİ SAATLER

KTFF’DE HAREKETLİ SAATLER

Çetinkaya vazgeçti Transferin bitimine sayılı günler kala, transfer yönetmeliğinin değiştirilmesini etik bulmadığını söyleyen Sertoğlu’na Zaman Gazetesi yazarı Atıf Keçeci ve TFF yönetim kurulu üyesi Yemen Ekşioğlu sert çıkıştılar, Türkiye’

A+A-

 

Çetinkaya vazgeçti

 

Transferin bitimine sayılı günler kala, transfer yönetmeliğinin değiştirilmesini etik bulmadığını söyleyen Sertoğlu’na Zaman Gazetesi yazarı Atıf Keçeci ve TFF yönetim kurulu üyesi Yemen Ekşioğlu sert çıkıştılar, Türkiye’de ceza alan futbolcuların Kuzey Kıbrıs’ta oynamaması için girişimlere başlayacaklarını belirttiler.

 

Federasyonda yaşanan bu gelişmeler ardından, akşam saatlerinde Çetinkaya yönetimi almış olduğu karar ile Barış Memiş transferinden vazgeçtiğini spor kamuoyununa bildirdi.

 

YeniDÜZEN Spor Servisi

Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu (KTFF) Başkanı Hasan Sertoğlu dün öğlen bir basın toplantısı yaparak gündemdeki Barış Memiş’in Çetinkaya’ya transferi ile ilgili görüşlerini basınla paylaştı.

Çetinkaya’nın Barış Memiş transferi ve ardından KTFF’nin doping kullanmaktan ceza almasına rağmen Barış’ın lisans çıkarmasına yeşil ışık yakması ile alevlenen tartışmalara yeni bir boyut eklendi. Adada bulunan Türkiye Futbol Federasyonu Yöneticisi Yemen Ekşioğlu Federasyon Başkanı Hasan Sertoğlu’nun düzenlediği basın toplantısına seyirci olarak katılmasına rağmen; toplantının sonunda söz alarak zehir zemberek konuştu. Sertoğlu’nun “Barış’a etik olmasa da oynamasına izin vereceğiz” şeklindeki tutumunu eleştiren Yemen Ekşioğlu bu kararı alan Sertoğlu yönetimine “Siz futbolu değil, bir çiftliği idare ediyorsunuz”  diyerek çıkıştı.

Bu sözler üzerine Hasan Sertoğlu’nun bir kararsızlığa kapıldığı ve basın mensuplarına toplantının başında kesin tavırla yönetmeliği değiştirmeyeceğini söylemesine rağmen, yönetim kurulunu toplantıya çağırma kararı aldı. Federasyon yönetimi bugün toplanarak bir karar üretmesi bekleniyor.

 

DAKİKA DAKİKA BASIN TOPLANTISI

KT Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Sertoğlu, Saat 12.00’de basının karşısına çıktı. 9 Aylık süre zarfında yaptığı icraatlardan kısaca bahsettikten sonra gündemdeki Barış Memiş olayı hakkındaki görüşlerini açıkladı. Basın toplantısından bir kaç dakika önce Federasyona gelen Türkiye’nin tanınmış yönetici ve spor yazarı Atıf Keçeci ile TFF yönetim kurulu üyesi ve spor yazarı Yemen Ekşioğlu’da basın toplantısını izlemek için basın mensuplarının arasında yerlerini aldılar.

 

“TRANSFER YÖNETMELİĞİNİ DEĞİŞTİRMEM”

Hasan Sertoğlu, Basın Mensuplarına yaptığı açıklamada transferin 2 ay önce başladığını ve transfer döneminin bitmesine sayılı günler kala bu yönetmeliği değiştirmeyeceğini açıkladı. Sertoğlu “Çetinkaya dopingli bir futbolcu oynatmak isteyerek etik olmayan bir yola girmiştir. Ben de bu yönetmeliği değiştirmeye kalkarsam ve bunu transferin son günleri yaparsam bu da etik olmaz. Bu nedenle transfer yönetmeliğini değiştirmeyeceğim” Bizim başaramadığımız nokta Çetinkaya’yı bu kararından vazgeçirememektir” diye konuştu. Bu arada salona Çetinkaya yöneticsi Erhan Başay da girerek basın mensupları ile yapılan konuşmaları takip etti.

 

“UNUTTUK”

Basın mensuplarının sorusu üzerine Hasan Sertoğlu daha önce de Küçük Kaymalı’nın kendi başkanlığı döneminde böyle bir yola girdiğini bu sorun varken Transfer Yönetmeliği’nin neden değiştirilmediğini sormaları üzerine kendisinin de bu yolda bir hamle yaptığını ve bundan bin pişman olduğunu, takımının az daha bu nedenle küme düşme noktasına geldiğini itiraf eden Sertoğlu, yönetmeliği değiştirmeme gerekçesi olarak “unuttuk” cevabını verdi.

 

ATIF KEÇECİ ZEHİR ZEMBEREK

Başta KTSYD Başkanı Ogün Genç Kaçmaz olmak üzere bazı spor yazarları bu konudaki değerlendirmelerinin ve gidilecek yol hakkındaki görüşlerini iletmelerinin ardından söz alan Zaman Gazetesi köşe yazarı ve eski Beşiktaş Yöneticisi Atıf Keçeci, Barış Memiş’in transferine büyük tepki gösterdi. 

Keçeci Atatürk’ün bir sözüne atfen sporun ahlaklı olması gerektiğini söyledi. Keçeci “Benim gözümde bu yola giren Çetinkaya kulübü sıfırın da altında bir yerde olacaktır. Türkiye Futbol Federasyonu’ndaki bağlantılarıma bir an önce ulaşarak Kıbrıs’taki bu kural dışı olaylara dikkat etmelerini isteyeceğim” diye konuştu. Keçeci ayrıca Çetinkaya yönetiminden birisinin niye burada olduğunu bu toplantıyı bir kulüp yöneticisinin izlememesi gerektiğini de söyledi. Bunun üzerine Erhan Başay salonu terk ederek dışarıda beklemeye başladı.

 

EKŞİOĞLU “FUTBOL DEĞİL ÇİFTLİK YÖNETİYORSUNUZ”

Keçecinin ardından söz alan Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Yemen Ekşioğlu ise, Türkiye’de ceza almış olan oyuncuların burada oynatılmasının doğru olmadığını belirterek Federasyon Başkanı Sertoğlu’na “Bu tür davranışlar içine girerek siz futbolu değil, bir çiftliği idare eder gibi davranıyorsunuz” dedi. Ekşioğlu Federasyonun isterse yetkilerini kullanarak Barış Memiş’in veya ceza almış başka bir futbolcunun oynamasına izin vermeyeceğine vurgu yaparak “Güç sizde. Yanlış yapıyorsunuz” dedi.

 

SERTOĞLU ÇARK ETTİ

Bu konuşmaların ardından Federasyon Başkanı Hasan Sertoğlu, yönetim kurulunu yarın olağanüstü bir şekilde toplamaya çalışacağını ve bu konuda bir karar üretmek için tartışacaklarını belirterek basın toplantısını bitirdi.

 

ÇETİNKAYA VAZGEÇTİ

Çetinkaya Spor Kulübü Basın Sözcüsü Dr. Bülent Dizdarlı Barış Memiş transferi hakkında yönetim kurulu olarak toplandıklarını ve bu transferden vazgeçtiklerini belirtti. Dizdarlı Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nun Kıbrıs Türk futbolunda açmaya çalıştığı temiz sayfaya destek verme adına bu kararı aldıklarını belirtirken yasa ve tüzüklere göre haklı olmalarına rağmen bu kararı aldıklarını söyledi.

Dr. Bülent Dizdarlı yapmış oldukları bu davranıştan sonra bütün spor kamuoyunun ve diğer camiaların UEFA kriterleri doğrultusunda transfer yapmasını ve federasyona tüzük değişikliği yapılana kadar destek verilmesinin en büyük temennileri olduğunu belirtti.

Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu yayınladığı bir bildiri ile Çetinkaya kulübünün attığı bu önemli adımdan dolayı teşekkür etti. Basın bildirisi şöyle:

“Çetinkaya Türk Spor Kulübü’nün 02 Eylül 2011 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti uyruklu futbolcu Barış Memiş için federasyonumuza yapmış olduğu transfer müracaatı, yine aynı tarihte ilgili kulüp tarafından geri çekilmiştir.

 Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu olarak; Çetinkaya Türk Spor Kulübü’ne, genelde Kıbrıs Türk Sporu, özelde ise Kıbrıs Türk Futbolu için yapılmış olan bu önemli adıma teşekkür ederiz”

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1434 defa okunmuştur