KTAMS GREV YERİNE GİTTİ

KTAMS GREV YERİNE GİTTİ

Kaptan: Kıbrıs Türk Petrolleri’nde bir avuç insan Kıbrıs Türkü’nün öz mallarına sahip çıkmaya çalışıyor

A+A-

 

 

 

 

 

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) heyeti, Kıbrıs Türk Petrolleri çalışanlarını Kalecik Dolum Tesisleri’nde ziyaret ederek, greve destek belirtti.

 

KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan burada yaptığı açıklamada, ülkede her gün yeni olaylar, yaptırımlar ve güçlükler çıkarıldığını, çalışanlar üzerindeki baskıların arttığını öne sürdü.

 

Kaptan, ülke insanının yıllar içerisinde kazandırdığı değerlerin, en kolayı seçilerek elden çıkarılmaya çalışıldığını söyledi.

 

Kaptan, Kıbrıs Türk Petrolleri’nde bir avuç insanın Kıbrıs Türkü’nün öz mallarına sahip çıkmaya çalıştığını belirterek, Kıbrıs Türk Petrolleri çalışanlarına ülke malına sahip çıktıkları için KTAMS adına teşekkür etti.Kaptan, KTAMS olarak Dev-İş’in ve çalışanların verdiği mücadeleye destek verdiklerini kaydetti.

 

Kaptan, Alpet’in Kıbrıs Türk Petrolleri bayilerine akaryakıt verecek olmasını eleştirerek, “Belki kısa vadede kendi cüzdanlarını şişirebilirler. Ama ülkenin değerlerinin bu şekilde heba olmasını sağladıkları için aldıkları kararı şiddetle kınıyoruz” dedi.

 

Alpet’in almış olduğu kararın eylemi kırmak için atılan bir adım olduğunu söyleyen Kaptan, Alpet’i aldıkları kararı geri çekmeye davet etti ve aksi takdirde Alpet’le de ilgili karar almak durumunda kalabileceklerini söyledi.

 

 

FELEK

 

Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (Dev-iş) Genel Sekreteri Hasan Felek de, bazı sermaye ve çıkar gruplarının grevin amacını ve hedefini başka taraflara çekmek için işçilere haksızca saldırdıklarını ileri sürdü.

 

Felek, “Başbakan maaşı kadar maaş çekiyorlar, grev yapıyorlar” söyleminin saptırma ve kamuoyunu yanıltma olduğunu savunarak, 47 işçinin Kıbrıs Türk toplumunun malına sahip çıkmak için direndiğini; maaş, soysal ve özlük hakların söz konusu olmadığını söyledi.

 


TÜRK – SEN’DEN, PETROL - İŞ’E “SONUNA KADAR DESTEK”

 

Türk - Sen Genel Başkanı Arslan Bıçaklı, Petrol - İş’in başlattığı süresiz greve “sonuna kadar destek” vereceğini bildirdi.

 

Bıçaklı yazılı açıklamasında, hükümetin, özelleştirmeyle ilgili “ben yaparım olur” zihniyetiyle hareket etmeye devam ettiğini iddia ederek, hükümeti Kıbrıs Türk Petrolleri’nin İnkişaf Sandığı’na ait yüzde 48 hissesini birilerine “peşkeş” çekmeye çalışmakla suçladı.

 

Hükümetin, görüşmelerle ilgili ne çalışanları ne de sendikayı bilgilendirdiğini, tek taraflı olarak böyle bir uygulama içerisine girdiğini savunan Bıçaklı, bunu kınadı.

 

Bıçaklı, hükümeti bu tavrından derhal uzaklaşmaya ve sosyal tarafların sesine kulak vermeye davet ederek, tüm çalışanlara ve halkı, “kendi öz malı olan böylesi güzide kuruluşlara sahip çıkmaya” çağırdı.

 

 


HEMŞİRELER VE EBELER SENDİKASI’NDAN DESTEK

 

Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası, Dev- İş’e bağlı Petrol-İş’in başlattığı greve destek verdi.

 

Sendikadan yapılan açıklamada, hükümet kamu, kurum ve kuruluşlarını sermayeye peşkeş çekmekle suçlanarak, “Özelleştirilen ve özelleştirmek istenen tüm kurum ve kuruluşlar aslında Kıbrıs Türk halkının öz varlıklarıdırlar” denildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 970 defa okunmuştur