1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'HÜKÜMET ÜRETİCİYLE DALGA GEÇİYOR'
KORKU FİLMİ GİBİ

KORKU FİLMİ GİBİ

Karpaz’da Hitchcock’un “Kuşlar” filmini anımsatan olay: Kargalar kuzuları öldürüyor Dipkarpaz köyünde bir hayvan üreticisi kargaların yeni doğmuş kuzuların ölümüne sebep olduklarını söyledi. Gökhan Canpolat isimli hayvan üret

A+A-

Karpaz’da Hitchcock’un “Kuşlar” filmini anımsatan olay:

 

Kargalar kuzuları öldürüyor

 

Dipkarpaz köyünde bir hayvan üreticisi kargaların yeni doğmuş kuzuların ölümüne sebep olduklarını söyledi.

Gökhan Canpolat isimli hayvan üreticisi, kargaların,  yeni doğmuş kuzuların gözlerini oyduğunu, dilini kopardığını ya da kuyruğunun altından didikleyip bağırsaklarını çıkardığını söyledi.

Canpolat, dili koparılan kuzunun süt içemediğini ve açlıktan öldüğünü, gözü oyulan kuzunun ise kan kaybından öldüğünü söyledi.

Kargaların yeni doğmuş tavşanları da yediğini belirten Canpolat, karganın doğadaki her canlıya zarar verdiğini, karganın etçil bir hayvan olduğunu söyledi.

Her yıl ortalama 20 kuzusunun bu şekilde telef olduğunu ifade eden Canpolat, kargalarla ne yapabileceklerini bilmediklerini söyledi.

Kaymakamlığın, hayvan üreticilerine kargaları vurma izni vermesini talep eden Canpolat, avcıların da kavga avı için daha fazla teşvik edilmesi gerektiğini savundu.

 

TİLKİLERDEN  DE ŞİKAYETÇİ

Tilkilerden de şikâyetçi olduklarını dile getiren Canpolat, tilkilerin evlerin dibine kadar geldiğini, kümeslerin tellerini yırtıp tavukları yediğini, evlerin bahçelerindeki ağıllara girip hayvanlara zarar verdiğini sözlerine ekledi.

Devletin hayvancılara yeterli desteğinin olmadığının altını çizen Canpolat, “hayvan üretemiyorum” dedi. Canpolat, doğanın dengesinin bozulmaması için tilki ve karga öldürmenin yasak olduğunu ancak, bu hayvanların çoğalmasının da doğada denge sorunu yarattığını söyledi.

 

TÜM CANLILAR, KARGALARIN YEMEK MENÜSÜNDE

Uzmanlardan edinilen bilgiler doğrultusunda kargaların sadece leş değil her türlü hayvan ve bitkiyi tükettiği söyleniyor. Ortalama ömürleri 40 yıl olan Kargaların, hemen hemen her şeyi yediğini belirtiliyor.

Uzmanlar, kargaların, çöplükleri karıştırdıklarını, böcek, kurt, fare, leş, böğürtlen, mısır gibi çok çeşitli besinlerle beslendiklerinin altını çiziyor. Yetişkin bir karganın günde 300 gramdan fazla yiyecek tükettiği, bilindiği kadarıyla, ceviz, palamut, incir gibi orman ürünlerini de tükettiği verilen bilgiler arasında.

Kargaların, küçük bir yüzölçümüne sahip doğalarda ise sayılarının fazla olması bu şekilde geniş bir yemek menüsüne sahip olmalarından dolayı yerel halka her zaman büyük sıkıntılar yarattıkları da bilinen gerçekler arasında.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1621 defa okunmuştur