KOMİTE TOPLANTISINA ERTELEME

KOMİTE TOPLANTISINA ERTELEME

Cumhuriyet Meclisi Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi'nin, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 21 Eylül'de New York'ta imzaladığı Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması'nı ele alacağı bugünkü toplantısı ertelendi. Hukuk ve

A+A-

Cumhuriyet Meclisi Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi'nin, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 21 Eylül'de New York'ta imzaladığı Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması'nı ele alacağı bugünkü toplantısı ertelendi.

Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi Başkanı, Ulusal Birlik Partisi (UBP) Girne Milletvekili Mehmet Tancer'den alınan bilgiye göre, komitenin bugün öğleden sonra yapacağı duyurulan toplantısı, Başbakan İrsen Küçük'ün talimatı üzerine ertelendi.

Tancer, yaptığı açıklamada, ''Sayın Başbakanımızın talimatı üzerine erteledik. Başbakan, parti başkanları ile konuyu istişare etmek istemiş. Aldığım bilgi bu doğrultuda'' dedi.

Tancer, komite toplantısı için tarihin belli olmadığını, yarın, Cumartesi veya Pazartesi günü toplanabileceklerini ifade ederek, ''Başbakanımızın talimatını bekliyoruz'' dedi.

5 kişilik Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi; 3 Ulusal Birlik Partisi (UBP) ve 2 Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) milletvekilinden oluşuyor. Üyeler şunlar:

Mehmet Tancer (UBP Girne Milletvekili), Zorlu Töre, (UBP Lefkoşa Milletvekili), Ali Rıza Usluer (UBP İskele Milletvekili), Kadri Fellahoğlu (CTP Lefkoşa Milletvekili), Salih İzbul (CTP Girne Milletvekili).

Anlaşma, komitedeki görüşmelerin tamamlanmasından sonra, Meclis Genel Kurulu gündemine girecek.

Meclis İç tüzüğü gereği, uluslararası anlaşmalar gerek komitede, gerekse genel kurulda kendiliğinden ivedilikle ilk sırada görüşülüyor.

Anlaşmayla ilgili tasarı, diğer yasa tasarıları gibi bir süreç izlenerek görüşülüp onaya sunulacak ve kabulü için toplantıya katılan milletvekillerinin salt çoğunluğu yeterli olacak.

Ana muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Parti Meclisi (PM) dün akşam yaptığı toplantıda, Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması'na ''hayır'' deme kararı almıştı.

Anlaşmaya, muhalefetteki, Toplumcu Demokrasi Partisi'nin de (TDP) ''hayır'' demesi bekleniyor.

CTP ve TDP'nin vereceği ''hayır'' oyları, anlaşmanın Meclis’te kabulüne engel oluşturmuyor.

50 sandalyeli Cumhuriyet Meclisi'nde iktidardaki Ulusal Birlik Partisi'nin (UBP) 27 milletvekili var. Muhalefette bulunan Demokrat Parti (DP), Özgürlük ve Reform Partisi (ÖRP) ile Demokrasi ve Güven Partisi (DGP) anlaşamaya destek veriyor.

Cumhuriyet Meclisi'ndeki sandalye dağılımı şöyle:

UBP: 27, CTP: 15, TDP: 3, DP: 2, ÖRP: 2, DGP:1

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1293 defa okunmuştur