KOLAY ÇÖZÜMDEN VAZGEÇİN

'KOLAY ÇÖZÜMDEN VAZGEÇİN'

Kıbrıs Türk Ticaret Odası, hükümetin ve ekonomik aktörlerin, KKTC ekonomisinin yapısal sorunlarına yoğunlaşmalarını istedi

A+A-

 

Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO), hükümetin ve ekonomik aktörlerin, KKTC ekonomisinin yapısal sorunlarına yoğunlaşmalarını istedi.

KTTO, dünya ekonomilerinde görülen kriz ve KKTC’ye yansımalarını değerlendirerek, “hükümet ve ekonomik aktörlere kolay çözümden vazgeçilmesi” çağrısı yaptı.

Dünya ekonomilerinde yaşanan krizin döviz kurlarında ve borsalarında yaşanan iniş ve çıkışların Kıbrıs Türk ekonomisini yakından etkilediğini belirten KTTO, döviz kurlarındaki artışları, “ekonomide yeni bir dengenin oluşmaya başladığının işareti” olarak değerlendirdi.

KTTO yaptığı yazılı açıklamada, dünyanın belli başlı ekonomileri olarak Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği’ndeki borç yönetimi konusunda başlayan tartışma ve krizlerin, artık iyice küreselleşmiş olan ekonomik çevrimler içinde bulunan her ülkeyi ve herkesi yakından etkilediğini kaydederek, bu tartışma ve krizlerin sonucu olarak döviz kurlarında ve borsalarda yaşanan iniş-çıkışların, Kıbrıs Türk ekonomisini de yakından etkilediğini kaydetti.

EKONOMİDE YENİ DENGE

Açıklamada, döviz kurlarındaki artışların, ekonomide yeni bir dengenin oluşmaya başladığının işareti olarak değerlendirilmesi gerektiği savunularak şöyle denildi:

“Ne var ki, Kıbrıs Türk ekonomisinin bu yeni denge içindeki yerinin ne olacağı da KKTC hükümeti tarafından izlenen politikalardan etkilenecektir. KKTC hükümetinin öncelikli görevi, dünya ve bölge ekonomilerini izleme konusundaki yeteneği kanıtlanmış olan Türkiye hükümetinden de destek alarak, KKTC ekonomisinin bölge ekonomilerine göre avantaj ve dezavantajlarını yeniden saptamak ve oluşmakta olan denge içindeki rolümüzü gerçekçi bir şekilde saptamaktır.

Dünyanın içinde geçmekte olan ekonomik sarsıntı, esas olanın gerçekçi politikalar izlemek olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır. Devletler, yurttaşlarına ancak ürettikleri mal ve hizmetlerin karşılığı olan refah seviyesini sağlayabilirler. Borçlanma yoluyla sağlanan refah sürdürülebilir değildir ve eninde sonunda bir kriz ile sonuçlanmak durumdadır.”

KRİZİN DEĞERLENDİRİLMESİNDE YETERSİZLİK

KKTC hükümetinin krizi değerlendirme konusunda yetersiz olduğu iddia edilen açıklamada, bunun, yurttaşları, iş insanlarını ve sivil toplum örgütlerini, krizin nedenlerinden daha çok sonuçları ile ilgilenmeye ve bu sonuçların faturasını kendileri yerine başkalarına ödetmenin yollarını aramaya yönelttiği belirtildi.

YAPAY ÖNLEMLERLE ÇÖZÜLEMEZ

Açıklamada, krizin yarattığı sonuçları yapay önlemlerle ortadan kaldırmanın mümkün olmadığı ileri sürülerek şöyle devam edildi:

“Kriz, bir refah daralmasına neden olacaksa, buna sabır, cesaret ve gelecek vizyonumuza bağlı olarak katlanmak gerekmektedir.

Krizin yarattığı sonuçları avantaja dönüştürmek için ise, yatırım ortamını iyileştirerek daha fazla yabancı sermaye çekebilmemiz ve çalışma hayatını verimlileştirerek ürettiğimiz mal ve hizmetleri daha uygun koşullar ile dünya pazarına sunabilmemiz gerekmektedir. Kıbrıs Türk halkının yaşamında gerçek bir refah artışı sağlamak da buna bağlıdır. Kıbrıs Türk Ticaret Odası, başta hükümetimiz olmak üzere bütün ekonomik aktörleri, ‘kolay çözümler’ aramaktan vazgeçmeye ve KKTC ekonomisinin yapısal sorunlarına yoğunlaşmaya davet etmektedir.”

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 517 defa okunmuştur