KÖKLÜ REFORM ŞART

'KÖKLÜ REFORM ŞART'

Kuzey Kıbrıs Et Tedariki ve İmalatçıları Birliği (KETİB), hayvancılık sektöründe köklü ve rasyonel politika değişikliğine giderek ihracat, imalat ve tüketici için karkas et ithalatını “kurallı ve objektif kriterlerle” serbest bırakması için hü

A+A-

 

Kuzey Kıbrıs Et Tedariki ve İmalatçıları Birliği (KETİB), hayvancılık sektöründe köklü ve rasyonel politika değişikliğine giderek ihracat, imalat ve tüketici için karkas et ithalatını “kurallı ve objektif kriterlerle” serbest bırakması için hükümete çağrı yaptı.

Kuzey Kıbrıs Et Tedariki ve İmalatçıları Birliği (KETİB)’nin  yazılı açıklamasında, hayvan fiyatlarının dünyaya ve Güney Kıbrıs’a kıyasla oldukça yüksek olması nedeniyle et fiyatlarının  da yüksek olduğuna dikkat çekilerek, “Bu yüzden hem vatandaşlar, hem et imalatçıları, hem de başta turizm ve üniversite olmak üzere sektörler zarar görmektedir” denildi.

Güney ile Kuzey Kıbrıs arasındaki fiyat farklılığının ortalama yüzde 50  civarında olduğu belirtilerek; gerek vatandaşların, gerekse  birçok otel, restoran ve kasabın et ihtiyacını Güney’den karşıladığı kaydedilen açıklamada, şunlar ifade edildi:

“Kuzey Kıbrıs Et Tedariki ve İmalatçıları Birliği (KETİB) olarak yaptığımız bilimsel hesaplamalara göre, yılda 70 milyon TL’yi sadece et ihtiyacı için Güney’e aktarmaktayız. Bundan sadece devletin kaybı yıllık 20-25 milyon TL’dir. Bu para, kaçakçıların cebine girmekte ve piyasada da haksız rekabete neden olmaktadır.

KKTC’nin yılda, et imalatı ve iç tüketim için 12 bin ton civarı karkas ete ihtiyacı var. Bunun için, yıllık 255 bin  adet küçükbaş (kuzu ve oğlak) ve 18 bin 750 civarı büyükbaş kesilmesi gerekir. Halbuki, resmi veriler bu rakamların çok çok altındadır. Ama hükümet aymazlık içinde ‘duymadım-görmedim’ havasında davranmaktadır.”

Ülkede,  toptan-perakende ve imalat için iç piyasa ihtiyacını karşılayacak miktarda küçük ve büyükbaş hayvan varlığı bulunmadığı belirtilen açıklamada, şu görüşler kaydedildi:

“Bunun için hükümet, rasyonel bir politika ile ithalatını serbest bırakması gerekirken, aksine son günlerde Hayvancılar Birliği’nin rekabet kurallarını hiçe sayan organize baskısı ve yönlendirmesi ile (Rekabet Kurulu nerede?) küçük ve büyükbaş canlı hayvan fiyatlarını yüzde 12-15 civarında artırmıştır.

Bu artış, haliyle perakende et fiyatlarını yüzde 15 civarında artırdı. Dövizdeki artışla Güney-Kuzey et fiyatları arasında makasın kapanması beklenirken, birileri büyük bir operasyonla topyekün Kuzey fiyatlarının artmasını sağlamış ve bu şekilde Güney’den Kuzey ’e perakende ve toptan et girişinin devamını sağlamıştır

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 831 defa okunmuştur