1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ALBAYRAK KORKUTTU
KKTC İLE ANLAŞMA İMZALARIZ

'KKTC İLE ANLAŞMA İMZALARIZ'

Güney Kıbrıs Rum yönetiminin Adanın güneyinde sondaj faaliyetlerine başlaması halinde Türkiye ile KKTC arasında bir Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması yapılması hususunda mutabakata varıldı. TC Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı

A+A-

 

Güney Kıbrıs Rum yönetiminin Adanın güneyinde sondaj faaliyetlerine başlaması halinde Türkiye ile KKTC arasında bir Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması yapılması hususunda mutabakata varıldı.

TC Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı başkanlığında Petrol İşleri Genel Müdürlüğü, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı ve Dışişleri Bakanlığı yetkililerinden oluşan bir heyet yarın KKTC'de temaslarda bulunacağı kaydedildi. Heyetin KKTC hükümetinin daveti üzerine geleceği belirtildi.

Kıbrıs Rum yönetiminin Doğu Akdeniz'de tek yanlı petrol arama girişimlerine ilişkin KKTC ve Türkiye Dışişleri Bakanlığı temsilcileri bugün Ankara'da bir araya geldi.

TC Dışişleri Bakanlığı'nda basına kapalı olarak düzenlenen toplantıya Dışişleri Bakanlığı, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı ile bu bakanlıklara bağlı ilgili daire müdürlüklerinden uzmanların da yer aldığı KKTC heyeti, Türkiye Dışişleri Bakanlığı ve diğer bazı kamu kuruluşlarından uzmanlar katıldı.

Toplantıda, Ankara'da 9 Eylül'de yapılan toplantıda alınan kararların hayata geçirilmesine ilişkin adımları üzerinde duruldu.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, hafta başında, Ankara'da petrol ve doğal gaz konusunda yapılacak toplantıya KKTC'yi temsilen Özel Temsilcisi Kudret Özersay başkanlığında bir heyetin katılacağını açıklamıştı.

KITA SAHANLIĞI SINIRLANDIRMA ANLAŞMASI…

Bu arada, TC Dışişleri Bakanlığı, Güney Kıbrıs Rum yönetiminin Adanın güneyinde sondaj faaliyetlerine başlaması halinde Türkiye ile KKTC arasında bir Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması yapılması hususunda mutabakata varıldığını bildirdi.

Bakanlık tarafından Türkiye-KKTC Kıta Sahanlığı Sınırlandırması Anlaşması Görüşmeleri başlığı altında yapılan açıklamada, Türkiye hükümetinin daveti çerçevesinde bugün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin ilgili kurum temsilcilerinden müteşekkil bir heyetle Bakanlıkta teknik görüşmeler yapıldığı bildirildi.

Açıklamada şunlar belirtildi:

"Yapılan görüşmeler neticesinde Güney Kıbrıs Rum yönetiminin Adanın güneyinde sondaj faaliyetlerine başlaması halinde Türkiye ile KKTC arasında bir Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması yapılması hususunda mutabakata varılmıştır."

KKTC hükümetinin daveti üzerine TC Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı başkanlığında Petrol İşleri Genel Müdürlüğü, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı ve Dışişleri Bakanlığı yetkililerinden oluşan bir heyetin de yarın KKTC'de temaslarda bulunacağı kaydedildi.


DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

 

Dışişleri Bakanlığı, KKTC ile Türkiye Cumhuriyeti arasında kıta sahanlığı sınırlandırma anlaşması yapılması mutabakatının, Kıbrıs Türk halkının ada ve çevresindeki tüm doğal kaynaklar üzerindeki eşit haklarının korunması yönündeki kararlılığının göstergesi olduğunu belirtti.

 

Dışişleri Bakanlığı’nın yazılı açıklamasında, Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin daveti üzerine KKTC Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı başkanlığındaki bir heyetin bugün TC Dışişleri Bakanlığı’nda görüşmelerde bulunduğuna dikkat çekildi.

 

Toplantıya KKTC kurumlarından teknik temsilcilerin de katıldığı belirtilen açıklama, “Toplantıda, Kıbrıs Türk halkının ada ve çevresindeki tüm doğal kaynaklar üzerindeki eşit haklarının korunması yönündeki kararlılık, bir süredir devam eden istişare sürecinin devamı bağlamında bir kez daha vurgulanmış ve bu amaca yönelik olarak atılması öngörülen adımlar üzerinde görüş birliğine varılmıştır” denildi.

 

Açıklamada, “Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin adanın güneyinde sondaj faaliyetlerine başlaması durumunda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti arasında bir kıta sahanlığı sınırlandırma anlaşması yapılması hususunda mutabakata varılmıştır” ifadelerine yer verildi. Açıklamada ayrıca, Türk tarafının Kıbrıs sorununa BM Genel Sekreteri’nin iyi niyet misyonu çerçevesinde yürütülen müzakereler yoluyla yerleşik BM parametreleri zemininde, adil ve kalıcı bir çözüm bulunabilmesini teminen ortaya koyduğu yapıcı çabaları kararlılıkla sürdüreceğine de vurgu yapıldı.

 


 

YARIN HEYET GELİYOR

 

Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Petrol İşleri Genel Müdürlüğü, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ve Dışişleri Bakanlığı yetkililerinden oluşan bir heyet KKTC hükümetinin davetiyle yarın adaya gelecek.

 

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sefa Sadık Aytekin başkanlığındaki heyet ziyareti çerçevesinde saat 16.30’da Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun’la bir araya gelecek.

 


GÜNEY KIBRIS’TAKİ YANKILARI

 

Güney Kıbrıs’ın adanın güneyinde sondaj faaliyetlerine başlaması halinde Türkiye ile KKTC arasında Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması yapılmasına yönelik Ankara’da varılan mutabakat, Güney Kıbrıs’ta yankı buldu.

 

Rum Devlet Radyosu RİK, mutabakatı haber bültenlerinde birinci haber olarak verirken, KKTC’den bir heyetle Ankara’da yapılan toplantıda varılan mutabakatı “Türkiye’nin Kıbrıs’a (Rum Yönetimi) uyarısı” olarak aktardı.

 

Radyo, Türk medyasının haberi “Akdeniz’in Suları Isınıyor” başlığıyla aktardığına da işaret etti.

 

Rum gazeteleri de, Türk medyasına dayanarak web sayfalarından aktardıkları mutabakatla ilgili haberi “Türkiye’nin tehdidi” yorumuyla yansıttılar.


PLATFORM “AFRODİT”E ULAŞTI

 

Bu arada, Noble Energy International isimli şirketin doğalgaz arama sondajlarında kullanacağı platformun bugün öğle saatlerinde “Afrodit” parseline ulaştığı haber verildi.

 

Kathimerini gazetesi web sayfasında, uzmanları kaynak göstererek, platformun sabitlenmesi işlemlerinin yaklaşık 2-3 gün içerisinde tamamlanacağını ve Noble’ın program uyarınca 12. parseldeki (Afrodit) ilk sondaja 19 Eylül’de başlayacağını haber verdi.

 

Noble’ın İsrail münhasır ekonomik bölgesinde kullandığı platform dün bir römorkör yardımıyla yola çıkartılmıştı.

 

 

 

 

Bu haber toplam 2118 defa okunmuştur