1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Kıbrıs'ta basındaki yakınlaşmaya uluslararasi övgü
Kıbrıs'ta basındaki yakınlaşmaya uluslararasi övgü

Kıbrıs'ta basındaki yakınlaşmaya uluslararasi övgü

   Kıbrıs Türk ve Rum basın örgütlerinin işbirliği yönünde attığı adımlar uluslararası camiada da yankı buluyor.

A+A-

  Kıbrıs Türk ve Rum basın örgütlerinin işbirliği yönünde attığı adımlar uluslararası camiada da yankı buluyor.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Basın Özgürlüğü Temsilciliği'nin 19-20 Haziran tarihlerinde Viyana'da düzenlediği 'Belirsizlik Ortamında Basın Özgürlüğü' konulu uluslararsı konferansta, Kıbrıs Türk ve Rum medyasının yakınlaşmaya dönük çabalarından övgüyle söz edildi.

57 devletin üye olduğu AGİT'in Basın Özgürlüğü Temsilciliği'nin  Viyana'daki tarihi Hofburg Sarayı'nda düzenlediği iki günlük konferansa üye ülkelerin büyükelçi ve diplomatlarının yanısıra çeşitli ülkelerden 200'ü aşkın basın örgütü temsilcisi, medya yöneticisi, uzman ve akademisyen davetli olarak katıldı.

 

Konferansta Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği (KTGB) Başkanı Sami Özuslu, Basın Emekçileri Sendikası (Basın Sen) Dış İlişkiler Sekreteri  Ali Kurtoğlu ile Kıbrıs Gazeteciler Sendikası (ESK) Başkanı Giorgios Frangos ile Genel Sekreter Chistos Christofides de hazır bulundu.

KIBRIS İÇİN AYRI OTURUM

Konferansın ilk gününde 'Kıbrıs'ta yakınlaşma için gazeteciliğin kalitesini yükseltme' konulu bir özel oturuma da yer verildi. Genel kurulun yapıldığı salondan farklı bir toplantı odasında yer alan oturumda KTGB Başkanı Sami Özuslu, ESK Başkanı Giorgios Frangos ve Basın Sen Dış İlişkiler Sekreteri Ali Kurtoğlu birer sunum yaptı. AGİT Basın Özgürlüğü Temsilciliği'nden Nora Isaac'ın yönettiği oturuma yoğun ilgi gösteren izleyiciler de görüşlerini dile getirdi, sorular sordu.

Kıbrıs medyasıyla ilgili oturum, genel kuruldaki konuşmalarda da yankı buldu.

Özellikle Rus ve Ukrayna medyası arasındaki gerginliğin ele alındığı oturumlarda Kıbrıslı Türk ve Rum basın örgütlerinin yakınlaşma ve işbirliği çabaları örnek gösterildi.

Konferansa Kıbrıs'tan katılan üç örgütün temsilcileri, işbirliği yönünde kararlılıkla yürümeye devam edeceklerine vurgu yaptılar.

Bu haber toplam 2001 defa okunmuştur
Etiketler :