KAZILARDA SON DURUM

KAZILARDA SON DURUM

Kayıplar Komitesi kazı ekiplerinin zorlu koşullarda yürütmekte oldukları “kayıplar”ın arandığı Kıbrıs’ın kuzeyindeki ve güneyindeki kazılara devam ediliyor. Mora’da (Meriç) bir dere yatağında bulunan toplu mezardan 8 “kayıp&

A+A-

 

 

Mora’daki toplu mezarda 8 “kayıp” şahıstan geride kalanlar bulundu...

 

Kayıplar Komitesi kazı ekiplerinin zorlu koşullarda yürütmekte oldukları “kayıplar”ın arandığı Kıbrıs’ın kuzeyindeki ve güneyindeki kazılara devam ediliyor.

Mora’da (Meriç) bir dere yatağında bulunan toplu mezardan 8 “kayıp” şahıstan geride kalanlar bulundu.

Girne’de “Botanik Bahçesi” diye bilinen ve daha önce 30’dan fazla “kayıp” şahsın bulunduğu kazılar da devam ediyor. “Botanik Bahçesi” diye bilinen bölgenin 1974’te bir infaz alanı olarak kullanılmış olduğunu, burada Kıbrıslırum esirlerin vurularak öldürüldüğünü, bu katliamdan sağ kurtulan bir Kıbrıslırum’un tanıklığını alarak bu sayfalarda aktarmıştık.

Bir diğer kazı ise Karpaz’ın Mersinlik (Flamudi) köyünde devam ediyor. Beşparmaklar’daki Sihari’de (Kaynakköy) yürütülen kazılar da devam ederken, Demirhan’da da (Trahoni – Tirfon) kazılar sürdürülüyor.

Kıbrıs’ın güneyinde Lefkoşa’nın dışında bir arazide 1963-64 “kaybı” bazı Kıbrıslıtürkler’in arandığı kazılar devam ediyor. Bundan önce kazı ekibi Lefkoşa’da CYTA’nın merkez binasının altında bulunan mağaraların yanında kazı yürütmekteydi ancak kazılarda kırık dökük asbest boruların olası gömü yerine yıllar önce gömülmüş olduğu ortaya çıkınca, asbestin kanserojen etkisi nedeniyle kazı durdurulmuştu. Bir Kıbrıslırum okurumuz, bu alana bazı “kayıp” Kıbrıslıtürkler’in gömülmüş olduğunu çocukken ve bölgede oynarken görmüş olduğunu anlatarak bu olası gömü yerini bize ve Kayıplar Komitesi yetkililerine göstermişti. Kazı ekibi bu alandaki kazıyı durdurduktan sonra Lefkoşa’nın hemen dışındaki Latça’da bir başka olası gömü yerini kazmaya başlamış ancak bu kazı yerinden de kırık asbest borular çıkmış, bunun üzerine bu kazı da durdurulmuştu. Şimdi kazı ekibi Lefkoşa’nın dışında bir arazide kazılarını sürdürüyor.

Kıbrıs’ın güneyinde bir diğer kazı ekibi ise hala Hulu köyünde kazıları sürdürüyor. Bir dere yatağında yürütülen kazılarda 63-64 “kaybı” Hululu iki Kıbrıslıtürk’ten geride kalanlar aranıyor.

 

 

Bu haber toplam 907 defa okunmuştur